V budoucnu bude zřejmě možné převádět část peněz na důchodové pojištění do soukromých fondů.

Počítá s tím třetí etapa důchodové reformy, jejíž zásady dnes schválil kabinet. Včera to po jednání vlády řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS).

Věcný záměr zákona, který opatření třetí fáze reformy důchodů upřesní, by měla vláda dostat na stůl do července. Převádění části peněz z důchodového pojištění na fondy bude dobrovolné, zdůraznil Nečas.

Zavedení takzvaného opt-outu, tedy možnosti převést část peněz do soukromých fondů, směřuje na lidi, kteří se nechtějí spoléhat pouze na státem organizovaný průběžný systém. Nyní sazba odváděná zaměstnanci a zaměstnavatelem na pojištění činí 28 procent příjmu. Opt-outem by si člověk mohl na fond převést čtyři procentní body z těchto odvodů, k nim by si střadatel přidal další dva procentní body ze svého.

Výhodné by to mělo být zejména pro mladé, protože jde o investici v dlouhodobém horizontu. "To není spoření na pět nebo deset let, mluvíme skutečně o spoření na 30 nebo 40 let," řekl Nečas. Například pro lidi, kterým zbývá do důchodu odpracovat zhruba deset let, nemá podle ministra opt-out žádný smysl.

S možností převedení části peněz důchodového pojištění do soukromých fondů nesouhlasí opozice.

Privatizaci části důchodového systému ostře odmítl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Od vlády je to podle něj v době finanční a hospodářské krize cynické a neprozíravé. Jestliže sociální demokracie vyhraje příští parlamentní volby, pak bude toto vládní rozhodnutí korigovat, popřípadě ho zcela zruší, uvedl.

Společnosti by spravovaly prostředky od klientů anonymně; nevěděly by tedy, čí peníze konkrétně obhospodařují a v jakém rozsahu. Prostředky by nejprve vybírala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), jež by je poté posílala do fondu, který by si klient vybral.

Fondy by peníze investovaly na kapitálových trzích, po zhodnocení by výnosy klientům opět připisovala ČSSZ.