Žadatelé o práci v životopisech někdy lžou. Někteří vědomě, jiní z naivity. "Stalo se nám dvakrát či třikrát, že nám jeden uchazeč odpověděl na několik pracovních pozic, a to zcela odlišných. Životopis si vždy přizpůsobil, samozřejmě nepravdivě," říká Vladimír Pozdníček, ředitel Profimen. Životopisy porovnali a bylo jasné, že jde o podvod. Dotyčného si pozvali na pohovor. "Dostal se do úzkých a vyřadili jsme jej z evidence," dodává Vladimír Pozdníček.

1. Umím anglicky

"Mystifikace jazykových znalostí patří mezi nejčastější. Nejde o lež v pravém smyslu, často bývá nechtěná. Vyplývá z uchazečovy nevědomosti úrovně jazykové znalosti," vysvětluje Michaela Otáhalová z Axial Personnel Agency. Často ten, kdo získal maturitu z angličtiny, uvádí její pokročilou znalost. Navíc je rozdíl mezi potřebami techniků a lidí v byznysu. Podle personalistů se nic netestuje tak jednoduše jako jazyk.

2. Ovládám počítač

Totéž platí pro počítačovou zdatnost. Řada lidí si fandí, ale podle odborníků většina pracovníků využívá maximálně 20 procent funkcí. Testovat u pohovoru počítačové dovednosti, které patří k určité pozici, dnes patří k běžné rutině firem.

3. Byl jsem šéfem

"Netvrdím, že bych v případě opravdu profesionálního lháře tuto nesrovnalost odhalila," přiznává Michaela Otáhalová. Naštěstí se jí tato zkušenost vyhnula. Přesto se stává, že je z obyčejné sekretářky v CV rázem "office assistant" nebo "managing director" a z vrátného "security manager". Někdy si dotyčný vymyslí "tým", který údajně řídil. Zkušený personalista je "rýpal", který se ptá na jeho velikost a styl vedení. Tam se lhář snadno dostane na tenký led. Neznalost se rychle pozná, nehledě na možnost, že někdo zvedne telefon a zeptá se bývalých "podřízených".

4. Pracoval jsem tam rok

"Většinou tuto fintu použijí uchazeči a ti, kdo často střídají práci. Uvedou do životopisu pouze roky, přestože ve firmě setrvali jen pár měsíců," říká Zuzana Kaňuchová, personální manažerka společnosti Profesia. Prozradí se tím, že jim "nesedí" časové údaje v zápočtovém listu. Lepší je, když kandidát umí vysvětlit "díry" v životopise.

5. Mám vysokou školu

Pomineme-li chronické lháře, může potencionálního zaměstnavatele uvést v omyl nepřesně napsané CV. "Když studenti nedokončí školu, často napíší jen roky, odkdy dokdy studovali," říká Michaela Otáhalová. Nepřiznají, že ji nedokončili. Personalista to při prvním čtení přehlédne, a pravda vyplave na povrch později. Je lepší tuto skutečnost přiznat. Například u studentů IT je časté, že je zláká dobře placená práce a nedokončí školu. Trapas je, když se někdo ozdobí titulem ing., Mgr. či PhD.

6. Šikanovali mě

Odborníci varují, že šikanou se ohánějí i osoby, které potřebují skrýt zpronevěru, způsobenou škodu nebo nespokojenost bývalého šéfa. "To, že si na někoho vedoucí zasedl, může být pravda. Když si ale někdo stěžuje příliš, je možné, že chyba bude spíš na jeho straně," varuje Zuzana Kaňuchová. Když vyjde najevo nesrovnalost nebo kriminální minulost, jsou "námluvy" s firmou u konce.

7. Bral jsem 30 tisíc

Nejčastěji si u středních pozic lidé podle personalistů přidávají k platu asi pět tisíc. Doufají, že zvýší u pohovoru svou cenu. Jenže trh práce se změnil a vyplatí se střízlivý odhad. Nehrajte si na "trhovce". Zjistěte si výši svojí mzdy na specializovaných serverech. Zadáte vzdělání, délku praxe, odvětví a region. Zjistíte platové pásmo, ve kterém "nepodstřelíte" ani nebudete před personalisty působit jako snílci nebo nevyzrálé osobnosti.