Před časem jsem v tomto sloupku napsal, že potřebujeme zaměstnávat cizince, protože řada Čechů odmítá některé profese vykonávat. Proto bychom měli gastarbeitery bránit před zahraničními i českými mafiemi. Několik čtenářů mně poté napsalo, že jsem sepsal agitku.

Co se tedy změnilo po nástupu krize, která vzala obživu desetitisícům lidí? Takřka nic, byť tisíce cizinců z Česka odjíždí. Stačí se podívat na nabídky a poptávky práce.

Ve stavebnictví ubývá zakázek, některé stavby nebyly zahájeny. Přesto chybí jak zedníci a další stavební dělníci, tak vedoucí pracovníci. Čechů ochotných vykonávat takové práce je nedostatek. Dřina a nepříjemné pracovní podmínky je odrazují i v době, kdy vyplňují žádost o podporu v nezaměstnanosti.

Obdobně se nedostává elektrikářů, instalatérů a dalších řemeslníků, obchodníků, lidí pro pomocné profese. Zajděte se podívat do zákulisí obchodních středisek a restaurací, kdo vytírá podlahy, odnáší a myje nádobí, zaváží sklady. Kolik přízvuků v češtině zaslechnete u prodavaček na pokladnách supermarketu, kam chodíte nakupovat? Jak by vypadalo české zdravotnictví bez Slováků?

Nezaměstnaných sice stále přibývá, několik měsíců však skutečný stav ekonomiky budou zkreslovat sezonní práce. Opravdu zle bude, až skončí, a poté na začátku nového roku, do kterého firmy budou chtít vstoupit s nižšími náklady.

Nastane pak konečně zlom? Ne. Nedostatek řemeslníků je dlouhodobý, souvisí se zanedbaným učňovským školstvím a nízkou společenskou prestiží práce rukama. Změna, pokud se jí dočkáme, bude trvat generaci. A pokud jde o nekvalifikované práce - těch by se Češi ujali jen v případě, že by krize byla daleko hlubší a mnohaletá.

martin.denemark@economia.cz