Když jsem se nabídkou spolupráce s Unicef obrátil na šéfku českého Vodafonu Muriel Anton, přestože jsme se předtím neznali, její reakce byla okamžitá a pozitivní. S loňskou vítězkou soutěže 25 žen českého byznysu jsme se pak sešli v kavárně na Vinohradech, kde mi se zapálením vyprávěla o aktivitách firmy, která považuje zapojení v charitě za součást svojí firemní kultury.

Muriel Anton předchází pověst vynikající profesionálky. Spousta lidí o ní také tvrdí, že umí být tvrdá a nekompromisní. Na schůzku se mnou však dorazila na první pohled jemná a sympatická dáma otevřená diskusi.

Během rozhovoru výkonná ředitelka českého Vodafonu několikrát zdůraznila společenskou zodpovědnost firem, kterou ve Vodafonu prý berou vážně. Jak jsem se dozvěděl, Muriel není jediná, kdo ve firmě propaguje charitu. "Mám spoustu kolegů, kteří ve volném čase pomáhají v různých neziskovkách," říká.

O tom, že Vodafone nebere svou společenskou zodpovědnost pouze formálně, svědčí i řada projektů z poslední doby. Muriel například vzpomíná na zaměstnance, který přišel s nápadem, jak zužitkovat staré počítače, které firma vyřazovala. "Darovali jsme je do mimopražských škol, které o ně stály, ale samy by si podobnou investici nemohly dovolit. A nejen tam. Vyzvali jsme zaměstnance, aby navrhli, kde by byly potřeba, a oni nás doslova zavalili nápady," popisuje projekt, který "chytil celou kancelář".

Vyřádit se chodí do fitka

Muriel ale nežije jenom kanceláří. Na otázku, jak se jí daří kloubit práci a soukromý život, Muriel odpovídá, že svůj BlackBerry sice doma nevypíná a čas od času jí to nedá, aby do něj nenahlédla, ale ctí etiketu. Pravda, mohu potvrdit, že po dobu našeho rozhovoru se na přístroj nepodívala ani jednou.

Zachování rovnováhy mezi prací a soukromím považuje za "životně důležité". Dříve se věnovala hudbě - málokdo ví, že vystudovala také konzervatoř - dnes se spíš vyřádí ve fitness centru. Jak říká, když má čas, ráda také zajde na golf nebo se odreaguje na squashovém kurtu. V zimě pro změnu ráda vyrazí na lyže.

Mezi její koníčky patří také vaření, které považuje za skvělou relaxaci. A když má náladu vyráží objevovat pražské restaurace. Mezi její nejoblíbenější prý patří Kogo v Havelské ulici.

Z kanadského Edmontonu do Prahy

Muriel přišla do Prahy před devíti lety, když jí nabídli pozici viceprezidentky pro finance v Oskaru, mobilním operátoru, který později získal Vodafone.

Předtím vystřídala několik pozic ve finančních odděleních několika telekomunikačních společností v Kanadě, odkud pochází. Jak říká, v Praze si už zvykla a považuje ji za příjemné místo pro život. Pokud to jde, snaží se chodit pěšky a oceňuje, že všechno je zde "tak pěkně pohromadě". "Za tu dobu, co tu jsem, se Praha neuvěřitelně změnila. Jen těch shopping mallů, co tu vyrostlo... Přesto je fajn, že si tohle město pořád ještě udržuje rovnováhu mezi starou a novou zástavbou," říká.

Při otázce, koho by jmenovala jako autoritu, která ji v jejím profesním životě nejvíce ovlivnila, Muriel zvážní. Spíš než akademické autority to byli inspirativní lidé, pod kterými jsem pracovala, říká s tím, že právě jim je vděčná za to, kde dnes je.

Ptal jsem se jí také, co by poradila lidem, kteří vinou krize přišli o práci. Vzdělávat se a pracovat na svém rozvoji, zněla její pohotová odpověď. "Krize je nejlepší čas pro vyplnění mezer ve vzdělání. Je to prostor pro to zjistit, jakou cestou svou kariéru nasměrovat," říká s tím, že na rekvalifikaci či rozšíření obzorů v oboru přece není nikdy pozdě, a pokud to teď lze, příležitost se musí využít.

 

Napište nám

Zaujala vás strana Business class?
Vaše připomínky a tipy jsou vítány. Posílejte je na adresu adela.vopenkova@economia.cz