Ve věku 50 až 64 let v Česku nepracuje 40 procent práceschopných lidí. Plyne to z výsledků projektu SHARE, který se zaměřil na stárnutí evropské populace a zahrnuje data o 35 tisících Evropanech starších 50 let ze 16 zemí.

Podle koordinátora projektu Radima Boháčka je v důchodu či v předčasném důchodu téměř 80 procent Češek starších 50 let. V generaci nad 50 let jsou v Česku lidé častěji v důchodu či v předčasném důchodu než v pracovním procesu.

Lidé v Česku také odcházejí do důchodu mezi prvními. Průměrný věk ukončení zaměstnání je 57 let (stejně jako v Itálii, Rakousku a Polsku). Naopak je tomu například v Dánsku a Švýcarsku, kde se v průměru chodí do důchodu v 63 letech. Například v Rakousku nepracuje z ekonomicky aktivních lidí ve věku 50 až 64 let celkem 55 procent lidí, v Itálii 48 procent a v Belgii 45 procent. Naopak ve Švýcarsku je to 18 procent a ve Švédsku 21 procent. "Předčasný odchod do důchodu znamená nevyužitou kapacitu pracovní síly," míní Boháček.

Relativně vysoký podíl Češek (devět procent) v porovnání s Evropou pobírá invalidní důchod. Velké rozdíly v čerpání invalidního důchodu nejsou podle Boháčka způsobeny zdravotním stavem, ale spíše "nastavením systému".