Pomaturitní studium (v rozsahu 20 hodin týdně) zajistí všem, kteří v letošním roce složili svou první maturitu, statut studenta v plném rozsahu. Znamená to, že získáte veškeré sociální výhody řádného studia:

- zdravotní a sociální pojištění placené státem

- zachování rodinných přídavků, daňových úlev a sociálních dávek

- všechny obvyklé studentské slevy (slevy v dopravě, kultuře, ISIC aj.)

Na statut studenta máte nárok i v případě, že se ke studiu přihlásíte později, a to do 31. 12. 2009. Této výhody lze využít, pokud se např. rozhodnete pro ukončení studia na vysoké škole nebo jiném typu školy, na kterou jste se přihlásili po maturitě.

POZOR!!! Nesloží-li student/ka maturitní zkoušku v řádném termínu, může nastoupit na pomaturitní studium bez výhod studenta a jakmile složí maturitní zkoušku v náhradním termínu, tzn. do konce kalendářního roku 2009, jeho/její statut studenta bude obnoven.

Pojištění v době studia


Pro většinu studentů představují letní prázdniny příjemnou pauzu mezi jednotlivými stupni vzdělání. Čerstvé absolventy středních, vyšších odborných škol či vysokých škol však čekají i první povinnosti vůči úřadům. V některých případech musí studenti po ukončení školy platit pojistné na zdravotní pojištění a pojistné na sociální zabezpečení (zdravotní a sociální pojištění). Kterých absolventů se tato povinnost týká?

Zdravotní a sociální pojištění platí ze svých příjmů ekonomicky aktivní lidé. Studenti patří do skupiny obyvatel, za které platí pojistné na zdravotní pojištění stát. Student (do 26 let) je podle zákona považován za nezaopatřené dítě, pokud se soustavně připravuje na své budoucí povolání. V případě sociálního pojištění je doba studia považována za náhradní dobu pojištění. Po tuto dobu student sociální pojištění neplatí. Náhradní doba pojištění trvá, jen dokud doba studia po dosažení 18 let nedosáhne šesti let. I když student neodvádí za tuto dobu pojistné, započítává se doba studia do potřebných let pojištění pro důchod. Pokud někdo studuje déle než uvedených šest let, může se přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění (1 649 Kč měsíčně). V případě, že se student nepřihlásil k dobrovolnému důchodovému pojištění, není již delší doba studia započítána do potřebných let pojištění pro důchod.

Pojistné na sociální zabezpečení zahrnuje platby na:

- nemocenské pojištění,

- důchodové pojištění,

- příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.

Po řádném ukončení školy se může student rozhodnout pro pokračování ve studiu, nástup do zaměstnání či hledání vhodného zaměstnání.

Většina absolventů středních škol se rozhodne pokračovat ve studiu na některé z domácích vysokých škol. Méně absolventů volí zahraniční vysokou školu či domácí vyšší odbornou školu. Mezi ukončením střední školy a nástupem na další typ školy uplynou zpravidla minimálně tři měsíce. Za dobu od skončení studia na střední škole do dne zápisu na vysokou školu student neplatí zdravotní ani sociální pojištění. Z pohledu zdravotního pojištění se považuje student stále za nezaopatřené dítě soustavně se připravující na budoucí povolání. Z pohledu důchodového pojištění je uvedené mezidobí považováno za náhradní dobu pojištění.

V případě řádného studia na zahraniční vysoké škole je plátcem zdravotního pojištění stát a student nic neplatí. Je však třeba doložit zdravotní pojišťovně rozhodnutí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, že studium na dané vysoké škole v zahraničí je srovnatelné s vysokoškolským studiem v ČR. Stejná podmínka platí i v případě sociálního pojištění.

Další informace na www.kampomaturite.cz