Chcete-li prorazit v cizině, musíte zahraničním společnostem přinést něco, co jejich domácí zaměstnanci neumí. Jinak by nahrazování vlastních lidí nemělo logiku. Firmy v cizině oceňují například znalost trhů střední a východní Evropy. Uplatnit se mohou mladé talenty nebo zkušení odborníci, kteří kromě světových jazyků znají i řeč státu, kde společnost
například vyváží své výrobky. Právě znalost "menších jazyků" může rozhodnout i o přijetí na top pozici.

Cizinci jsou také vítáni v oborech, kde domácí nechtějí či nestačí pokrýt potřeby pracovního trhu. Například v Německu najdete podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí téměř 1,5 tisíce Čechů, v pohostinství přes 2 tisíce a v průmyslu a v řemeslných oborech zhruba 3600 kvalifikovaných pracovníků.

Nejčastěji se na zkušenou do ciziny vydávají mladší lidé. To ale neznamená, že starší nemají šanci. Mají, ale pouze ti, kteří na sobě celoživotně pracovali a v zahraničí se také domluví.

1. Z Česka vede do ciziny cesta přes velkou korporaci

Nejjednodušší cestou, jak se dostat do zahraničí, je nechat se zaměstnat ve velké firmě v tuzemsku.

Některé s vysíláním svých pracovníků do ciziny předem počítají. Jsou to například poradenské firmy typu Deloitte, PriceWaterhouseCoopers, KPMG či jiné nadnárodní korporace.

Řada z nich si v Česku "vyzobává" top talenty. Pokud mají výsledky, svěří jim vedení významnějšího úseku či divize. Většinou po určitou dobu pracují i v ústředí mateřské firmy. Za několik let, obohaceni novými zkušenostmi, se vracejí,
ovšem již v roli "generálů" nějaké pobočky.

Barbara Rotterová je personální specialistka a partnerka společnosti TOPSEARCH. Vyhledává zkušené senior manažery. Za sebou má dvacet čtyři let zkušeností na trhu ve Velké Británii. Začít pracovat pro respektovanou velkou firmu všem doporučuje. "Člověk se tam naučí vysokým standardům práce," říká.

2. Šanci v Evropské unii nabízí portál EURES

V zemích Evropské unie pracuje podle odhadů 50 až 60 tisíc Čechů. Pracovní příležitosti v členských státech najdete na portále Evropské služby zaměstnanosti EURES http://eures.europa.eu. Rady, užitečné údaje a kontakty poskytují
uchazečům o práci v EU zdarma také vyškolení poradci EURES, kteří působí ve 14 pověřených krajských úřadech práce. Vytipovat zajímavé volné místo se dá také v celoevropské databázi evropského portálu EURES.

3. Ministerstvo zahraničí ukazuje příležitosti mimo EU

Webové stránky ministerstva zahraničí nejsou už tak ospalé jako dříve.

Najdete zde aktuální pracovní nabídky po celém světě, nejen v rámci EU. Jsou tu stáže a tipy na práci v mezinárodních
organizacích, ve kterých je Česko členem.

Možnosti si zde najdou i experti různého zaměření, kteří chtějí na zahraniční misi, třeba i do exotických končin.

4. Mladým se vyplatí i dobrovolnický pobyt

I mladý člověk bez významných pracovních zkušeností má v zahraničí šanci.

V podstatě se mu nabízejí dvě základní možnosti - buď hledat pracovní pozici samostatně, například přes známé, weby či přímým oslovováním firem, nebo si ji zajistit prostřednictvím agentury. Vyhnout se zkušenostem s těmi špatnými, které klientům nepomohou a spíš se na nich obohatí, pomůže například brožura Práce v zahraničí. Je volně ke stažení
na stránkách icm.cz. Garancí informací je především její vydavatel, což je Národní informační centrum pro mládež působící při ministerstvu školství.

Zkušenosti v zahraničí se v životopisu cení a počítají, ačkoli jde například o dobrovolnický pobyt. Pro mladé jsou tedy na léto vhodné různé workcampy, které trvají dva až tři týdny. Mezinárodní skupina většinou pracuje na veřejně prospěšném projektu.

Více o workcampech a dalších dobrovolnických pobytech najdete v brožuře Dobrovolnictví na stránkách icm.cz.

Češi pracující v EU

60 000

Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věci pracuje v zemích Evropské unie až 60 tisíc Čechů. Nejvíce jich je ve Velké Británii, Německu a Irsku.

3693

Denně přes hranice V loňském roce dojíždělo každodenně do zaměstnání do příhraničního Bavorska celkem 3693 Čechů. Čtyřicet procent z nich pracovalo v pohostinství.

ZDROJ: MPSV