Stále více vysokoškoláků si bude muset zvykat na to, že už jim při shánění práce nebude stačit předložit zaměstnavateli diplom jen z jednoho specializovaného oboru.

Firmy totiž chtějí nejen odborníka v ekonomii, ale uchazeč o práci by měl k tomu zvládnout například i práva a mezinárodní diplomacii. Proto už některé české univerzity začaly otevírat studia mezi fakultami.

"Je to trend několika posledních let, který je běžný na západních univerzitách. Pokud student má obor, který propojuje více oblastí, lépe se pak na trhu práce uplatní," říká Zdeněk Tomeš, koordinátor studijního mezifakultního oboru Hospodářská politika a mezinárodní vztahy, který se nově otevře od září na Masarykově univerzitě v Brně a studenti si do něj mohou do konce dubna podávat přihlášky.

Flexibilní student

Do propojování oborů se pustily v poslední době především brněnské školy. Nový obor na Masarykově univerzitě mají na starosti Ekonomicko-správní fakulta a Fakulta sociálních studií.

"Hospodářská politika a mezinárodní vztahy je dvouletý obor, kam mohou jít bakaláři. Dostanou vzdělání nejen ekonomické, ale i politické. Budou schopni analyzovat domácí politické a hospodářské problémy v kontextu mezinárodní politiky. Nebudou to jen čistí odborníci na ekonomii," vysvětluje Zdeněk Tomeš.

Schopné ekonomy s právnickým vzděláním má naopak vychovat obor Finance a právo, který vysokoškoláci mohou studovat na právnické a ekonomickosprávní fakultě brněnské univerzity.

"O nově nabízené obory mají zájem studenti a především zaměstnavatelé, se kterými spolupracujeme. Požadují u studentů vědomosti z různých vědních disciplín," podotýká rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.

Firmy spojování oborů velmi vítají, protože získají schopnější absolventy.

"Mnohdy nám přijdou do firem skvělí odborníci například jen na ekonomii, ale neumí vést manažerský tým, nejsou schopni komunikovat se zaměstnanci a být flexibilní i v jiném oboru," myslí si Pavel Kafka, generální ředitel Siemens a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy, který má na starosti zaměstnavatelskou oblast a vzdělávání.

Dvě školy, jeden obor

Spojují se i technické, přírodovědné a humanitní obory. Například Přírodovědecká fakulta ve spolupráci s Filozofickou fakultou brněnské univerzity nabízí studentům bakalářské studium Chemie - konzervování - restaurování.

Díky vědomostem z chemie, muzeologie a historie umění budou schopni absolventi tohoto oboru určit například poškození kulturních památek a zároveň rozhodnout, jakým způsobem by se měly konzervovat a také restaurovat.

Obory spojují nejenom fakulty, ale také školy. Masarykova univerzita ve spolupráci s brněnským Vysokým učením technickým založila bakalářský tříletý obor Biomedicínská technika a bioinformatika.

"Je to velmi zajímavé, protože získáte vědomosti nejen z medicíny, ale i z elektrotechniky a komunikačních technologií. Jako absolventi budeme schopni zajišťovat servis a software přístrojům v nemocnicích. Uplatnění bychom měli najít například i na připravované Mayo Clinic, která má vzniknout v Brně," vysvětluje jedenadvacetiletá studentka oboru Marie Tobolová.