Těžko byste mezi "seriózními" investory hledali většího "blázna". Šestašedesátiletý Jim Rogers, kterého vždy poznáte podle barevného motýlka, je tak trochu vychloubačným dobrodruhem z 19. století a drsným boháčem ze 70. let minulých let najednou. Jeho radám však naslouchají investoři po celém světě. A to i přes to, že jde obvykle proti proudu. Na téhle "taktice" přitom sám postavil celou svoji kariéru. Životní - a také investiční - moudrost shrnul ve své nejnovější knize A Gift to My Children (Dar mým dětem), kterou věnoval svým dvěma dcerám, do tří jednoduchých rad: "Všechno zpochybňujte, nikdy nenásledujte dav a hlavně pozor na chlapce!"

Nevědí, co dělají

Rogersovi nechybí břitký jazyk. To se ukázalo například, když před pár dny prohlásil, že americká vláda ani centrální banka nezvládla boj proti současné krizi nejlépe.

"Nevědí, co dělají," řekl doslova o amerických politicích. Šéf Fedu Ben Bernanke by z toho měl podle něj vyvodit osobní odpovědnost a odstoupit. To je v přímém rozporu s míněním ekonomů ze středního proudu.

Nedávno také varoval před dalšími problémy, které mohou potkat globální ekonomiku - světu prý v příštím roce hrozí měnová krize. "Všechny měny na světě jsou nyní podezřelé, a většina je dokonce vadná," říká Rogers. Svět je podle něj plný měnových nerovnováh. Centrální banky po celém světě tisknou peníze a nedávají možnost, aby se masivní vládní intervence projevily v oslabení měn.

Rogers radí investovat do komodit, které si svou hodnotu uchovají - zároveň podle něj budou vhodnou investicí pro zajištění před předpokládaným pádem amerického dolaru. Ty také sám prodává a místo nich nakupuje raději švýcarské franky či asijské měny - singapurský dolar, japonský jen či čínský jüan.

Rogersovy rady přitom mají váhu. Po prvních zkušenostech na Wall Streetu a s tituly z prestižních univerzit Yale a Oxford založil s dalším věhlasným investorem, Georgem Sorosem, v roce 1970 fond Quantum. Jeden z prvních skutečně mezinárodních fondů zhodnotil během deseti let investice o 4200 procent, zatímco průřezový akciový index S&P přidal za stejnou dobu jen 47 procent.

S vydělanými dolary v kapse sedl tehdy sedmatřicetiletý Rogers na motorku a v jejím sedle objel celý svět. O deset let později vyrazil na svou druhou cestu, během níž urazil po šesti kontinentech 160 tisíc kilometrů, čímž si vybojoval zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

Pokud zrovna nebyl na cestách, přednášel Rogers na univerzitách a vystupoval v různých televizních pořadech.

Se svou současnou o šestadvacet let mladší ženou Paige Parker, kterou si vzal v roce 2000, vyrazil opět kolem světa. Ve speciálně upraveném žlutém mercedesu navštívili 116 zemí a celkem ujeli 245 tisíc kilometrů - což přineslo Rogersovi další zápis mezi světové rekordy. Svou cestu zaznamenal v bestselleru Adventure Capitalist - Kapitalista dobrodruh.

O své nynější ženě dvakrát rozvedený Rogers tvrdí: "Je přírodní blondýna a ty obvykle nebývají volné. Má tu čistou, nevinnou krásu, na kterou nenarazíte příliš často a už vůbec ne v ulicích New Yorku."

S manželkou a dětmi nyní žije v Singapuru, kam natrvalo přesídlil před dvěma roky. "Ten, kdo byl chytrý v roce 1807, přesunul se do Londýna, ten, kdo byl chytrý v roce 1907, přestěhoval se do New Yorku a ten, kdo je chytrý nyní, stěhuje se do Asie," říká.

Čínský drak se přehřívá

V Singapuru ale nežije Rogers jen kvůli obchodům, přestěhoval se tam i kvůli svým dcerám - šestileté Happy a roční Baby Bee. "Pro své dcery má tak ambiciózní plány, že si nejsem jist, zda jim mám závidět, nebo je litovat," říká dopisovatel agentury Bloomberg James Pressley. Měly by se učit filozofii, historii a jazyky - avšak odlehčovat toto vzdělávání cestováním, aby poznaly, jak žijí různí lidé. Nyní má dívky na starosti čínská guvernantka, která s nimi komunikuje výhradně mandarínskou čínštinou.

Od čínských akcií, které Rogers poprvé nakoupil v roce 1998 a které dlouho patřily k jeho největším investičním hitům, ale nyní dává ruce pryč. Čínský akciový trh se loni v listopadu odrazil ode dna a od té doby se hodnota čínských akcií zdvojnásobila. Podle Rogerse ale předběhl růst reálnou situaci v ekonomice.

"Od loňského října jsem si nepořídil jedinou čínskou akcii," říká muž s motýlkem. "Nemám rád naskakování do rozjetého vlaku, mnohem raději nakupuji, když dojde ke kolapsu," dodává s úsměvem. Vyčkáváním na správnou příležitost se vlastně řídí po celý život. "Čekám, až se za rohem objeví peníze. Jediné, co pak musím udělat, je dojít si pro ně. V mezidobí nedělám nic," říká.

Další díl seriálu Novodobí proroci, profil analytičky Meredith Whitneyové, přinesou HN v pondělí.


OČEKÁVÁ MĚNOVOU KRIZI
Investujte do komodit, které si svou hodnotu uchovají, radí investor Jim Rogers. foto: ArchIv Bloomberg