Globální krize těžce doléhá i na ruské hospodářství, osmé největší na světě. Loni podle předběžného odhadu ministerstva financí v Moskvě zvolnilo tempo na 5,6 procenta ve srovnání s více než osmi procenty v roce 2007.

A letos? I ruská vláda už připouští, že země se poprvé od finančně měnové krize v roce 1998 pravděpodobně ocitne v hospodářské recesi.

Ministerstvo hospodářství předpovídá pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,2 procenta, zatímco ministr financí Alexej Kudrin vidí růst "někde kolem nuly". Evropská komise v lednové předpovědi počítá s jednoprocentním vzestupem.

Velké neznámé: ropa a rubl

Jaká bude skutečnost, závisí do značné míry na rozmarné ceně ropy. Surovina typu Ural, kterou Rusko vyváží, je nyní ve srovnání s loňským létem, kdy cena kulminovala, skoro o 70 procent levnější. Včera odpoledne se barel "Uralu" v Londýně nabízel za 43,40 dolaru (u budoucích kontraktů).

 

Přečtěte si také

 

"Cena tak je hluboko pod kritickou hranicí, za kterou pro Rusko považuji 60 dolarů," míní Alexander Lehmann, ekonom Evropské banky pro obnovu a rozvoj .

Velkou neznámou představuje také směnný kurz rublu. Od loňského srpna, kdy se začala krize v Rusku naplno projevovat, oslabil rubl vůči měnovému koši složenému z 55 procent z amerického dolaru a ze 45 procent z eura již skoro o 30 procent.

Centrální banka se snaží zmírnit pád rublu intervencemi. Tím se ale povážlivě tenčí ruské devizové rezervy. Nyní jsou ve srovnání se srpnem 2008 zhruba o třetinu nižší a dosahují 396 miliard dolarů.

Nejvíce postižená odvětví

Krize v Rusku nejvíce postihla finanční sektor, silně závislý na úvěrových zdrojích v zahraničí. To, že "zamrzly" úvěry, jako první v reálné ekonomice pocítilo stavebnictví. V současné době pokračují podle původního harmonogramu práce jen asi na čtvrtině staveb.

"V různých oblastech Ruska bylo zmrazeno 30 až 70 procent nedokončených stavebních projektů," sdělil serveru lenta.ru ředitel ruského Svazu stavbařů Michail Viktorov.

Z průmyslových odvětví klesla nejníž ta, která si nejvíce půjčovala u bank - v první řadě hutě a automobilky. Společnosti AvtoVAZ, největší ruské automobilce, loni klesl prodej na domácím trhu o šest procent na 622 tisíc vozů.

Ruské pivovary loni poprvé od roku 1996 uvařily méně piva. Jejich celkový výstav klesl o 0,6 procenta na 110 milionů hektolitrů. "Na trhu je znát klesající kupní síla obyvatel," komentuje podle agentury Bloomberg šéf Ruského svazu výrobců piva Vjačeslav Mamontov.

Slabší spotřebitelskou poptávku pociťují také prodejci spotřební elektroniky. Její prodej může letos klesnout až o desetinu na 787 miliard rublů, uvádí moskevská banka Renaissance Capital.

Nezaměstnaných přibývá

Rusům klesl během loňského listopadu a prosince průměrný reálný příjem o 12 procent, spočítali analytici zmíněné banky.

Průměrná míra nezaměstnanosti se přitom vyšplhala na 7,7 procenta. Počet lidí bez práce tak na začátku loňského prosince přesáhl "magickou" hranici pěti milionů a dále roste. Přitom na úřadech práce se o podporu hlásí sotva třetina nezaměstnaných.

Ministryně zdravotnictví Taťjana Golikovová, do jejíž kompetence trh práce náleží, sdělila, že vláda pokládá za "mezní hranici" desetiprocentní míru nezaměstnanosti.

Premiér Vladimir Putin slíbil, že kabinet na kapitálové injekce bankám, daňové úlevy, sociální a další opatření vyčlení přes 200 miliard dolarů. Pozitivní obrat v ekonomice by měl nastat už v polovině letošního roku, tvrdí Putin.

090204_19p.jpg