Stanislav Sýkora
generální ředitel firmy LCS International


Dva roky přestávky v práci IT znamenají dva roky úniku informací. Za dva roky uteče člověku zhruba jedna generace softwaru. Například operační systémy, databáze, serverové aplikace či vývojové nástroje jsou o jednu verzi dále. Za pět let pak už dvě, či dokonce tři. Po dvou letech lze ještě hovořit o IT odborníkovi, zatímco po více než třech letech už spíše o začátečníkovi v oboru na úrovni absolventa vysoké školy.

Zaměstnanci se dnes ve většině oborů o místa spíše bojí. Existují však takové, v nichž jsou špičkoví odborníci navzdory všemu natolik žádaní, že i když přeruší kariéru, mohou do rozjetého vlaku opět nastoupit.

Úvahy na téma návratu na stejné místo jsou však ovlivněny nejrůznějšími faktory. Souvisí s konkrétní pozicí a nároky na ni. Pokud mluvíme o IT odborníkovi, o vývojáři či technickém konzultantovi, pak skutečně platí, že dva, nejvýše tři roky jsou mezní hranicí, kdy má šanci se vrátit ke svému oboru. Informační technologie jsou totiž jedním z nejrychleji se vyvíjejících oborů.

Jistě, lze namítnout, že dnes může kdokoli informace získat prakticky odkudkoli na zeměkouli. Ale pro IT odborníka je důležité moci si na ně, tak říkajíc, "sáhnout". Skutečně pracovat s nejnovějšími produkty, se servery, s různými databázemi... Člověk, který má vůli na sobě pracovat, má po dvou letech šanci se vcelku bezbolestně vrátit k původní práci. Musí však počítat s tím, že první dva tři měsíce budou ve znamení usilovného dostudovávání všeho, co se za dva roky změnilo.

Někdy se stane, že je nějaký IT specialita v rámci firmy povýšen na manažerskou pozici. Pak třeba zjistí, že jej řízení neuspokojuje a lépe se realizuje například jako vývojář. Takže se chce vrátit na pozici specialisty. Přestože IT specialista je pro IT firmu přinejmenším stejně významný jako manažer, je pro tyto lidi emočně velmi obtížné vrátit se na pozici hierarchicky nižší. Proto se v takovém případě stává, že odejdou pracovat k jiné firmě.

Krásným příkladem opětovného naskočení do rozjetého IT vlaku z úplně jiné oblasti je jeden špičkový technolog z velké IT firmy. Před časem se nadchl pro charitu a odjel pomáhat na Srí Lanku. Žil tam dva roky, oženil se a pak se s manželkou přestěhoval zase do Česka. Nevrátil se hned k práci vývojáře, jeho cesta vedla přes manažerskou pozici v další firmě. Dnes však je opět vývojářem. Na kvalitě jeho práce však není onen "exotický" výpadek nijak znát.


Stanislav Sýkora říká, že tři roky pauzy v IT udělají z odborníka začátečníka na úrovni absolventa vysoké školy.