Máte čas, přednáška začne za půl hodiny, procházíte tedy (spíše se prodírá klopených spolužáky i lidmi odjinud a vyhlížíte, co se tu nabízí a co by vás mohlo zaujmout. Dnes se na vaší fakultě totiž koná veletrh.

iKariéra počtrnácté


Projekt studentské organizace IAESTE s názvem Veletrh iKariéra je již tradicí. Poprvé proběhl v roce 1995. Letos se tedy konal počtrnácté. Za dobu své existence se projekt dostal do širšího povědomí obou zúčastněných stran - studentů a společností. Cílem veletrhu je zprostředkovat kontakt mezi studenty a společnostmi, zvýšit jejich oboustranné povědomí o vzájemných nárocích a požadavcích.

Martina Pachtová, PR Manager IAESTE: V porovnání s loňskem, kdy se veletrhu zúčastnilo asi 110 firem, jich máme nyní asi 90, přičítáme to na vrub aktuální finanční krizi. Stánky jsou na třech patrech Fakulty elektro a strojní ČVUT a pak jich je ještě pár na stavební fakultě - tam se prezentují firmy, které stojí přímo o stavební profese. Každé patro má svého koordinátora, který dohlíží, aby firmám nic nechybělo, aby hostesky byly na svých místech, zkrátka po organizační stránce je veletrh zajištěn velmi dobře.

Veletrh se koná přímo v prostorách školy, kde normálně probíhá výuka, takže studenti jdou na přednášku, na cvičení a o přestávkách nebo když mají volno, chodí po stáncích. Firmám vyhovuje, že jsou v bezprostředním kontaktu se studenty v jejich domovském prostředí. Veletrh ale není určen jen studentům z ČVUT, propagaci zaměřujeme i na studenty ostatních škol, takže sem může přijít kdokoliv. I když přece jen naši studenti jsou ve výhodě, někteří zapomenou nebo nevědí, že se něco takového koná, ale cestou na cvičení to zjistí a mohou si veletrh projít.

Některé firmy s námi spolupracují již dlouhou dobu, často se pak stávají generálním partnerem IAESTE ČR nebo partnery jednotlivých projektů. Partnerství firmě přináší jisté výhody jako například:

- přednostní právo výběru stánku na Veletrhu iKariéra,

- logo na obálce Průvodce veletrhem iKariéra, náklad přes 9 000 ks,

- logo na propagačních plakátech Veletrhu iKariéra,

- vložení letáků do veletržních tašek,

- možnost prezentace v přednáškové místnosti.

Výhody projektů se liší


Veletrhů se v České republice pořádá celkem šest, a to na TU v Liberci, ČVUT a Praha, ZČU Plzeň, UTB Zlín, VŠCHT Praha a v Brně, většinou od prosince do dubna, to je období pro veletrhy nejpříhodnější nejen u nás, ale i v sousedních zemích. Snažíme se účastnit i ostatních veletrhů, které IAESTE pořádá, hlavně kvůli propagaci portálu ikariéra.cz, což je národní projekt a spravuje ho centrum na ČVUT. ikariéra.cz má nyní novou podobu, je na něm zaregistrováno asi 8 000 studentů, své nabídky na něm prezentuje řada firem a společností. Dokonce i v zahraničí je o něj zájem, nedávno byla spuštěna ikariéra na Slovensku. Naše centrum je rozděleno na týmy, z nichž jeden pečuje o portál, pořád se na něm něco vylepšuje, mění, aktualizuje.

Zájem o naši nabídku je značný


Skupina RWE je třetí největší energetickou skupinou v Evropě se sídlem v Německu. Skupina má pět divizí řízených společnostmi RWE Power, RWE Trading, RWE Energy, RWE npower a RWE Systems. Energií zásobujeme celkem 44 milionů zákazníků. Zemní plyn dodáváme více než 2,2 mil. zákazníkům v ČR prostřednictvím šesti regionálních plynárenských společností. V České republice zaměstnáváme okolo 5 000 lidí a ročně dosahujeme obratu více než 100 mld. Kč.

Martin Chalupský, ředitel komunikace skupiny RWE v České republice: "S ČVUT a IAESTE spolupracujeme již delší dobu, tato spolupráce nám umožňuje plnohodnotnou prezentaci skupiny RWE na veletrzích pracovních příležitostí technických univerzit. Skupina RWE je na půdě ČVUT prezentována i v rámci kariérního centra. Zájem o naši nabídku pracovních příležitostí je značný, jsme významná energetická společnost s velkou potřebou technických odborníků. Tyto specialisty se nám zatím daří získávat. V současnosti otevíráme nový Stipendijní a Trainee program i pro ekonomické obory, uvidíme, jaký bude ohlas a zda vybereme vhodné lidi."

