Na peněženky českých manažerů doléhá stále silněji krize. Propouštění a nedostatek volných manažerských míst nutí dříve "vybíravé" šéfy k tomu, aby skočili i po místu, které je až o čtvrtinu hůře placené, než bylo jejich předchozí zaměstnání.

"Manažeři, kteří jsou delší dobu bez práce, znejistí a jsou často ochotni dost slevit ze svých finančních požadavků. Radím jim ale, že než aby šli výrazně pod cenu, ať jdou pomoci do neziskového sektoru," říká Jan Bubeník ze společnosti Bubenik Partners, který se hledáním manažerů pro firmy živí.

"Není výjimkou, že lidé, co měli 130 či 150 tisíc, berou i místo za devadesát tisíc korun," dodává jeho konkurent Petr Žídek z headhunterské firmy TopRecruitment.

Nižší odměny

Manažeři navíc mohou zapomenout na vysoké odměny, na něž byli v minulých letech zvyklí. Podle průzkumu Hospodářské komory se totiž jen třetina firem nechystá rušit odměny nejvyššímu vedení.

"Bonusy byly rozhodnutím vedení na jaře v plné výši zrušeny," potvrzuje Zdeněk Linhart z obchodního řetězce Žabka. O odměny přišli třeba i šéfové České spořitelny, a to i přesto, že banka loni dosáhla rekordního zisku 15 miliard korun. Ve velkých firmách přitom manažerské odměny tvoří často i polovinu ročního platu.

Každá pátá firma svým manažerům snížila i samotný základ platu. Ve vedení ČSA například klesly platy o patnáct procent, stejně jako na Českých drahách či v televizi Nova.

Najdou se dokonce i šéfové, kteří dnes pracují za minimální mzdu. Většinou se však jedná o majitele firem, kteří si plat nastavili sami. "Od nového roku beru osm tisíc korun. To je sedmkrát méně, než jsem bral dříve," říká šéf firmy Brano Group Pavel Juříček, který dnes podle svých slov žije z úspor.

Levnější odborníci

Pokles manažerských platů je nejvíce vidět na pozicích personálních, marketingových či IT manažerů. "Zatímco ještě loni lidé bez zkušeností odmítali práci za 35 tisíc korun, dnes za 25 tisíc nastoupí i zkušený odborník," říká Aleš Křížek z firmy Robert Half International.

Pokles platů se netýká jen manažerů, ale v podstatě celé ekonomiky. Na mzdy zaměstnanců sáhlo podle ankety Svazu průmyslu a dopravy přes šedesát procent podniků. Analytici očekávají, že reálné mzdy letos půjdou v průměru dolů.


Dvě třetiny českých firem osekávají platy všem

Výrazný pokles objednávek donutil více než šedesát procent českých podniků snížit platy všem svým zaměstnancům. Vyplývá to z ankety Svazu průmyslu a dopravy ČR, které se zúčastnilo 1600 společností.