Na rozdíl od Severočechů či Severomoravanů si Středočeši nemohou stěžovat na vysokou míru nezaměstnanosti. Ta je třetí nejnižší v republice. Regionu pomáhá především Praha, do které dojíždí každý den řada lidí - například z Kladna či Berouna.
"Díky tomu, že uprostřed našeho regionu leží hlavní město, máme problémy s nezaměstnaností na rozdíl od jiných regionů menší," říká hejtman Středočeského kraje Petr Bendl. Navíc průměrná mzda ve výši téměř 16 tisíc korun řadí region na druhé místo hned za Prahu.
Jenže všichni z téměř šestisettisícové armády práceschopných Středočechů dojíždět za prací do metropole nemohou. Kraj - a zejména jednotlivá města a obce - se proto snaží přilákat investory do nových průmyslových zón. Berounsku například pomohla zóna v trojúhelníku Žebrák - Hořovice - Cerhovice. "Tam dnes působí několik velkých podniků, které vytvořily stovky pracovních míst," říká ředitel Úřadu práce v Berouně Zdeněk Bělohlávek.
Ve středočeských průmyslových zónách bezkonkurenčně převládá výroba pro automobilový průmysl. Neustále přibývají noví a noví investoři, kteří chtějí dodávat například pro chystanou společnou automobilku firem Toyota a Peugeot-Citroen v Kolíně. Z továrny má již v příštím roce vyjíždět na tři sta tisíc aut ročně. Práci by měla přinést třem tisícovkám lidí. Postavení středních Čech jako centra automobilového průmyslu v zemi se tak ještě více zvýrazní. V Mladé Boleslavi se totiž již desítky let vyrábějí populární škodovky.
Největší šanci najít práci mají především kvalifikovaní řemeslníci. "Největší poptávka je po dělnických profesích, ať už stavebních nebo strojírenských," konstatuje Bělohlávek. Zájem o učňovské obory přitom mezi žáky a jejich rodiči paradoxně slábne. "Studovat na učilišti není populární, ale rádi bychom většinu potřebných učebních oborů zachovali," zdůrazňuje hejtman Bendl. Kraj se proto snaží integrovat učiliště do středních průmyslových škol, aby studium v učňovských oborech bylo prestižnější.
"Školy a jejich zřizovatelé by si měli monitorovat uplatnění svých absolventů na trhu práce, aby školství produkovalo pouze ty profese, o které je na trhu práce zájem," přidává se zástupce ředitele benešovského úřadu práce Jan Karmazín.
A které profese to konkrétně jsou? "U nás je poptávka po zámečnících, svářečích a vyšších technických pozicích, jako jsou konstruktéři či technologové," dodává Karmazín.
Ve středních Čechách stěžejními průmyslovými odvětvími nadále zůstávají strojírenství, chemický průmysl a potravinářství. Sílí však i nové obory jako informační technologie - konkrétně sestavování počítačů. Právě montáž počítačů přinesla loni společnosti FIC CZ, která patří tchajwanskému vlastníku, označení třetí nejrychleji rostoucí firmy v Česku. Podnik, který v Rudné u Prahy vyrábí například pro společnost Hewlett Packard a Compaq, totiž v uplynulém roce dosáhl nárůstu tržeb o téměř 73 procent na 12,6 miliardy korun.

 Nezaměstnanost