Zrodila se Prague College, která nedávno představila nový, tentokrát magisterský program MSc International Management. Studenti ocení, že jde o unikátní magisterský program šitý opravdu na míru, který nejen splňuje náročné požadavky na akademickou formu studia, ale navíc si mohou zvolit ze dvou režimů studia. Program jim skýtá velice atraktivní možnost intenzivního studia během 12 měsíců (tzv. full time studium), nebo mohou zvolit režim částečný (tzv. part time studium) a studovat dva roky. Jak už z jeho názvu vyplývá, studium probíhá v angličtině. Zárukou vysoké kvality vzdělání je úzká spolupráce s Univerzitou Teesside, která rovněž vydává diplomy. Studenti mohou studovat v samém centru Prahy, poblíž Václavského náměstí, nebo v Anglii. K magisterskému studiu se mohou hlásit absolventi předchozích stupňů s patřičnou kvalifikací nebo profesní zkušeností. Zajímavá je také možnost zahájení studia v únoru nebo v říjnu příštího roku.

Ptáme se Douglase F. Hajeka, zakladatele a ředitele školy Prague College:

Jak byste charakterizoval svého nadějně se rozvíjejícího "potomka", tedy Prague College?

Prague College je obdobou vyšších škol ekonomického a technického zaměření, které jsou obvyklé v Anglii. Zaměření školy jsme se snažili přizpůsobit českým podmínkám a požadavkům zdejšího trhu práce. Máme programy: obchodní (Business), informační technologie (IT & Computing), nová média (Interactive Media) a grafický design (Graphic Design). Nabízíme vysokoškolské vzdělání od nultého ročníku až po magisterské studium. Hlavním důvodem byla poptávka od zaměstnavatelů, aby lidé byli jinak připraveni a schopni lépe prezentovat sebe nebo firmu. Naše zkušenosti s britským systémem se zde plně osvědčily.

Bylo obtížné získat akreditaci?

Všechny programy, které uskutečňujeme, děláme ve spolupráci s Univerzitou Teesside (University of Teesside), která má povinnost kontrolovat jejich kvalitu a musí mít v rámci britského vysokoškolského systému audit kvality všech programů. Tyto programy pak může uskutečňovat kdekoli na světě. My jsme formálně nezávislí, ale záruku kvality poskytuje Teesside, závěrečné diplomy jsou britské.

V Anglii nejsou akreditační komise jako tady, ale vysoké školy dostávají povolení vydávat bakalářské osvědčení, resp. diplom. Vysoká škola má nezávislost, může vytvořit studijní plán sama. Systém kvality je zajištěn tak, že všechny VŠ jsou sdruženy v organizaci Quality Assurance Agency, která dohlíží na kvalitu. De facto škola, která není členem této organizace, nemůže podle zákona dostat peníze z veřejných zdrojů. Je to tedy v britském systému obdoba akreditační komise, která má pravomoc rozhodnout, že vysoká škola nemůže uskutečňovat nějaký program, protože nemá dostatečnou kvalitu.

Co byste dodal k novému magisterskému programu?

Je to Mezinárodní management (International Management), který má dva účely: jednak je to pokračování studia pro naše studenty, kteří dokončí bakalářské studijní programy, ale zároveň je to otevřenější program, určený pro absolventy bakalářských programů jiných škol a dokonce jiných oborů.

Např. v Anglii jsou magisterské studijní programy, které jsou úzce spojené s tradičními specializovanými vědními obory, jako jsou fyzika, chemie atd. Jde tedy o studium, kde nemůžete na magisterský stupeň bez předchozího bakalářského takto odborně zaměřeného studia.

Pak jsou obecně zaměřené programy, kam mohou vstoupit studenti v podstatě z kteréhokoli bakalářského studia. Samozřejmě pokud se jednalo např. o konzervatoř, bude to pro studenta těžší a musí si vlastně potřebné znalosti doplnit, aby úspěšně absolvoval zkoušky z některých předmětů. Je to s ním probráno i u přijímacího pohovoru, zda je to program opravdu vhodný pro něj. Znám studenta, který absolvoval umělecky zaměřené studium na umělecké škole v New Yorku a šel na obor mezinárodní management.

