Své otázky týkající se problémů v práci směřujte na poradna@economia.cz.


Personalista: na odstupné máte nárok v každém případě


Radka Mlčochová, HR manager ze společnosti Manpower, říká: "V případě, že zaměstnavatel nabízí standardní odstupné dle zákona, to znamená dvouměsíční výpovědní lhůtu a odstupné ve výši tří platů, (což se v součtu rovná pěti platům) je zbytečné odcházet ze současného zaměstnání. To platí v případě, že nemáte jinou pracovní nabídku.

Stejné odstupné vám ale dle zákona náleží i později v případě, že neodejdete z vlastní vůle, ale budete propuštěn z nadbytečnosti.

Nevím, jak kolik vám v případě dobrovolného odchodu zaměstnavatel nabízí, ale jestliže se jedná o odstupné výrazně vyšší než dle zákona, může být výhodné nabídku přijmout a odejít.

Doporučujeme však zvážit současné nabídky na pracovním trhu a vaše možnosti nalezení uplatnění za odpovídající mzdu.

Je dobré si uvědomit, že nabídka vyššího odstupného již později nemusí přijít. Taktéž může nastat situace, kdy se společnost dostane do finančních potíží a nebude moci vyplácet mzdy.

Zvolíte-li odchod ze společnosti, tak v případě, že jste měl v posledních měsících různý příjem a můžete si zvolit datum ukončení pracovního poměru, propočítejte si průměrný měsíční výdělek za poslední čtvrtletí a zvolte měsíc odchodu, kdy budete mít tento průměr nejvyšší, a získáte tak vyšší odstupné."


Headhunter: odchod může být šancí


Lucie Teisler, vedoucí partner společnosti Anderson Willinger, říká: "Vyplatí se začít žít a dělat práci, která vás naplní.

K ověření tohoto tvrzení zkuste malý kvíz na svých blízkých. Mají vás rádi jako ustaraného s výplatou nebo nabitého pozitivní energií z toho, že to co děláte, máte rád, možná za něco méně? Je povzbuzující slyšet příběhy lidí, kteří praštili do všednosti dnů a přestali se trápit finančním uspokojením své rodiny, ale začali dělat to, co je baví.

Přechod bolí. Co bylo stabilní, už není, takže mít pochybnosti je v pořádku. Zde je můj návod jak začít: běžte do lesa, od všech starostí a shonu. Zapřemýšlejte, co vás za poslední léta nejvíce naplňuje. U které činnosti ztrácíte pojem o čase? Jak byste se chtěl vidět za měsíc, týden či rok?

Doma si napište seznam věcí, které děláte rád a které umíte. Zapřemýšlejte, v čem jste lepší než vaši kolegové. Pokud je vítězem stále vaše současná pozice, buďte šťastný a zůstaňte.

Pokud ne, odhodlejte se ke kroku. Odpovězte si na otázku, kdo by mohl koupit to, co nabízíte jako svou unikátní znalost, schopnost.

Setrvání v práci může být prokletím a odchod požehnáním. Jistota práce vás možná nutí jít cestou, jež nemusí být ta, o kterou stojíte. Berte to tak, že případný vyhazov může být impulzem k tomu, abyste začal žít, tak jak chcete."