I technici u nás najdou uplatnění


Accenture je globální společnost zabývající se poradenstvím, technologickými službami a outsourcingem. V rámci svého zaměření na inovace společnost spolupracuje se svými klienty, aby jim pomohla stát se vysoce výkonnými podniky. Accenture zaměstnává více než 180 000 profesionálů a má zastoupení ve 49 zemích. V České republice byla v Praze založena první pobočka v roce 1991 a v roce 2001 následovalo outsourcingové centrum. Ve třech divizích v ČR pracuje cca 2 200 lidí.

Renata Veselá, Recruitment Marketing Specialist, Accenture Central Europe B.V.: "Naše společnost se snaží pracovat se studenty již od prvních ročníků. Jsme jedním z hlavních partnerů studentské organizace IAESTE. Účast na veletrzích je pro nás velmi důležitá, protože nám umožňuje se studentům více přiblížit, představit jim naši společnost a informovat je o možnostech pracovního uplatnění. O zaměstnání v naší společnosti se mnohem více zajímají studenti ekonomických škol, znají nás, jsou aktivní, účastní se našich akcí. Studenti technických škol nás nevnímají jako typického zaměstnavatele, chceme je tudíž prostřednictvím těchto veletrhů přesvědčit, že i oni u nás najdou uplatnění. Již čtvrtý rok vypisujeme stipendijní program, jehož prostřednictvím podporujeme studenty vysokých škol při studiu v zahraničí. Klasický profil kandidáta do poradenské divize? Absolvent vysoké školy s technickým nebo ekonomickým zaměřením, který je týmový hráč, má dobré prezentační dovednosti, dokáže obhájit své rozhodnutí a obstát před klientem. Kontakty, které získáme na veletrzích, jsou pro nás velmi cenné a dále s nimi pracujeme. I sami studenti mají zájem zůstávat s námi dále v kontaktu. V naší společnosti standardně probíhají výběrová řízení po celý rok, v současné době se především zaměřujeme na vyhledávání talentů. Pořádáme Dny otevřených dveří, spolupracujeme se studenty na seminárních a diplomových pracích a sledujeme, jak jsou aktivní a zajímají se o spolupráci s firmami během studia. Mají možnost si vyzkoušet různé logické a jazykové testy či manažerské hry, které ukáží, zda je konkrétní student pro nás tím pravým."

Máme studentům co nabídnout


Společnost Hewlett-Packard (HP) je předním světovým dodavatelem výrobků, technologií, řešení a služeb pro jednotlivce i podniky. Nabídka společnosti pokrývá IT infrastrukturu, globální služby, podnikovou a domácí výpočetní techniku, zpracování obrázků a tiskové služby. Společnost HP má více než miliardu zákazníků ve více než 170 zemích v šesti světadílech a zaměstnává po celém světě více než 300 000 zaměstnanců, z toho 1 021 v České republice.

Eva Nováková - CEE Staffing Program Lead: "Absolventům nabízíme tzv. "Graduate program", který kombinuje pracovní zkušenosti společně s dalším vzděláváním, např. z oblasti "soft skills", či na základě různých zajímavých projektů. Cílem tohoto 18měsíčního programu je poskytnout absolventům možnost rychlého rozvoje v příslušné oblasti. Absolventi mají možnosti pracovního uplatnění ve čtyřech základních oblastech: 1. Technická konzultace 2. Správa systémů 3. Vývojářská oblast a 4. Prodejní pozice či podpora prodeje.

Partnerství na veletrhu nám umožňuje setkat se s mladými lidmi, kteří ukončují své studium a někdy ještě zcela nevědí, jakým směrem se chtějí ubírat. Máme zde příležitost si s nimi pohovořit, představit oblasti, které je mohou zajímat, a možnosti rozvoje jejich další kariéry. Veletrh IAESTE nám umožňuje získávat zajímavé kontakty se studenty a navázat případnou spolupráci.

Studentům, kterým škola neumožňuje věnovat se práci na plný úvazek, nabízíme možnost tzv. Internship programu. Jedná se o dlouhodobou spolupráci (až 2 roky) na částečný úvazek, kdy má student možnost vedle studia získávat současně pracovní zkušenosti, a zlepšit tak své šance na pracovním trhu. I přes vysokou konkurenci na trhu věříme, že máme studentům co nabídnout, nejen co se týká pozic, ale také firemní kultury."

