Humpolecký Rodinný pivovar Bernard prodal první hektolitry piva do jihoamerického Peru. Dodávku do hlavního města Limy zprostředkovala společnost, která tam dováží piva z Evropy, řekl včera mluvčí pivovaru Zdeněk Mikulášek. Humpolecké pivo už mohou ochutnat lidé v řadě zemí, mimo jiné na Slovensku, v Rusku, Velké Británii, Řecku, Švédsku, ale i v Austrálii, Japonsku a USA.

Bernard poslal do Peru lahvové pivo, a to světlý ležák a speciální černé pivo. "Je to první kontakt do Latinské Ameriky, uvidíme, jak se to bude vyvíjet," podotkl mluvčí.

Export už tvoří důležitou část odbytu humpoleckého pivovaru. V minulém roce prodal za hranicemi 23 300 hektolitrů piva, což byl skoro o 29 procent vyšší objem než za rok 2007. Nejvíc spotřebitelů si zatím Bernard získal na Slovensku, kam směřovala polovina vyváženého piva. Na celkovém výstavu humpoleckého pivovaru se export loni podílel zhruba 12 procenty.

Do vzdálených zemí včetně Ameriky dodávají pivo i další menší pivovary v zemi, uvedl Jiří Fusek, prezident Českého svazu malých nezávislých pivovarů a zároveň ředitel Pivovaru Černá Hora na Blanensku. "Podle mého názoru tam je vysoký zájem ne o průmyslová piva, ale právě o ty naše speciály," sdělil.

Jen černohorský pivovar vyváží do 15 zemí, za hranicemi prodá pětinu produkce. V tomto roce zahájil export do Číny a chystá se například také do Indie a Vietnamu. V Americe se podle Fuska české pivo někdy snadněji prosazuje díky tamním komunitám s českými předky. "To pivo jim připomene jejich mládí nebo babičky a dědečky," vysvětlil.

Humpolecký pivovar Bernard loni celkem uvařil rekordních 188 000 hektolitrů piva a zatím se mu daří loňskou produkci překonávat. Letos v dubnu dokonce prodal 20 602 hektolitrů piva, což byl jeho nejlepší měsíční výstav od roku 1991. V prvním letošním čtvrtletí stoupl výstav pivovaru v meziročním srovnání o 1,6 procenta na 38 156 hektolitrů. Tržby za pivo se v těchto třech měsících zvýšily asi o osm procent na 69 milionů korun.