Je tedy věcí studenta, jak se vyrovná s novými předměty - on musí vlastně některou látku dostudovat navíc.

Ano, pokud nemá ekonomické vzdělání, je to u oborů jako management, marketing atd., pro něho těžší. Ale pokud již pracuje v oboru, má k některým věcem blíž a dokáže se je rychleji naučit.

Součástí studia je u každého předmětu disertační práce v rozsahu 5 000 slov a pak ještě magisterská diplomová práce. Jde tedy o dost těžký studijní program.

Jinak v Anglii je magisterské studium historicky 12 měsíců. Školy tam málokdy přistoupí na dvouleté magisterské studium. Většinou je to v případech, kdy spolupracují s některou evropskou školou. Většina lidí jde po absolvování bakalářského studia pracovat. Podíl magisterského studia je v Anglii mnohem menší než třeba v ČR. Není tam taková společenská poptávka. Ale často se člověk vrátí později a dodělá si magisterský stupeň. Pak se musí dohodnout s rodinou nebo zaměstnavatelem, aby mu to umožnili, protože studium je velmi intenzivní. Tady v Čechách je často zvykem pracovat při studiu, v jednoletém programu je to téměř nemožné, nedalo by se to zvládnout.

Proto my nabízíme standardní program, tedy 12 měsíců, nebo dvouletý, který se bude nazývat obdobně jako vaše kombinované studium, i když to není totéž. Je to spíše tzv. part time - "částečný úvazek" pro lidi, kteří pracují.

Tak to bude určitě zajímavá zpráva pro studenty nebo čerstvé absolventy vysokých škol s bakalářskými studijními programy a také pro ty, kteří chtějí dosáhnout jiné specializace, než jim umožnilo jejich dosavadní studium. Zejména pro absolventy ekonomicko-manažerských směrů se zdá toto studium jako ušité.

Jistě, odborně jsou určitě dobře připraveni a mohou si zvolit jednoletou nebo dvouletou formu. Nejlépe si to ujasní v průběhu přijímacího řízení. Důležité je, aby měli dostatečné jazykové znalosti, jejich angličtina musí být opravdu na dobré úrovni. Ta se ověří buď pomocí testu přímo u nás na škole (Computer based test ELSA), nebo ji doloží certifikátem o absolvování příslušné zkoušky (TOEFL nebo Oxford test, LCCI, FCE apod.). Studenti také mohou svoje jazykové znalosti zdokonalit absolvováním jednoho semestru na Prague College ještě před vstupem do tohoto magisterského programu.

Naše tříleté bakalářské studium obsahuje vlastně dva programy: dvouletý (HND Business), který je zakončen Higher National Diploma - Vyšším národním diplomem - a na něj pak navazuje obecněji zaměřený jednoletý program BA (Hons) International Business management jak pro absolventy našeho dvouletého studia, tak pro zájemce odjinud (tzv. 2 + 1 Bachelor degrees). Finální rok je možné studovat v Anglii.

Někteří studenti volí i variantu, kdy po dvouletém studiu začnou pracovat a po několika letech absolvují finální jednoleté bakalářské studium. Možnou variantou pro absolventy z českých škol (DiS, Bc), jak získat toto praktické vzdělání v angličtině, je absolvování jednoletého programu - bakaláře v oboru International Business Management - namísto magisterského studia, které je bez předchozí kvalitní jazykové přípravy velmi obtížné.

Nový magisterský program začne v únoru příštího roku, vstupovat do něj lze také v říjnu, jak je na naší škole obvyklé.

Kolik učitelů škola využívá?

Máme celkem asi 40 spolupracovníků, z toho čistě učitelů je 26.

Máte odezvu od svých absolventů, jak se v praxi uchytili?

