Práce z domova je jeden z nejoblíbenějších zaměstnaneckých benefitů. Aby byla efektivní, je nutné najít v domácnosti vhodný prostor, do něj umístit dostatečně velký stůl a opravdu kvalitní židli. Pak už stačí jen získat trochu klidu a pustit se do práce.

Podle odborníků pro domácí pracovnu stačí i malý prostor, od osmi do deseti metrů čtverečních. Okno jako zdroj přirozeného denního světla je nutné vybavit stínícím zařízením, aby příliš jasné světlo nerušilo při práci. Pracovní místo by ze stejného důvodu mělo být k oknu postaveno bokem.

V kuchyni ano, v ložnici ne

Pokud v bytě není vhodná samostatná místnost, který by se mohla proměnit v pracovnu, nezbývá než hledat nouzové řešení v podobě pracovního koutu v některé z ostatních místností. I tak je ale potřeba dost místa. Samotný pracovní stůl by měl mít hloubku alespoň 75 centimetrů a šířku nejméně metr dvacet. Výška pracovní desky by měla být 75 - 80 centimetrů, ideálně polohovatelná, aby se pracoviště mohlo přizpůsobit různě vysokým uživatelům.

Ještě větší důraz než pracovní stůl, za který může v nejhorším případě zaskočit i stůl jídelní, si zaslouží židle.

Ta by měla umožňovat nejen polohování výšky sedáku, ale také nastavení opěrky zad, chybět by neměly kvalitní područky, které lze nastavit tak, aby byly ve stejné rovině jako deska stolu.

"Důležitý je i materiál, ze kterého je stůl vyroben. Pro delší práci se nehodí kovové nebo skleněné desky, které sice hezky vypadají, ale kvůli vysoké tepelné vodivosti působí chladně," radí architekt Jan Pajurek se studia neoVISUAL.

Ideální prostor pro pracovní kout nabízí kuchyně. Zejména ve starších bytech totiž okna z kuchyně míří na sever, odkud nehrozí přímý sluneční svit. V kuchyni navíc bývá větší klid než například v obývacím pokoji, kde zbytek rodiny kouká na televizi.

Časté umísťování pracovního koutu do ložnice odsuzují architekti i psychologové, podle kterých by člověk neměl uléhat s pohledem na práci, nemluvě o možném rušení partnerů, pokud nechodí spát ve stejný čas.

Časté bývají i pracovní koutky v obývacích pokojích. Právě v této obytné místnosti je ale nejvíce lákadel, které rozptylují od práce, třeba zapnutá televize nebo pohodlná pohovka.

Přímé i nepřímé osvětlení

Při zařizování pracovny nebo pracovního koutu je důležité myslet nejen na jeho orientaci vůči světovým stranám a oknu, ale také na zajištění kvalitního světla i večer, nebo pokud je zataženo.Vhodná je, stejně jako v ostatních místnostech, kombinace nepřímého a přímého osvětlení, tedy kvalitního lustru a lampičky se stínidlem umístěné na pracovním stole. "Nepřímé osvětlení stěny za počítačem je vhodné při večerní a noční práci, kdy vyrovná veliký kontrast mezi svítícím monitorem a tmou kolem," radí Jan Pajurek.


3 tipy

Funkce má přednost před designem

Stolek na notebook nestačí

I práce na malém notebooku nebo netbooku vyžaduje nějaký prostor. Výrobci prosazované malé stolky široké sotva padesát centimetrů nestačí ani na odložení sklenice s pitím, natož rozložení tištěných podkladů.

Úložné prostory

U pracovního koutu je nutné investovat také do úložných prostor, které alespoň trochu ladí s okolím a přesto umožní uschovat všechny možné papíry, optické disky a další pracovní drobnosti. Vhodné jsou uzavíratelné boxy nebo komody ve stylu ostatního nábytku v místnosti.



KLID NA PRÁCI. Pracovní místo by v žádném případě nemělo být průchozí, aby pracujícího nebo studujícího člověka ostatní členové rodiny nerušili. FOTO: IKEA


OKNO VPRAVO, LAMPIČKA VLEVO. Stůl by měl by otočen k oknu bokem, aby denní světlo neoslňovalo. A stolní lampa musí být polohovatelná. FOTO: IKEA