Slovenský Nejvyšší soud definitivně zakázal dvěma místním firmám používat značku Becherovka. Uznal tak tvrzení české firmy Jan Becher - Karlovarská Becherovka, která vinila výrobce lihovin Slovdrink a firmu Broken Heart z nekalé soutěže. Recept na bylinkový likér získali výrobci od Zdeňka Hoffmanna, který tvrdil, že jej zdědil, a který byl později odsouzen za falšování Becherovky.

Nejvyšší soud tak potvrdil rozsudek Krajského soudu z 10. ledna. Důvody však předsedkyně soudu novinářům nesdělila.

"Slovenskou" Becherovku začaly dvě slovenské firmy vyrábět v roce 2002. "Používaly značku českého originálu, existovalo nebezpečí záměny, parazitování na pověsti," řekl včera advokát českého výrobce Ernest Valko. Na Slovensku vyráběná Becherovka prý také byla lacinější než český originál.

Žádné odškodnění podle Valka čeští výrobci nepožadovali. Soud totiž už v minulosti prodej takzvané slovenské Becherovky zakázal. Některé soudy podle Valka rovněž slovenským firmám nařídily zničit všechny zásoby.

Firma Broken Heart získala od Hoffmanna licenci na výrobu nápoje na 20 let. Ochranné známky Becherovka má však v Česku i na Slovensku zaregistrované firma Jan Becher - Karlovarská Becherovka.

To potvrdil už před třemi roky i Krajský soud v Plzni, který rodině Hoffmannových zakázal, aby licenci užívala či prodávala. Zdeňka Hoffmanna v roce 2005 dokonce za falšování Becherovky poslal soud v Brně na jeden rok do vězení.

Hoffmann tvrdil, že byl dědicem receptury, protože prý jeho dědeček získal práva na ochrannou známku Johann Becher v roce 1939 na základě darovací smlouvy.

Pravost dokumentu ale experti zpochybnili.



KOPIE. Slovenské verze Becherovky byly ve své době od originálu téměř k nerozeznání.