Topolánek chce osekat státní podporu spoření. Vláda plánuje rušit i další daňové výjimky. Podpora penzijního připojištění zůstane.

Časy silné státní podpory stavebního spoření pomalu končí. Premiér Mirek Topolánek chce letos splnit jeden z velkých volebních slibů ODS a výrazně zjednodušit daně. A jednou z daňových výjimek, které jsou podle něj zralé na zrušení, je právě zvýhodnění stavebního spoření.

"Zrušíme podporu stavebního spoření? Já jsem na to připraven. Dávno už to nemá charakter stavebního spoření," řekl v exkluzivním rozhovoru pro HN Topolánek.

Předseda vlády však zatím neupřesnil, jak přesně si zrušení podpory na stavební spoření představuje. Stát ho dnes zvýhodňuje hned třikrát. Člověk, který si ukládá peníze ve stavební spořitelně, může od státu získat příspěvek až tři tisíce korun ročně. Úroky z vkladů jsou zcela osvobozeny od daní z příjmů. A lidé si zároveň mohou odečíst od daní i úroky z úvěrů ze stavebního spoření. Stejné pravidlo platí i pro hypotéky.

"Ještě jsme se nedohodli"

Ministr financí Miroslav Kalousek už připravil zcela nový zákon o dani z příjmů. Nyní ho projednávají ekonomičtí ministři a během pár týdnů by měl dorazit do vlády.

"Zatím jsme se nedohodli, které výjimky se omezí. Okamžité zrušení státní podpory by stavební spoření položilo. O zrušení daňových úlev na stavební spoření a hypotéky budeme diskutovat, dokážu si je představit," říká Kalousek.

Na přímé podpoře stavebního spoření z rozpočtu vyplácí stát ročně kolem 16 miliard. Daňové úlevy přijdou na další 1 a půl miliardy.

Zrušení přímých státních dotací by bylo riskantním krokem, který může naopak pro příští roky státní výdaje zvýšit. Lidé by se totiž hromadně nahrnuli do stavebních spořitelen, aby na poslední chvíli využili šanci na státní dotace. A stát by jim pak musel ještě několik let podpory vyplácet.

Přesně takový scénář se odehrál v roce 2003, kdy podporu stavebního spoření omezil kabinet Vladimíra Špidly. Rok před změnou se uzavřelo rekordních 2,5 milionu nových smluv a státní podpora vzrostla o dvě miliardy. Proto by politici nejraději se státní podporou skoncovali v úplné tichosti. Zrušení řady daňových úlev má zjednodušit daňové přiznání. S jednou stránkou, kterou kdysi ODS slibovala, se ale počítat nedá. "Na Slovensku, které je náš vzor, zůstali na 13 stranách. Naší ambicí je nižší počet stran," říká Topolánek.

Ve hře je zrušení stravenek

Zachována zůstane podpora penzijního připojištění, tu chce naopak kabinet při reformě důchodů posílit. O dalších výjimkách se bude jednat. "Na linii Topolánek - Říman - Kalousek budeme tlačit, aby z vlády šlo změn co nejvíce," říká premiér. "Určitě budeme jednat třeba o stravenkách," doplňuje Kalousek.