Vedení každé druhé firmy v Česku oznámilo či brzy oznámí části svých zaměstnanců, že musí kvůli špatné hospodářské situaci odejít.

Hrozivá data vyplynula z exkluzivního průzkumu mezi 1261 malých a středních podniků, který pro HN provedla Hospodářská komora ČR.

Více než třetina firem působících v Česku kvůli poklesu zakázek omezila nebo se chystá podle průzkumu omezit výrobu. Situace se přitom měsíc od měsíce rapidně zhoršuje.

Když obdobné šetření udělala Asociace malých a středních podniků mezi 500 podniky, zaznamenala v něm pokles zakázek u 30 až 50 procent firem a téměř 20 procent společností hlásilo problém s propouštěním. V malých a středních podnicích přitom pracuje více než 60 procent všech zaměstnanců v Česku.

"Nejnovější průzkum komory potvrzuje, že tento trend se rychle zhoršuje," říká Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků.

Zaměstnanci menších firem přitom často doplácejí na pokles výroby u průmyslových gigantů, u kterých mnoho z nich působí jako dodavatelé. "Poptávek není tolik, kolik jsme mívali. A nemůžeme si vybírat. Prodáváme i za nižší cenu," říká ředitel společnosti Strojírna Soběslav Jan Campr s tím, že krizi firma prozatím řešila snížením benefitů zaměstnancům.

Horší situace panuje v podniku Maso Planá, ze kterého už v důsledku krize muselo ke konci ledna odejít 120 lidí. Firma koncem roku zavřela závod v obci Studená a výrobu převedla do Plané.

"Zaznamenáváme pokles prodejů o 15 procent, ale zatím další opatření nemusíme dělat," říká výkonný ředitel firmy Emil Kasper. Podle něj se také zvyšuje tlak obchodních řetězců na zlevnění sortimentu, protože zákazníci teď více chodí do menších obchodů, aby v řetězcích nepodlehli lákadlům většího utrácení. Nápor krize čeká Kasper během léta: "V řadě firem dojde ke snižování mezd a lidé budou více šetřit."

Průzkum ukázal také na hloubku pesimismu, která mezi manažery firem nyní panuje. Téměř polovina z 1261 respondentů totiž očekává, že letos skončí hospodaření jejich firmy ve ztrátě.