Americká Komise pro cenné papíry a burzy a další vládní úřady se snaží už více než půl roku přijít na to, proč se v USA málem potopili i takoví giganti, jako je hypoteční společnost Freddie Mac. Její finanční ředitel David Kellermann, který toho jistě věděl hodně, už vyšetřovatelům nic neřekne. Vše nasvědčuje tomu, že spáchal sebevraždu.

Ve Spojených státech amerických je jednačtyřicetiletý Kellermann dosud nejvýš postaveným firemním manažerem, který si během nynější krize sáhl na život.

Freddie Mac před svojí tragickou smrtí odpovídal mj. za to, že finanční zprávy předkládané úřadům budou věrohodné. V jeho kompetenci byl také rozpočet společnosti a finanční plánování, uvádí agentura AP.

Konec závratné kariéry

Lidé, kteří Kellermanna znali, jsou šokováni. "Byl to velice chytrý a bystrý chlapík, který během kariéry stoupal rychle nahoru. Všichni kolem ho měli rádi," vyjádřil se pro agenturu Reuters David Stevens, který do roku 2005 řídil hypoteční obchody Freddie.

Kellermann, který vystudoval finance, začínal u společnosti Freddie Mac v roce 1992 jako účetní-analytik. Později zastával důležité pozice v divizi kapitálových trhů.

Funkcí finančního ředitele ho pověřila loni v září federální vláda, která Freddie Mac spolu s konkurenční Fannie Mae znárodnila a poté jim postupně uvolnila zhruba 200 miliard dolarů. Jinak by zkolaboval celý systém financování hypotečního trhu v USA.

Američané si od bank na koupi nemovitostí celkem vypůjčili zhruba 12 bilionů dolarů. A skoro polovinu uvedené sumy spravují dva zmínění hypoteční giganti.

Kdo všechno selhal

Společnost Freddie Mac i její konkurent Fannie Mae se staly ostrým terčem kritiky za "bezohledné praktiky", které valnou měrou přispěly ke vzniku krize na americkém hypotečním trhu.

V honbě za zisky "lovily" i klienty s nízkými příjmy či nejistým zaměstnáním, jimž slibovaly mírné úroky. Ale ty poté šly (kvůli hrozící inflaci) nahoru a lidí neschopných splácet hypotéky začalo prudce přibývat. Vedení obou společností zanedbalo to, čemu se říká "řízení rizik". Ale selhal také státní dohled, který měl hypoteční giganty včas klepnout přes prsty, míní Jammie Dimon, šéf finančního domu J.P.Morgan Chase.

"Je to zřejmě to největší selhání regulačních úřadů v americké historii," prohlásil v rozhovoru pro list The Wall Street Journal Dimon.

Jak připomíná, Freddie Mac a Fannie Mae vždy měly vlivné zastánce i v americkém Kongresu, kde se často pělo o tom, že jsou "bezpečné a zdravé".

Tímto způsobem byl nepřímo vyvíjen tlak i na centrální banku, aby pokud možno nezvedala úrokové sazby, a hypoteční ústavy tak měly přístup k levným finančním zdrojům.

Hra na trhu rizikových hypoték tak mohla vesele pokračovat, napsal list The Wall Street Journal.

Státní na věčné časy?

Obě hypoteční společnosti byly znárodněny dočasně, ale podle listu New York Times je jejich návrat do soukromého sektoru prakticky nemyslitelný.

"Vláda dostala do rukou mocný nástroj umožňující regulovat hypoteční trh, a proto se ho jen tak nevzdá," míní člen Sněmovny reprezentantů za Republikánskou stranu Scott Garrett.

Chtějí-li být obě společnosti někdy opět samostatné (i když se státem v zádech, jako tomu bylo vždy), musely by federální vládě vrátit všechny peníze včetně úroků. "I kdyby začaly vydělávat, potrvá minimálně sto let a spíš déle, než by daňovým poplatníkům splatily obrovské dluhy," podotýká Garrett.

To je ovšem špatný signál i pro některé velké peněžní domy v USA, jimž stát nalil desítky miliard dolarů výměnou za majetkové podíly, upozorňuje agentura Reuters.

Obamova administrativa, která společnosti Fannie Mae a Freddie Mac plně ovládá, na ně "navalila" spoustu úkolů. Nařídila jim například, aby dohlížely na ozdravení celého hypotečního trhu v USA.

Jejich povinností rovněž je odkupovat od běžných hypotečních ústavů nesplácené úvěry. Dlužníkům v nouzi také přímo poskytují výhodnější úvěry umožňující refinancovat předchozí hypotéku.

Splasknutí "bubliny" na trhu nemovitostí způsobilo, že více než 8,3 milionu Američanů nyní bankám dluží více, než činí aktuální cena splácené nemovitosti, uvedla firma First American Corelogic.


TRAGICKÝ KONEC. David Kellermann, jemuž federální vláda USA svěřila řízení financí v hypoteční společnosti Freddie Mac, možná neunesl tíhu probíhajícího vyšetřování. Ale je to jenom spekulace.