Nedávno mě sesadili z funkce šéfa oddělení. Podotýkám, že mívalo dobré výsledky. Na mé místo dosadili člověka, který byl mým zástupcem. Vždycky jsem ho považoval za přítele. Naše rodiny se navštěvovaly a několikrát se stalo, že jsem žehlil, když něco pokazil. Vypadá to, že to byl on, kdo mě podrazil. Navíc teď chce, abych mu pomohl se do všeho rychle dostat. Myslím, že jediné řešení je odejít. Ale jak se chovat do doby, než se objeví nabídka?


Své otázky týkající se problémů v práci směřujte na poradna@economia.cz.



Psycholog: Buďte pánem situace


Psycholog David Heider z konzultantské společnosti Assessment Systems říká: "V zaměstnání téměř vždy vzniká iluze přátelství, kamarádství. Všichni si tykají, pracují na stejném úkolu, mají společné zážitky třeba z vánočních a jiných večírků a sdílejí historii skupiny. Je tedy snadné mít dojem, že jsou si všichni blízcí a mají ty nejčistší úmysly.

Kromě předsevzetí se všemi dobře vycházet však do zaměstnání vstupujeme také s úmyslem něco dokázat. A někdy zkrátka jiná cesta nahoru, než přes nejbližšího spolupracovníka, nevede.

Snažte se tedy nelitovat přátelství, které už možná nejde zachránit, a myslete na to, jak se zařídit, aby vám ve vzniklé situaci bylo co nejlépe.Nikdo se nemůže divit, když budete cítit křivdu. Je to obtížná situace a bude trvat, než se s ní zcela sžijete. Doporučuji si zvážit, zda opravdu chcete odejít. Pokud ano, buďte aktivní a na nabídku nečekejte. Důležité je, abyste byl pánem vzniklé situace, i když jste si ji zrovna nevybral. Pokud zůstanete, pokuste se o problému s kolegou pohovořit nebo požádat o přeložení do jiného oddělení.

Snažte se myslet na sebe a zároveň se však snažte splnit to, co od vás nadřízený očekává. Pokud si bude přát, abyste svou agendu nástupci předal, nemáte příliš na výběr. Pokuste se tedy o to, aby to nebylo nepříjemné a zároveň, abyste i v těchto okamžicích zanechal u svého zaměstnavatele dobrý dojem."

Manažer: Kryjte si záda


Jiří Halbrštát, marketingový manažer agentury Manpower, říká: "Málokterý manager se dokáže vyrovnat s tím, když se stane řadovým členem oddělení, které předtím vedl, a raději upřednostní odchod. Dříve si mohl být jistý, že se nová nabídka rychle objeví. Dnes je ale situace na trhu práce jiná a i zkušení lidé s praxí musí počítat s tím, že bude dlouho trvat, než se objeví zajímavá pozice.

Proto se mnoho lidí obává změnit zaměstnavatele, i když přišli o odměny a benefity, snížila se mzda nebo museli přejít na nižší pozici.

Když už se rozhodnete čekat na lepší nabídku na stávajícím místě, nezbývá než plnit funkci tak, jak se od vás očekává. Nový zaměstnavatel si může ověřit reference a negativní posudek může hodně pokazit.

Výměna rolí s vaším zástupcem bude těžká i pro vašeho kolegu. I on se s tím bude těžko vyrovnávat a bude mít třeba problémy vám zadávat úkoly. Jeho nejistota a výčitky mohou vést k tomu, že nebude vaši práci hodnotit objektivně a váš dříve kamarádský vztah se změní v nepřátelský. Proto trvejte na tom, abyste dostal písemně popis vaší nové role, úkoly a měřitelná kritéria, na základě kterých lze vyhodnotit výsledky.

Nic se nevyřeší tím, když mu odmítnete agendu předat. Jedině tím, že sklopíte hlavu a bude akceptovat jeho vedoucí roli, zabráníte možnému konfliktu. Pokud to nedokážete (a tohle dokáže málokdo), tak je lepší odejít hned."