1. Základní pojmy ICT, 2. Používání počítače a správa souborů, 3. Zpracování textu, 4. Tabulkový procesor, 5. Použití databází, 6. Prezentace, 7. Práce s Internetem a komunikace.

K PC jako k pracovnímu nástroji jsem poprvé usedla v roce 1992 a můj tehdejší šéf mi řekl: »Uvidíte, že za pár týdnů už si nebudete umět život bez počítače představit.« A aby moje seznamování s údajným budoucím nerozlučným přítelem ještě uspíšil, odjel na čtrnáct dní na školení. Byly to krušné dva týdny, ale nesmírně užitečné, stejně jako roky následující, počítač už není jen nezbytným vybavením pracoviště, ale má své stálé místo i u mě doma a dnes si bez něj skutečně neumím představit ani práci ani komunikaci.
Proto, když jsem se dověděla o možnosti udělat si European Computer Driving Licence neboli »počítačový řidičák«, byla jsem velmi zvědavá, jak obstojím.

Co je ECDL?

Koncept ECDL (v mimoevropských zemích označován jako ICDL) vznikl v západní Evropě jako reakce na problémy spojené s prudkým rozvojem informačních technologií. Bylo třeba definovat pojem počítačová gramotnost a stanovit objektivní minimum znalostí, které člověk potřebuje, aby mohl informační technologie, zejména výpočetní techniku a její programové vybavení, úspěšně a efektivně využívat.
Úspěšní absolventi ECDL testů získají doklad o dosažení mezinárodně uznávané kvalifikace pro práci s počítačem – ECDL Certifikát, který je v rámci států Evropské unie doporučen a používán jako standard základní počítačové vzdělanosti. Tento certifikát deklaruje, že jeho držitel úspěšně absolvoval mezinárodní testy a aktivně zvládá základní praktické dovednosti pro všestrannou a efektivní práci s počítačem. Je určen pro běžné uživatele, u kterých se nepředpokládá předchozí hlubší vzdělání ani znalosti z oblasti počítačové techniky.
Jednotný, standardizovaný a objektivní způsob testování základních počítačových znalostí uživatelů výpočetní techniky, který ECDL koncept představuje, se rychle stává standardem nejen v mnoha zemích Evropy, ale i v zámoří. Řada významných společností, jako například Henkel, Shell, Volvo, Siemens, IKEA, řada bank v Anglii, Irsku, Dánsku, Norsku a Švédsku či některé telekomunikační firmy, např. Nortel, integrovaly ECDL do vzdělávacích programů svých zaměstnanců. Více informací naleznete na www.ecdl.cz 

Vhůru na testy

V ČR je celkem 150 testovacích středisek ECDL, z toho 37 % tvoří testovací střediska se vzdělávacími aktivitami v oblasti ICT, 10 % tvoří zaměstnanecká střediska uvnitř velkých podniků, organizací a institucí a 53 % připadá na testovací střediska na všech stupních škol. »Považujeme za pozitivní, že právě školy, jakožto vzdělávací instituce, se takto významně podílejí na testování ECDL a tedy i na rozvoji počítačové gramotnosti,« říká Jiří Chábera, manažer ECDL pro ČR a dodává: »Nejvíce jsou zastoupena testovací střediska na středních odborných školách, následují je školy vysoké. Je ovšem potřeba zmínit, že jsme již zaznamenali první »vlaštovky« dokonce na školách základních. Tento jev lze chápat jako potvrzení skutečnosti, že počítačová gramotnost by neměla být nadstandardem, ale měla by být přirozenou součástí základního vzdělání, kterou je pochopitelně potřeba dále rozvíjet.«
Vybrala jsem si středisko Gymnázium, Praha 4, Postupická 3150 a mailem, jak jinak, požádala o otestování. »Napište číslo modulu (modulů), ze kterého (kterých) chcete být v tomto termínu testován, případně zvolte pořadí modulů tak, jak je chcete za sebou absolvovat. Pokud se na některý modul (moduly) přihlašujete opakovaně (opravný termín), vyznačte i tuto skutečnost,« stálo v přihlášce, kterou jsem elektronicky, jak jinak, vyplnila a odeslala. Ze sedmi modulů (jsou vyjmenovány v úvodu článku) jsem si vybrala čtyři, to pro začátek stačí.
V určený den jsem se dostavila do střediska. Nebyla jsem sama, učebna byla obsazena, kupodivu samými ženami. Sousedka po levici se přiznala, že už absolvovala pět modulů a dnes jde na šestý, že ji na testování poslal zaměstnavatel, že se k testům připravovala na školeních zaměřených na konkrétní moduly. »Čtyři moduly jsem zvládla v prvním zkouškovém termínu - ty jsou nutné pro obdržení osvědčení ECDL Start, a až úspěšně absolvuji zbývající 3, obdržím Certifikát ECDL, získání tohoto Certifikátu je dobrovolné, pro zaměstnavatele je důležité pouze osvědčení. Osvědčení i certifikát jsou určitě užitečné věci, měníte-li zaměstnání, nový zaměstnavatel získá ihned přehled o počítačových dovednostech uchazeče, navíc některé znalosti využívám při práci s PC každodenně.«