Tento rok budeme mít první skupinu absolventů bakalářského studia a všichni již pracují od 2. ročníku, našli si kariérní práci. Většina z nich prostřednictvím kontaktů, které získali při studiu na naší škole. Jsou to také lidé, kteří již pracovali.

Máme jednoho velice úspěšného absolventa, který podniká v oblasti webových stránek, prezentací firem, využil možností, které mu skýtalo zázemí školy. Dokonce nám nabídl, abychom jeho stránky využívali.

Ještě bych se zmínil o tom, že zde máme i přípravný rok (Access Year diploma). Ten je pro studenty, kteří nejsou zběhlí v angličtině nebo jejichž studijní zvyky nejsou adekvátní tomu, aby byli úspěšní ve studiu. To je velice úspěšný jednoletý program, občas student může přestoupit do normálního studia již po jednom semestru. V tom případě má dvě možnosti - buď nastoupit do bakalářského studia, nebo absolvovat půlroční nástavbu a získat odborný diplom.

O tom, že studenti si angličtinu během studia zdokonalí, svědčí příklad, kdy studenti po 6-7 měsících byli schopni udělat v angličtině reportáž, kterou zveřejnila CNN. Bylo to v rámci studia Intermedia Relations a vtipná reportáž pojednávala o českém "tataráku".

Ten rozhovor, vlastně chat v přímém přenosu se stanicí CNN jsem na webu školy viděl (CNN volá Prague College). Bylo to opravdu vtipné a originální – »české sushi alias tatarák…« Mimochodem – je vidět, že studenti se studiem baví a jsou z Vaší školy nadšení a uplatňují v praxi Komenského myšlenku »škola hrou«. To je moc hezký pocit. Spolupracujete ještě s nějakými dalšími školami kromě již zmíněné Univerzity Teesside?

Spolupracujeme také s University of Portsmouth a Leeds Metropolitan University, se kterými máme smlouvu a naši studenti tak mohou pokračovat ve studiu. Mezi dalšími univerzitami, kde naši absolventi rovněž využívají možnost studovat můžeme jmenovat University of Newcastle a Warwick University.

Mluvíte velice dobře česky. Jaké další jazyky jako rodilý Kanaďan umíte?

Pracoval jsem asi tři roky v Montrealu, takže francouzština mi nedělá potíže. Doma mluvíme chorvatsky, protože manželka je Chorvatka.

Tak to máte talent. Na škole máte asi také pěknou směsici jazyků…

Na naší škole jsou studenti nejrůznějších národností, zhruba 50 % studentů jsou Češi a 50 % cizinci.Což víceméně odpovídá i pracovnímu prostředí firem, kam potom studenti nastoupí...Jistě, máme zde předmět Managing Across Cultures, ten mohou studenti studovat přímo ve třídě. (smích)

Jaké nejbližší události na škole očekáváte a jaké plány máte do budoucna?

Děje se toho u nás stále hodně. V červnu má Prague College již páté narozeniny a také se můžeme už dnes těšit na finální vystoupení našich absolventů z oborů grafického designu a nových médii. V létě k nám přijedou už tradičně studenti  a lektoři z MARICOPA Community Colleges, což je univerzitní komplex z Phoenixu a spolupracujeme s nimi již od roku 2005.

Slovo závěrem

Myslím, že školu Prague College nejlépe charakterizuje atmosféra, která všude vládne: kamkoli vkročíte, vidíte usměvavé mladé tváře, vstřícnost a ochotu pomoci. Pokud se o studium na této škole zajímáte, uděláte nejlépe, když ji navštívíte. A nebojte se, že se tou atmosférou nakazíte. Je to jen dobře.A ani z angličtiny nemusíte mít strach. Odstartovat můžete na různých úrovních znalostí a dostat se výš.

Věroslav Sobotka, Institut Svazu účetních, a.s.

Užitečné odkazy:

http://www.tees.ac.uk/ (University of Teesside)

http://www.edexcel.com (poskytuje mezinárodně uznávané kvalifikace)

http://www.lccieb.com (Londýnská obchodní a průmyslová komora – zaštiťuje mezinárodní kvalifikace)