- Sto tisíc nejlépe placených zaměstnanců bude mít vyšší sociální pojištění


Nejbohatší lidé budou platit kvůli krizi vyšší daně. Ministr financí Miroslav Kalousek se předběžně dohodl s ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem, že letos a v příštím roce zruší stropy, nad které se už neplatí zdravotní a sociální pojištění.

Nyní neplatí zaměstnanci pojištění z příjmů nad 87 tisíc hrubého. V Česku je takových lidí zhruba 100 tisíc. Nově by měli státu a zdravotním pojišťovnám zaplatit o stokoruny, ale v některých případech i o mnoho tisíc měsíčně víc než dnes.

"Chceme navrhnout, aby byly zrušeny stropy na pojištění pro zaměstnance. Odvody zaměstnavatelů se nezmění," řekl HN ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Méně na výplatní pásce

Co to znamená v praxi? Například člověku s platem 120 tisíc hrubého měsíčně klesne čistý plat o 3650 korun. Manažer s příjmem 200 tisíc hrubého pak zaplatí skoro o 12,5 tisíce měsíčně víc.

"Jestli někdo bude oproti dnešku platit o několik tisíc navíc jako výraz solidarity v době krize, tak je třeba také říct, že nepřijde o všechny peníze, které vydělal díky reformě veřejných financí," připomíná Nečas.

Vláda chce získat zrušením stropů na pojištění necelé dvě miliardy na výplatu důchodů a víc než miliardu na placení zdravotní péče. Zdravotní pojišťovny i důchodový účet totiž letos budou v obrovském minusu.

"Musíme na zacelení tohoto propadu najít peníze. Po dobu největší krize by možná bylo docela fér, aby lidé s nejvyššími příjmy přispěli víc do zdravotního a sociálního systému," říká ministr financí Miroslav Kalousek.

"Nejsme vláda rolls-royců"

Vyšší zdanění bohatých může zároveň fungovat jako vládní protitah vůči ČSSD. Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek už nebude moci tak lehce říkat, že vláda podporuje jen ty nejbohatší. "Chováte se jako vláda rolls-royce, kaviáru a šampaňského," hřímal například v úterý ve sněmovně Paroubek.

Nečas s Kalouskem by chtěli návrh prosadit do konce roku, aby mohl platit zpětně od letošního ledna. A už teď je jasné, že projde. Podporují ho jak opoziční ČSSD, tak i komunisté.

ČSSD ale zrušení stropů na placení zdravotního a sociálního pojištění nestačí. Dále trvá na svém návrhu, aby lidé s platem nad 100 tisíc ročně platili i třicetiprocentní "milionářskou" daň.

Sociální demokraté navíc plánují, že navrhnou osmdesátiprocentní zdanění "zlatých padáků" nad pět milionů korun.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka dokonce vládu za její návrh na zavedení stropů na pojištění chválí. "Jsme rádi, že se vláda začíná přibližovat k programu sociální demokracie, která chce, aby se v době krize bohatí lidé více solidarizovali s těmi, kdo přišli o práci," říká Sobotka.

A úplně stejně mluví i komunisté. "Zrušení stropů na pojištění je naším dlouhodobým cílem. Takže ho určitě podpoříme," dodává místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Daně nejbohatším lidem se možná budou zvyšovat i jinak. Socialisté už dali do sněmovny návrh, aby lidé s platem nad 100 tisíc hrubého měsíčně platili speciální třicetiprocentní daň. A budou ji chtít prosadit i v případě, že projde zrušení stropů na zdravotní a sociální pojištění.

"Chceme, aby bohatí platili podobné daně, jako před zavedením reformy veřejných financí," vysvětluje Sobotka.

Dohoda Kalouska s Nečasem na tom, že vláda zruší stropy na pojištění pro zaměstnance, a naopak ponechá stropy pro zaměstnavatele, se vůbec nerodila lehce.

Nečasovi se rušení stropů moc nelíbí. "Osobně bych nechal stropy na pojištění v současné podobě, ale rozumím tomu, že je třeba do zdravotnictví dostat více peněz," vysvětluje svůj ústupek Nečas.

Kalousek zase trval na tom, aby vláda nezvyšovala odvody podniků.

"Není možné, aby rostly náklady firem na zaměstnávání lidí. To by šlo proti filozofii protikrizového balíčku, ve kterém chceme snížit sociální pojištění pro zaměstnavatele," říká Kalousek.