Člověk by měl znát cenu své práce na trhu. Jak ji zjistit? Ptát se kolegy je trapas. Navíc jsou zaměstnanci často vázáni mlčenlivostí. V nové rubrice vám představíme vždy jednu pozici a její platový žebříček. (red)


Málokteré povolání slibuje po pěti letech praxe zdvojnásobení mzdy. Právníci s praxí kratší než jeden rok berou v průměru 24,5 tisíce korun, zatímco ti s více než pětiletými zkušenostmi mají na výplatní pásce téměř 48,5 tisíce. Průměrná měsíční mzda právníka na českém trhu je téměř 34,6 tisíce korun měsíčně.

Necelá třetina právníků bere třináctý plat, jehož průměrná výše dosáhla téměř 28,5 tisíce korun. Odměny dostává 37 procent z nich, jejich průměrná výše přesáhla 38 tisíc korun ročně. Také ostatní benefity jsou oproti jiným profesím nadprůměrné: téměř polovina právníků má placené vzdělávání a flexibilní pracovní dobu. Dvě pětiny si mohou vzít dovolenou nad rámec zákona. Třetině právníků přispívá zaměstnavatel na důchodové připojištění.

Pokud uvažujete o kariéře právníka a chcete maximalizovat své příjmy, pak vstupte do služeb ve finanční sféře, k zahraniční společnosti a samozřejmě v Praze. Právníci v bankách a pojišťovnách berou v průměru více než zaměstnanci advokátních kanceláří, více než 48 tisíc korun. Naproti tomu ve státní správě mají právníci necelých 27 tisíc korun měsíčně. Větší šance na vyšší mzdu je ve společnostech do 250 zaměstnanců, kde mají právníci v průměru kolem 38 tisíc korun, nebo v největších organizacích s více než jedním tisícem zaměstnanců. Tam si právníky cení v průměru na 42,7 tisíce korun měsíčně.

Průměrné mzdy právniček dosahují výše 32,7 tisíce korun. Muži mají o osm tisíc korun více. To neznamená, že by české Ally McBealové braly výrazně méně než muži. Nižší průměr u nich vychází spíše z toho, že nebudují systematicky svou kariéru kvůli mateřství. Špičky oboru se však svým mužským protějškům vyrovnají.

Zdroj: www.merces.cz - internetový průzkum mezd a platů