Situace na evropském trhu práce se zhoršuje, protože průmyslové a stavební firmy, letecké společnosti i banky stále propouštějí.

Podle včerejší zprávy Statistického úřadu Evropských společenství (Eurostatu) činila v květnu průměrná míra nezaměstnanosti v eurozóně 9,5 procenta, což je nejvíce za posledních deset let.

Celkový obraz za celou Evropskou unii je o něco příznivější. Bez práce je 8,9 procenta lidí v produktivním věku, nejvíce od června 2005. Před rokem byla nezaměstnanost o dvě procenta nižší, uvádí Eurostat.

Jeho experti spočítali, že od loňského května přibylo v šestnácti zemích, v nichž platí euro, 3,4 milionu lidí bez práce. V rámci celé sedmadvacítky jejich počet stoupl o 5,1 milionu na téměř 21,5 milionu.

Nezaměstnanost se za uplynulých 12 měsíců zvýšila ve všech zemích Evropské unie. Nejprudším tempem rostla ve třech baltských zemích - například v Estonsku ze 3,9 na 15,6 procenta. Naproti tomu jen mírný vzestup nastal v Německu (ze 7,4 na 7,7 procenta) a v Nizozemsku (ze 2,8 na 3,2 procenta).

Minipůjčky i pro malé firmy

Evropská komise včera oznámila, že vyčlení do zvláštního fondu 100 milionů eur (zhruba 2,6 miliardy korun). Budou se z něho poskytovat mikroúvěry nezaměstnaným, kteří se pustí do samostatného podnikání.

O výhodné půjčky budou moci požádat také malé firmy s méně než deseti zaměstnanci. Výše půjčky bude ale omezena sumou 25 tisíc eur. Dodatečné záruky a pomoc při rozjezdu podnikání by měli získat mladí a tělesně postižení lidé.

Komise předpokládá, že nový program na pomoc malým firmám a nezaměstnaným, který musí ještě schválit ministři EU, se rozběhne během příštího roku.

Vyhlídky zůstávají nevalné

Příznaků, že se ekonomika zemí Evropské unie zvedá, sice přibývá, ale pro trh práce to vůbec neplatí, shodují se experti.

"Předpokládáme, že nezaměstnanost bude stoupat ještě v příštím roce," vyjádřila se pro agenturu Bloomberg Jennifer McKeownová, ekonomka londýnské společnosti Capital Economics.

S tím, že nezaměstnanost dále poroste, počítá ve svých předpovědích také Evropská komise a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Podle nich bude její míra v příštím roce v eurozóně dvouciferná (11,5 - 12 procent).

Rozsáhlé propouštění ohlásila například německá firma Heidelberger Druckmaschinen, největší světový výrobce tiskařských strojů. Z celkového počtu 20 tisíc pracovních míst jich hodlá kvůli nedostatku zakázek zrušit zhruba čtvrtinu.

Nizozemská finanční skupina ING Groep zase ve středu oznámila, že rozdá výpovědi dalším 800 zaměstnanců. Počet lidí, které propustí, tak stoupne na 7800.

Historický rekord i v USA

Američtí zaměstnavatelé zrušili během června 467 tisíc pracovních míst ve srovnání s 322 tisíci v květnu, oznámili včera vládní statistikové. Míra nezaměstnanosti v USA tak stoupla na 9,5 procenta a je nejvyšší od srpna roku 1993.

Výrobní dělníci nyní ve Spojených státech pracují 39,5 hodiny týdně. Ale jejich průměrný týdenní výdělek ve srovnání s loňským červnem klesl z 613,34 dolaru na 611,49 dolaru.

Vyhlídky na americkém trhu práce jsou přitom stejné jako v Evropě. "Míst bude ubývat během celého letošního roku. Dokonce i poté, kdy ekonomika začne mírně růst," předpokládá James Shugg, ekonom ústavu Westpac Banking.

Největší světová ekonomika přišla od prosince 2007, kdy ve Spojených státech propukla recese, již zhruba o 6,5 milionu pracovních míst.


ČEKÁNÍ NA ŠANCI. Hospodářská recese se nejvíce podepsala na trhu práce ve Španělsku. V zemi na Pyrenejském poloostrově se prudce propadlo zejména stavebnictví a s ním celý sektor realit. Míra nezaměstnanosti se blíží dvaceti procentům.
foto: bloomberg