Ropa již hranici 100 dolarů za barel překročila. Rekordní je cena zlata, prudce posilují zemědělské komodity.


Stále slabší americká měna žene vzhůru cenu komodit. Ropa, zlato nebo pšenice - jejich ceny na světových burzách lámou jeden rekord za druhým. Barel americké ropy se tak včera poprvé v historii - po tom, co zásoby ropy v USA klesly dvakrát více než se čekalo - prodával za více než sto dolarů, a to přesně o devět centů.

Nejdražší v dějinách je ale i troyská unce zlata, která včera stála 868,9 dolaru. Pšenice od začátku loňského roku podražila o rekordních 90 procent a dnes stojí jeden bušl (35,3 litru) 9,4 dolaru.

Velký podíl na zběsilém růstu cen těchto komodit na burzách mají spekulanti a dolar. Americká měna už několik let jenom ztrácí. Oproti koši nejvýznamnějších světových měn včetně eura a japonského jenu se americká měna od roku 2002 propadla o 34 procent.

Dolar silně ztrácel i proti české koruně. Ještě před sedmi lety byl za 40 korun, včera se jeden dolar prodával za 17,75 koruny.

Dolar půjde ještě níže

"Papírové peníze začínají ztrácet pro investory význam. Zlato se znovu stává platidlem," komentoval nárůst cen žlutého kovu kvůli slábnoucímu dolaru Jame Vail z ING Investment Managment.

S tím, jak dolar oslabuje, se tak vlastně komodity stávají levnější pro všechny neamerické investory, a ti si pak mohou dovolit hnát jejich cenu výš. Většina z nich se totiž na burzách obchoduje právě v dolarech.

I to je podle Štěpána Pírka ze společnosti Colosseum jedním z důvodů, proč není ropa za "stovku" nijak velkou pohromou pro světovou ekonomiku. Sto dolarů dnes má totiž daleko nižší hodnotu než sto dolarů před 40 lety a ta bude ještě nižší. "Oslabování dolaru se jen tak nezastaví. Americká centrální banka bude dál snižovat úroky, aby ulevila lidem s hypotékami a zachránila mnoho domácností před bankrotem. Podle našich prognóz klesnou úroky v USA až na tři procenta," tvrdí Pírko.

V současnosti jsou americké úrokové sazby na 4,25 procenta. S každým poklesem sazeb se přitom dolarová aktiva stávají méně výhodná pro investory a ti o dolary ztrácejí zájem. Výsledkem je další oslabování měny.

Spekulanti na trzích

Otázkou je, zda Američané opravdu budou dál úroky drasticky snižovat. Na jednu stranu sice bojují proti dopadům hypoteční krize, která ohrozila bydlení statisíců Američanů.

Na druhou stranu však zdražující komodity budou tlačit na inflaci, proti které lze bojovat naopak zvyšováním sazeb. S dražší ropou totiž roste nejen cena benzinu, zvyšují se i náklady na výrobu, což se promítá do zdražování dalšího zboží i služeb. Kvůli rekordně drahým zemědělským komoditám zase zdražují potraviny od pečiva až po maso. Ceny v USA v listopadu rostly o 4,3 procenta - o 0,8 procentního bodu rychleji než měsíc předtím. V Česku byla listopadová inflace dokonce pět procent.

Potenciál, který v komoditách dřímá, navíc objevili spekulanti, kteří dál šroubují jejich ceny. "Na trzích teď panuje názor, že komodity budou letos nejvýnosnější investicí, a tak tam tečou miliardy," říká Tom Pfitzenmaier ze Summit Commodity Brokerage v Iowě.

 

HN_080104_15a.jpg

HN_080104_15b.jpg

HN_080104_15c.jpg

HN_080104_15d.jpg