V České republice přišlo za letošní leden o zaměstnání zhruba 50 tisíc lidí. Co dělat, abyste se nestali kandidátem na propuštění právě vy?

Nebuďte pasivní, protože své setrvání ve firmě můžete ovlivnit. A nevěřte na pověry o tom, že firmy jako první propouštějí ženy s malými dětmi.

Hrozí vám "blacklist"?

Je veřejným tajemstvím, že v mnoha firmách existuje takzvaný "black list". Jde o nepsaný seznam zaměstnanců, kteří by v případě nutnosti propouštění opustili svá místa mezi prvními. Tam, kde se snižování stavů stane realitou, ho dříve či později vytvoří i v papírové podobě. Podle čeho šéfové takový seznam sestavují? Kdo má šanci "přežít"?

 

Čtěte také

 

Firmy si nejvíce cení spolehlivosti a pracovitosti. Některé dokonce ani nebudou hledět na vaše vzdělání, nebo pro ně nebude na prvním místě. Zajímají je totiž schopnosti a vhodnost pro danou práci. Důležité je i to, jak zapadáte do kolektivu. Týmový hráč je pro firmu většinou cennější než individualista.

S tím vším jde ruku v ruce loajalita. Tu považují firmy za jednu z nejdůležitějších vlastností zaměstnance, kterého si chtějí ponechat. A mnoho zaměstnavatelů ji dokonce staví na první místo. "Loajalita je pro nás zásadní. Těžko by se nám spolupracovalo s člověkem, který by například firmu či její výrobky nesnášel či pomlouval," potvrzuje Ivan Pavlíček, ředitel společnosti Next, která vyrábí bezpečnostní dveře.

Současně vyvrací teorii o tom, že firma v případě propouštění rozdá mezi prvními výpovědi matkám s malými dětmi. "Matky s dětmi si hýčkáme, jsou nesmírně pracovité a svého místa si váží. Rádi jim umožňujeme pracovat z domova," dodává Ivan Pavlíček. Nic se ale nemá přehánět. Tedy i loajalita má své hranice. "Slepá odevzdanost nemá s loajalitou nic společného, není příliš populární ani u vedoucích pracovníků a může naopak zaměstnance k výpovědi dokonce přiblížit," varuje Daniela Hamplová, manažerka projektu ve firmě Džob, která provozuje personální portál.

Záleží však na charakteru šéfa. Někdy si nadřízený podlézavost od svých lidí vynucuje. Při rozhodování, koho si v týmu ponechá, pak může zvolit "poslušnou ovci" namísto konstruktivního kritika.

Strach o práci někdy vede lidi až k extrémnímu chování vůči kolegům. Tím si však téměř jistě podepíší svůj ortel. "Obavy z propouštění občas mohou vyústit až v agresivitu a vzájemný boj zaměstnanců o takzvaně zbylá místa," uvádí personální manažerka společnosti S group holding Marie Dobošová. To ale není rozhodně ta pravá cesta. Snažte se proto raději zachovat klid.

Když manažer dostane zadání propustit několik lidí ze svého oddělení, bude hrát roli i jeho sociální cítění. "Rozhodně bych bral do úvahy, jestli zaměstnanec neživí pět dětí a těhotnou manželku, nebo pro nás pracují oba manželé," říká výkonný ředitel stavební společnosti Syner Robert Špott.

Toto pravidlo ctí často především ve velkých výrobních firmách o několika stech zaměstnancích. Ty se totiž většinou nachází na malých městech, kde se práce shání těžko. V jedné firmě pak pracují často celé rodiny.

Na řadu přijdou i experti

Současná ekonomická situace v mnoha firmách vyžaduje skutečně razantní snižování nákladů. A tak při propouštění postupně přichází řada i na kvalifikované zaměstnance, například techniky v továrnách. Propouští se také v nevýrobní sféře. A ohroženi jsou dokonce i manažeři na vysokých postech. Zatímco v minulých letech je majitelé firem plácali po ramenou a každoročně jim zvyšovali platy a bonusy za vyšší zisk, nyní se mohou stát přítěží.

V době poklesu trhu si firma prostě příliš drahého člověka nemůže dovolit. Cílem propouštění je přece úspora peněz. První samozřejmě odejdou ti méně schopní bez ohledu na peníze. Hned po nich mohou přijít na řadu ti nejdražší. Propuštěním jednoho vrcholového manažera či specialisty mohou firmy ušetřit desetitisíce korun měsíčně a vyjde je to nastejno jako propustit 10 dělníků.

I v době hojného propouštění se ovšem najdou šťastlivci, kteří se výpovědi bát nemusí. Ty si firmy vedou v seznamech zcela opačného rázu.

"Na této listině jsou uvedeni všichni ti, kteří jsou pro naši firmu důležití, a za které musíme v nějakém horizontu zajistit náhradu pro případ jejich odchodu do důchodu, anebo třeba ke konkurenci," říká Pavel Kameník, personální ředitel SMP CZ. Mezi takové lidi řadí pracovníky, kteří mají celoživotní praxi v oboru, zkušenosti z ciziny a jsou schopni zastat více pozic napříč firmou.

Autor je spolupracovníkem redakce