Několik nepříznivých rekordů přinesla Spojeným státům čísla o vývoji nezaměstnanosti za únor.

Bez práce je nyní 12,5 milionu Američanů, což je nejvíc od roku 1940, kdy se tyto záznamy začaly sledovat, uvedl server CNNmoney.com.

Míra nezaměstnanosti stoupla na 8,1 procenta ze 7,6 % v lednu. Je to nejvyšší hodnota za posledních 25 let (od prosince 1983).

V samotném únoru přišlo o práci 651 tisíc lidí. Od začátku roku 2008 - recese v zemi začala oficiálně o měsíc dříve - tak bylo ztraceno 4,4 milionu pracovních míst.

"Nezaměstnanost výrazně vzrostla ve službách, zejména v administrativě, dopravě nebo maloobchodu," říká hlavní ekonom makléřské společnosti Atlantik Petr Sklenář. "Naopak statistiky nezaměstnanosti zlepšovala pouze vláda a ze služeb školství a zdravotnictví," dodává.

"Není tu ani náznak toho, že bychom se blížili dnu," uvedla pro agenturu Bloomberg ekonomka japonské banky Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ellen Zentnerová. "Zažíváme nejhorší ekonomickou situaci v poválečné době," dodala.

Americká vláda krátce po nástupu Baracka Obamy do funkce prezidenta schválila záchranný balíček v hodnotě 787 miliard dolarů. Jedním z hlavních cílů je zachování či vytvoření 3,5 milionu pracovních míst.

Neochota spotřebitelů utrácet vede k propouštění zaměstnanců ve všech oborech. Tím nejproblémovějším je v USA automobilový průmysl. V lednu v něm přišlo o práci 76 tisíc Američanů. V únoru se situace výrazně zlepšila a propuštěno bylo "pouze" pět tisíc lidí.

"Důležité bude, zda se jedná pouze o jednorázový výkyv a nebo první náznaky stabilizace," říká Sklenář.

Nezaměstnanost se vyvíjí nepříznivě i v Evropě.

V Evropské unii vzrostla v lednu míra nezaměstnanosti na 7,6 procenta. Počet lidí bez práce se proti lednu 2008, kdy míra nezaměstnanosti činila 6,8 procenta, zvýšil o 2,2 milionu lidí. Předseda Evropské komise José Barroso přitom nedávno uvedl, že v roce 2010 by v unii kvůli krizi mohla být až desetiprocentní míra nezaměstnanosti, informovala agentura ČTK.

Čísla za únor dosud nebyla zveřejněna.

Podle Barrosa by se problémy s nezaměstnaností měly řešit nejen na unijní, ale i národní a regionální úrovni.

"Krizi se podaří vyřešit rychleji, pokud budou jednotlivé státy a regiony spolupracovat," cituje jej agentura Reuters. "Žádný stát se nemůže bránit krizi na úkor ostatních. Princip každý sám za sebe je nepřijatelný," dodal Barroso.