Vlády by se měly včas připravit na to, že v důsledku globální hospodářské krize mohou propuknout rozsáhlé sociální nepokoje. V rozhovoru pro španělský list El País před nimi varuje prezident Mezinárodní banky pro obnovu a rozvoj (Světové banky) Robert Zoellick.

"Domnívám se, že nikdo neví, co všechno se může stát. To nejlepší, co lze udělat, je připravit se na jakoukoli eventualitu," uvedl Zoellick.

Podle něj je riziko sociálních bouří nejvyšší ve východoevropských zemích, hlavně těch, které postihl dvouciferný hospodářský pokles. Jejich vlády se musejí v této souvislosti připravit na velmi vysokou nezaměstnanost.

Evropská komise ve své nedávné chmurné předpovědi uvádí, že průměrná míra nezaměstnanosti ve třech baltských zemích se letos ve srovnání s rokem 2007 až ztrojnásobí. Například v Litvě by se měla zvýšit ze 4,3 na 13,8 procenta.

Ale bruselští prognostici varují před pohromu na trhu práce i některé velké země EU. Pro Španělsko letos předpovídají vzestup nezaměstnanosti na více než sedmnáct procent, což je dvakrát více než před dvěma lety.

"Letos a příští rok přijde o práci více než milion Britů," obává se David Blanchflower, bývalý člen vedení Bank of England.

Odbytová krize může ukrojit až šest milionů pracovních míst ve světovém automobilovém průmyslu, varoval na včerejším kongresu ve švédském Gothenburgu šéf Mezinárodní federace kovodělníků (IMF) Marcello Malentacchi.

Hrubý domácí produkt třiceti členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) během letošního prvního čtvrtletí meziročně klesl o 4,2 procenta.

Podle včerejší zprávy pařížského sekretaritátu OECD je to nejvíce od roku 1960, kdy se začala tato čísla sledovat.