Nový výzkum Gender Studies ukázal, že když chtějí ženy při mateřské nebo s dětmi do 10 let pracovat, vedou je k tomu hlavně finanční důvody. Uvedlo to 78 % žen ze vzorku 605 respondentek. Touha uplatnit svou kvalifikaci na trhu práce je pro ně na druhém místě.

Ženy odpovídaly, jakým způsobem slaďují osobní a pracovní život: 23 % si zajistilo hlídání dětí s pomocí babiček, kamarádek či chůvy. Překvapivé je, že jen 17 % se podařilo zapojit do péče o dítě a chodu domácnosti také manžela; 9,5 % si našlo půlúvazek. Podle odborníků nejhůře hledají práci ženy vracející se z mateřské, lidé od 45 let a absolventi středních škol. Když zaměstnavatelé propouštějí, oželí spíše ženu, protože ji nepovažují za živitele rodiny.

Poprvé v historii se ale ukazuje, že přibývá nezaměstnaných mužů a hůře než kdysi nalézají novou práci. Nepřistupují na horší podmínky a nižší plat. Ženy na to byly zvyklé i v době prosperity. Situace se dnes však často obrací a rodina "visí" na platu ženy-matky. Musí překonávat nepřímou diskriminaci, protože školky jsou přeplněné a firmy jsou méně vstřícné i k matkám.