- Jenom během ledna zaniklo ve Spojených státech přes 700 tisíc pracovních míst

- Průmysl v Japonsku snížil výrobu skoro o desetinu

Hospodářská recese, která nejprve citelně ukrojila z firemních zisků, nyní tvrdě dopadá na trh práce prakticky po celém světě. Zaměstnavatelé, jimž chybí zakázky, hromadně propouštějí. A podle předpovědí ekonomů nastanou ještě krušnější časy. Zvláště bude-li pokračovat hospodářský propad.

Americký HDP v závěrečném čtvrtletí minulého roku klesl o 3,8 procenta, nejvíce za posledních zhruba 27 let.

Spotřebitelé v USA, obávající se ztráty zaměstnání, utratili od října do prosince v meziročním srovnání o pětinu méně za osobní auta, nábytek, počítače a další zboží dlouhodobé spotřeby.

Místa budou, slíbil Obama

Americké společnosti během ledna oznámily, že zruší více než 200 tisíc pracovních míst. Například firma Caterpillar, největší světový výrobce stavební techniky, se chce do konce letošního března zbavit 20 tisíc lidí.

Takové zprávy velice zneklidňují Bílý dům. Prezident Barack Obama svým voličům slíbil, že "během několika málo let" vytvoří nejméně tři miliony nových pracovních míst. Proto se vehementně snaží co nejdříve protlačit Kongresem vládní rozpočtovou injekci ve výši 819 miliard dolarů. Více než polovina zmíněné sumy souvisí právě se zachováním a vytvářením pracovních míst.

Zmíněný podpůrný balík prošel minulý týden Sněmovnou reprezentantů, kde mají Obamovi demokraté pohodlnou většinu. Ale v Senátu bude prezident potřebovat také hlasy opozičních republikánů.

Největší světová ekonomika se nicméně nepostaví na nohy, dokud do ní opět nezačnou proudit bankovní úvěry. Bílý dům proto ohlašuje novou iniciativu: "Můj ministr financí Tim Geithner brzy oznámí novou strategii k oživení našeho finančního systému. Firmy i domácnosti opět dosáhnou na úvěry," cituje agentura Reuters z Obamova sobotního prohlášení.

Očekává se, že prezident Obama navrhne zřízení státní banky, která od komerčních ústavů převezme jejich ztrátová aktiva. "Jejich skupování by mohlo americké daňové poplatníky přijít až na čtyři biliony dolarů," upozorňuje senátor Charles Schumer.

Pád japonského průmyslu

Špatné zprávy přicházejí i z druhé největší ekonomiky světa - Japonska. Průmyslová výroba se tam v prosinci propadla o 9,6 procenta. Doplatila tak na ochabující zahraniční poptávku po automobilech, počítačích, spotřební elektronice a dalším zboží. "Něco takového jsme dosud nezažili," komentuje ministr hospodářství Kaoru Yosano, podle kterého bude strmý sestup pokračovat i během letošního prvního čtvrtletí.

To nevěstí nic dobrého pro japonský trh práce, kde míra nezaměstnanosti v prosinci stoupla na tříleté maximum 4,4 procenta. A dále poroste, neboť přibývá firem plánujících další propouštění. Například výrobce čipů a spotřební elektroniky NEC během letošního roku zruší až 20 tisíc míst, z toho dvě pětiny v Japonsku. Jde o dosud nejrozsáhlejší propouštění, které ohlásila asijská firma.

Šokující ruská čísla

Do hospodářské recese se noří i ruská ekonomika, největší ve východní Evropě. "Hospodářský růst se bude letos pohybovat kolem nuly," oznámil vicepremiér a ministr financí Alexej Kudrin.

Recese již podle listu Kommersant naplno zasáhla obyvatele. Počet lidí bez práce během prosince nečekaně vyskočil o 500 tisíc na 5,8 milionu a míra nezaměstnanosti tak činí 7,7 procenta.

Třetina ruských průmyslových firem v prosinci oznámila, že hodlá letos propouštět.

090202_21_propousteni.jpg