080515_22_laurent_goutard.jpgGlobální bankovní sektor je postižen dopady hypoteční krize. Česko zažilo v prvním čtvrtletí nejvyšší inflaci za posledních zhruba deset let, avšak zisky velkých českých bank stále rostou dvouciferným tempem.

Projevila se tedy nějak v Česku hypoteční krize? Omezují spotřebitelé své útraty na dluh? HN se zeptaly Laurenta Goutarda, šéfa Komerční banky. Ta zvýšila za první čtvrtletí čistý zisk o 17 procent a skoro o čtvrtinu rozšířila své úvěrové portfolio.


HN: Jak ovlivnila globální hypoteční krize český trh?

Není zde žádný přímý dopad hypoteční krize na český trh. Podmínky na českém trhu jsou naprosto odlišné od situace na americkém nebo třeba španělském trhu. Samozřejmě, psychologie lidí hraje svou roli, a můžeme tedy předpokládat, že je zde určitý nepřímý dopad krize.

Je ale obtížné kvantifikovat, co je způsobeno psychologií klientů a co je trend českého trhu. Z mého osobního pohledu zde není absolutně žádný dopad krize vyvolané dluhopisy navázanými na problematické hypotéky, protože - pokud vím a mohu mluvit za Komerční banku - nejsme v těchto dluhopisech angažováni.


HN: Došlo k nějakému zpřísnění podmínek při poskytování hypotečních úvěrů?

Ne, vůbec ne. Poskytování hypoték je dlouhodobá záležitost. My jsme dlouhodobý hráč a máme vyvážený obchodní model mezi třetími stranami a naší primární produkcí prostřednictvím vlastní distribuční sítě a v rozvoji přímého prodeje přes naši síť jsme velmi úspěšní. Dlouhodobě využíváme scoringový model a hodláme i v letošním roce používat stejná pravidla pro poskytování úvěrů jako v předchozích letech.


HN: A jak se projevuje, především v oblasti spotřebitelských úvěrů, současná vysoká inflace?

V tuto chvíli máme za první čtvrtletí velmi dynamický nárůst spotřebitelských úvěrů. Za skupinu Komerční banky, tedy banku a splátkovou společnost Essox, je to o 28 procent. Není zde tedy žádný dopad inflace na aktivity Komerční banky v oblasti spotřebitelských půjček.


HN: Nepozorujete dopad inflace například na chování spotřebitelů nebo na výši sazeb?

Ne, z krátkodobého hlediska nevidím přímou souvislost mezi inflací a spotřebitelskými úvěry. V tuto chvíli nespatřujeme a ani neočekáváme významný dopad inflace na naše obchodní aktivity.


HN: Jak dlouho ještě budou podle vás velké tuzemské banky schopny dosahovat dvouciferného tempa růstu zisku?

Není dlouhodobě možné mít dvacetiprocentní nárůsty čistého zisku za situace, kdy ekonomika roste zhruba o pět procent. Komerční banka i další banky na trhu nejsou krátkodobými hráči. Máme dlouhodobé strategické plány.

Pro roky 2009 a 2010 počítáme s růstem zisku o deset až dvanáct procent, takže zhruba dvojnásobně oproti současnému růstu ekonomiky.