Stáže jako součást studia


Ještě jednou Martina Pachtová, tentokrát o organizátorovi veletrhu: IAESTE (The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience) České republiky je studentská organizace, jejíž hlavní činností je organizování zahraničních odborných stáží. Výměnný program funguje na recipročním principu (kolik seženeme praxí, tolik může našich studentů vyjet do zahraničí), naším zájmem je získání co největšího počtu míst pro zahraniční praktikanty v ČR. Z toho vyplývá, že čím větší počet míst pro zahraniční praktikanty získáme, tím více vás českých studentů můžeme vyslat do zahraničí.

Pořádáme konkurzy, jejichž úspěšní absolventi pak vyjíždějí na zahraniční praxe, vyhledáváme a oslovujeme firmy, které by mohly poskytnout praxi studentům ze zahraničí, vyřizujeme celou agendu spojenou s pobytem zahraničních praktikantů, staráme se o ně, zajišťujeme ubytování, vyplňujeme jejich volný čas. Konkurzy jsou na podzim, obvykle vyjíždí tak stovka studentů - záleží totiž na zájmu firem, velké společnosti si například tuto formu stáží organizují samy, takže je poměrně složité nějakou praxi získat.

IAESTE působí asi v 85 státech po celém světě, centra jsou všude v Evropě, jsou i v Americe, Číně, Japonsku. Stáže trvají od 6 do 12 týdnů, výjimkou však nejsou ani půlroční či roční praxe, většina jich probíhá přes léto. Zahraniční studenti dostávají od firem mzdu, kterou jim ovšem vyplácíme my a ze které přispívají na ubytování a stravují se. Když se firma rozhodne, že přijme zahraničního praktikanta, znamená to pro ni jen podepsat smlouvu, dát mu práci a mzdu, všechno ostatní zařizování a administraci si bereme na starost my.

Stáže IAESTE jsou díky akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR považovány za součást studia. Nevzniká tedy pracovněprávní vztah mezi společností a zahraničním studentem, a odpadá tak i nutnost žádat o pracovní povolení.

IAESTE s praktikantem řeší veškeré další náležitosti, úhradu pobytových nákladů, ubytování (ve městech, kde má IAESTE své pobočky) a kulturní program.

Vždycky záleží na naší aktivitě, na tom, jací lidé jsou právě v organizaci, jak se snaží a co dělají. Pořádáme informační schůzky, abychom nabrali nové lidi v zájmu zachování našeho centra na škole, informujeme na webech, aby studenti věděli, že tu jsme, že mohou něco dělat, poznávat lidi a získávat zkušenosti, které ve škole nezískají. A kdo má zájem, ten se přidá.

Je u nás víc studentů než studentek, jak už to na technice bývá, a kromě ČVUT jsou u nás i zástupkyně medicíny z UK. V našem centru IAESTE nemusejí být jen technici z ČVUT, práce se tu najde i pro ekonomy, mediky a další netechnické obory. A pomůžeme jim najít i práci v oboru - na webu ikariéra.cz jsou nabízeny obory jako management, bývají tu personalisti z agentur.

Byli bychom rádi, kdyby studentů, kteří vycestují na zahraniční praxi, bylo co nejvíce, i když z celé té organizační činnosti nemáme nic víc nežli zkušenosti. Jenomže jsou to takové zkušenosti, které se ve škole získat nedají. Naší odměnou jsou mezinárodní konference, na které můžou někteří z nás vyjet a seznámit se s lidmi z ostatních center, nebo teambuildingové akce společné s ostatními centry IAESTE ČR, které organizujeme, abychom se poznali a odreagovali se. Při naší práci se setkáváme se zajímavými lidmi, máme spoustu přátel, lepšíme se výrazně v angličtině, která je komunikativním jazykem v rámci celého IAESTE. I my, organizátoři, se můžeme zúčastnit zahraniční stáže. To je taková malá výhoda z toho, že jsme členy IAESTE.

Na ČVUT např. je nás tak 30, ovšem doopravdy pracuje tak 15. Zhruba každý projekt má své období, po které je potřeba se mu věnovat, například práce na veletrhu začíná někdy v říjnu a končí pár týdnů po skončení veletrhu. Jsou ale i projekty, kterým se věnujeme celý rok i během léta, a tím je výměnný program, který je naším prioritním projektem. A vedle toho, nebo vlastně především, je zapotřebí studovat, neboť studium je nejdůležitější.

(Martina studuje na FEL jeden z novějších bakalářských oborů program Software a management, který se dělí na čtyři obory, jedním z nich je Web a multimedia, chce se věnovat grafice a webovým technologiím, mimo studium se zajímá o focení a média.) n