Program studentům poskytuje stabilní základy v matematice, statistice a financích, jež jsou nutné k pochopení a používání teoretických modelů měření rizika, oceňování finančních derivátů, správu aktiv a řízení portfolia. Neklade si za cíl vychovávat absolventy teoretického matematického zaměření, ale lidi schopné využívat matematické nástroje k řešení konkrétních finančních problémů. Teoretické modely jsou prezentovány jako nástroj, který je nezbytný pro efektivní řízení finančních toků.

Racionální zvážení, odborné hodnocení


Z globálního pohledu si program klade za cíl přispět k stabilizaci situace na českém, ale i na evropském finančním trhu, a to tím, že bude vychovávat odborníky, kteří budou schopni finanční nástroje využívat na základě racionálního zvážení a odborného hodnocení. Tento cíl je v souladu s cíli deklarovanými jak Evropskou centrální bankou, tak Českou národní bankou, a jejichž realizace je zajišťována také hlavními regulačními směrnicemi finančních trhů, Basel II a Solvency II. Aktuální krize na světových finančních trzích byla prohloubena, jestli ne přímo způsobena extenzivním využíváním finančních nástrojů založených na složitých matematických modelech, ale v praxi často využívaných na základě intuice.

Program je koncipován jako navazující magisterský program pro absolventy bakalářských programů v ekonomice, managementu, ale také matematice nebo technických oborech. Je vhodný také pro studenty, kteří již mají praktické zkušenosti zejména ve finančních institucích a vnímají potřebu doplnit své odborné znalosti kvantitativních metod a modelování v oblastech měření rizika a řízení portfolia.

Perspektivní pracovníci s řadou předností


Absolventi programu budou připraveni pro práci v bankách, pojišťovnách a jiných finančních institucích, ale taktéž ve velkých firmách, které využívají moderní finanční nástroje. Budou zvládat odbornou práci zejména ve finančních a analytických odděleních, vytvářet hodnocení různých aspektů rizikovosti finančních nástrojů, oceňování finančních derivátů, analýzy ziskovosti a rizikovosti portfolia, a optimální řízení portfolia. To vše uplatní na pracovním trhu nejen v České republice, ale také v jiných evropských zemích, neboť se mohou prokázat dalšími přednostmi, a to znalostí angličtiny na nejvyšší úrovni (výuka v programu probíhá výhradně v angličtině), kontakty ve finančním prostředí (v programu budou vyučovat nejlepší odborníci na finance v ČR z důležitých finančních institucí), mezinárodními zkušenostmi, protože studenti povinně absolvují jeden semestr studia v zahraničí, na partnerské univerzitě podle svého výběru, přičemž za studium získají dva diplomy, jeden z AAVŠ a druhý z partnerské školy, kde absolvují semestr.

Podpora ze strany EU


Příprava programu ARIMA byla realizována s podporou grantu Evropské unie uděleného v rámci programu Socrates. Komise návrh ohodnotila nejvyšším hodnocením a vyjádřila programu maximální podporu. Program ARIMA je připravován a realizován ve spolupráci se třemi zahraničními partnery: University of Applied Sciences, Vídeň, Rakousko, Thames Valley University, Londýn, Velká Británie a Yeditepe University, Istambul, Turecko. Program bude akreditován ve všech partnerských zemích. Mezinárodní spolupráce na přípravě a realizaci programu dále přispívá k jeho kvalitě, mimo jiné díky úzké spolupráci odborníků, kteří mají zkušenosti z finančních trhů v různých zemích. -

Jak se studuje na AAVŠ


Vzdělávací proces na AAVŠ není omezen na výuku v přednáškových místnostech, velký důraz je kladen na samostatnou přípravu studentů. Očekává se, že studenti věnují každý týden na každou hodinu výuky zhruba 2 hodiny samostatné přípravě. Většinu samostatné přípravy studentů představuje práce s odbornou literaturou, práce se statistickým a ekonometrickým softwarem, řešení příkladů, a v závislosti na konkrétní náplni přednášek i vypracovávání referátů, výzkumných analýz, seminárních prací, tematických esejů, řešení problémových úkolů atd. Školné za celé studium činí 276 tisíc korun.