- Mladí by měli jít do firmy na praxi, než v ní požádají o místo
- Firmy nabízejí studentům i částečné úvazky


Firmy se dnes ptají čerstvých absolventů na jejich praxi v době studia. "Narážím na to, že studenti sice chodí na brigády, ale vybírají si je spíše podle výše odměny. Jejich práce často nesouvisí s tím, co studují," říká Yvona Charouzdová, ředitelka společnosti Talent Management Center International.

Potíž je, že pak netuší, kam se hlásí a co konkrétní práce obnáší. Společnost LMC vloni dělala výzkum o absolventech vysokých škol na trhu práce. Jen 38 procent z 2186 studentů uvedlo, že pracovali v oboru, který studovali.

Věda nebo praxe na VŠ?


Mnoho studentů věnuje čas teorii, kterou v praxi neuplatní. A naopak "vědátoři" jsou zdržováni těmi, kteří jsou založeni spíše prakticky. Ministerstvo školství představilo návrh, jak by v budoucnosti měly vypadat vysoké školy. Měly by se vyprofilovat na vědecky zaměřené a praktičtější, které budou připravovat bakaláře pro praxi.

To, že nejasná profilace školy může být pro studenty "oříšek", ukazuje i příběh Petra Robětína. Vsadil na soukromou vysokou školu Unicorn College. "Na škole byl západní styl výuky. Lidé, kteří tam učí, jsou pečlivě vybráni. Na škole je vidět zázemí softwarové společnosti Unicorn," vysvětluje.

Škola má dokonale zařízené budovy včetně vybavení. "Nelíbilo se mi ale, že si se stanovami ministerstva školství dělají, co chtějí. Například studenti v oboru management ekonomiky mají těžší matematiku než ti na ČVUT," dodává. Vnímá ji jako "síto" pro studenty v prvním ročníku. A tak se v praxi ocitl dříve, než chtěl. Nyní se živí jako počítačový specialista.

"Přitom se v Unicornu člověk o zaměstnání bát nemusí." Na škole se platí 30 tisíc korun za semestr, ale zároveň funguje motivační stipendijní program. "Když student udělá dobře testy, školné mu vrátí," říká Petr Robětín.

Mnohé sice záleží na školském systému, ale ani studenti se už moc nemohou vymlouvat. Některé společnosti oslovují školy samy a nabízejí studentům možnost stáží.

Firmy pronikají do škol


"Spolupracujeme s celou řadou vysokých škol, které podporujeme od nákupu odborné literatury až po vystoupení našich odborníků v rámci výuky," říká Petr Hutla, člen představenstva a vrchní ředitel pro Lidské zdroje a služby v ČSOB. Nabízejí odborné konzultace na diplomové či bakalářské práce se zástupci vybraných útvarů banky. A v rámci projektu Business Leaders Forum také příležitost stínovat manažery nebo projektové týmy. Tato zkušenost studentům umožní kontakt se skutečnou praxí. Ověří si, nakolik se teorie kryje s realitou. "Vloni jsme zvítězili v soutěži Most Desired Employer," dodává Petr Hutla.

Společnost Ahold například podporuje studenty tak, že jim umožňuje poznat oblast maloobchodu a získat dovednosti pro úspěšné nastartování kariéry. Nahlédnou přímo do firmy. "Stážisté získají oproti jiným náskok, který zúročí v rychlejším profesním růstu," říká Tereza Rampasová, HR manažerka společnosti.

"Máme dobré zkušenosti s tím, že absolventi začínají na částečný úvazek při studiu. Pak dostávají příležitost na juniorských a specializovaných pozicích," říká. Bezmála 68 absolventů prošlo stáží v Managementu Trainee programu. Po jejím dokončení jsou schopni zastávat manažerskou pozici.

Nábor, který je "sexy"


Podanou ruku nabízí vysokoškolákům nově také poradenská společnost Partners. Zahájila spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze a Mendelovou univerzitou v Brně. "Studenti budou moci konzultovat své práce s osobnostmi formátu Pavla Kohouta nebo Tomáše Prouzy. A dostanou příležitost absolvovat praxi po boku kvalitních finančních poradců," vysvětluje David Pokorný, ředitel marketingu Partners. Spolupráce se opírá o tři pilíře: praxi v oboru, konzultace závěrečných prací a přednášky.

Jaro přeje veletrhům a společenským setkáním všeho druhu. Provozně ekonomická fakulta v Brně chystá v březnu vědeckou konferenci na téma Firma a konkurenční prostředí. V rámci oslav založení fakulty bude možné setkat se s ministrem financí Miroslavem Kalouskem a s jedním z vrchních ředitelů ČNB anebo členy Národní ekonomické rady vlády (NERV). Navíc fakulta spolu s projektem "Kabinet Havel - Úsvit v Čechách" oslovila k vystoupení například Madeleine Albrightovou, bývalou ministryni zahraničních věcí Billa Clintona.

Rušno bude i v Praze. Rozvojové a poradenské centrum Vysoké škole ekonomické chystá na 17. a 18. března veletrh Šance. Umožňuje firmám setkání se studenty všech fakult. A studentům nahlédnout pod pokličku firmy, aby si nevolili místo naslepo.