Nejobtížnější bývá pětka

Jelikož jsem se zavázala nešířit informace o průběhu testu, tedy alespoň něco o středisku a testování obecně. Odpovídá Mgr. Radek Polák,učitel informatiky a akreditovaný tester pro ECDL testování, a ing. Bc. Ondřej Měchura, rovněž učitel informatiky, předseda předmětové komise informatiky, akreditovaný tester pro ECDL testování a manažer testovacího střediska.

Odkdy funguje vaše škola jako testovací středisko?

Od března 2006

Co vás vedlo k tomu se do testování zapojit?

Prvotním cílem bylo, aby si studenti prošli mezinárodně uznávanou, objektivní a standardizovanou metodou pro ověřování počítačové gramotnosti, která zjišťuje pomocí praktických testů, zda je libovolná osoba schopna využívat základní informační a komunikační technologie alespoň na takové úrovni, která odpovídá mezinárodně dohodnuté definici počítačové gramotnosti (ECDL Sylabus). Po roce jsme toto testování rozšířili na učitele škol a poté i na zaměstnance státní správy (úředníky městských částí, pracovníky ministerstva vnitra ČR) a veřejnost.

Co z této činnosti škola má?

Peníze za pronájem testovacích místností, peníze za pronájem testerů, reklamu (jsme jedno z nejvíce testujících středisek), otestované studenty a učitele….

Zřízení speciální testovací místnosti jistě nebylo zadarmo, kdo vše financoval? Škola?

Ve škole se nacházejí 3 akreditované testovací místnosti, které slouží jak studentům a učitelům, tak i veřejnosti. Zřízení těchto místností financovala škola ze svých zdrojů, tyto peníze se ale vracejí škole formou jejich pronájmu v rámci doplňkové činnosti školy (počítačové kurzy, ECDL)

Jak jsou vaši testovaní úspěšní?

Naše testovací středisko disponuje 4 testery - kromě nás dvou testuje ještě Michal Doležal, DiS., a Bc. Miroslav Kulhánek. Co do úspěšnosti můžeme hovořit jen o studentech našeho gymnázia, ta je v průměru okolo 85 % - 90 % na první pokus.

Který z modulů je pro testované nejsnadnější a který nejobtížnější?

Pro naše studenty je nejlehčí modul 7, nejobtížnější modul 5.

Testování jde s dobou

»Jedinečnost konceptu ECDL spočívá v tom, že předkládá mezinárodně uznávanou, objektivní a standardizovanou metodu pro ověření počítačové gramotnosti pomocí praktických testů,« říká Piotr Mrozinski, Regional Development Manager ECDL. »Centrála nadace ECDL pravidelně kontroluje dodržování standardů kvality ECDL testování v jednotlivých zemích a dbá na dodržování nezávislosti a objektivity celého konceptu. Důležitým faktorem v konceptu certifikace počítačové gramotnosti je i faktor času. Dovednosti, které stačily pro získání certifikátu před pěti lety, jsou již dnes nedostatečné. Tak, jak se vyvíjí informační a komunikační technologie a obecné povědomí o možnostech jejich využití, tak se přizpůsobují i požadavky na testování počítačové gramotnosti. Sylabus ECDL, tzn. požadavky na rozsah a hloubku znalostí a schopností, jsou periodicky aktualizovány o nová témata. V poslední aktualizaci se například objevují pojmy, jako jsou blog, podcast, virtuální komunity nebo internetová úložiště.«

A jak jsem dopadla? Do týdne jsem obdržela mail, jak jinak, s tímto sdělením: »Přeji pěkný den a gratuluji k úspěšnému složení testů ze všech modulů, které jste absolvovala. Těším se, že k nám ještě zavítáte a uděláte si testy i ze zbylých modulů. Jakmile bude znám termín testování, budu Vás informovat. Radek Polák.«