Počet cizinců, kteří v Česku pobývají za účelem podnikání, roste do závratných výšek. Gastarbeiteři, kteří k nám přijeli na základě klasických pracovních povolení a víz, přicházejí nyní kvůli krizi o místa v nejrůznějších továrnách a měli by následně odcestovat ze země.

Místo toho ale houfně přecházejí na podnikatelská víza a zůstávají v zemi dál jako podnikatelé či živnostníci. Za poslední půlrok, kdy útlum udeřil nejvíce na dělnická pracovní místa, získalo "podnikatelský pobyt" téměř 24 tisíc cizinců. Neřídí podniky. Jde nejčastěji o Vietnamce, kteří v rámci své komunity šijí oděvy, zajišťují distribucí zboží pro kamenné obchody či stánky. Vše je legální. Alespoň formálně.

Čísla, která uvedla Cizinecká policie, dokládají, že nárůst počtu podnikajících cizinců je obrovský. Začátkem roku pobývalo v ČR za účelem podnikání 15,8 tisíce cizích státních příslušníků. Na konci června ukázala statistika Cizinecké policie už číslo 39,5 tisíce. Ze zahraničí přitom další nepřijížděli. Jen malou část z toho (přes čtyři tisíce) tvoří podnikatelé ze zemí EU.

"Je to překvapivý údaj i pro nás. Ale nejde o žádné nelegální praktiky, ti lidé získávají roční víza za účelem podnikání podle všech pravidel," připomíná mluvčí Cizinecké policie Kateřina Rendlová. Vysvětluje, že po roce musí žádat znovu a k dalšímu prodloužení pobytu je třeba mimo spousty dalších dokladů i vyjádření o daňové platbě od finančních úřadů.

Úřady přesto ale nyní jen těžko zjistí, kolik cizinců skutečně začalo podnikat a kolik si novým vízem jen prodlouží pobyt a pracují dál třeba načerno.

"Všechno se dá zařídit," reaguje Martina Hánová, která se problematikou gastarbeiterů donedávna zabývala na plzeňském magistrátu. Zde je problém s propuštěnými cizinci a šedou ekonomikou kolem jejich nelegálního zaměstnávání jeden z nejzávažnějších v zemi.

Ze zařizování podnikatelských víz pro gastarbeitery se podle ní stal v masovém měřítku výnosný byznys pro nejrůznější "poradenské" firmy.

Taktika s převodem pracovních na podnikatelská víza je vysvětlením, kam mizí tisíce cizinců, kterým u nás končí pracovní povolení. Za letošní půlrok klesl podle ministerstva práce počet platných pracovních povolení pro cizince mimo země Evropské unie o téměř třicet tisíc na necelých 102 tisíc.

"Asi nejčastěji přecházejí na ta podnikatelská víza, nemálo mizí do nelegální sféry v rámci komunity nebo jdou dál do dalších zemí unie. Jen minimum odjelo domů," popisuje stav šéf Asociace poskytovatelů personálních služeb a zástupce personální agentury Grafton Luboš Rejchrt.


Zahraniční dělníci a noví podnikatelé

39,5 tisíce cizinců pobývalo u nás v polovině roku za účelem podnikání. Z toho jen 4,2 tisíce lidí ze Slovenska, Německa a dalších zemí EU.

23,7 tisíce cizinců prakticky jen ze zemí mimo EU si za půl roku prodloužilo minimálně o rok pobyt změnou víza z pracovního na podnikání.

29,2 tisíce cizincům vypršelo za poslední půlrok pracovní povolení. Celkem v ČR pracuje ještě 102 tisíc lidí ze zemí mimo EU.

251,6 tisíc cizinců z celého světa pracuje oficiálně nyní v Česku. Neziskové organizace odhadují, že kromě toho ještě desítky tisíc jich pracují načerno.