Tito studenti měli to štěstí, že získali stipendium, které zprostředkovává anglická HMC (Headmasters' and Headmistress' Conference) ve spolupráci s pražskou nadací OSF (Open Society Fund Praha). Školné na britských středních školách je totiž poměrně vysoké (až do 30 tisíc liber ročně) a pro většinu českých rodin nedostupné. Vzhledem k tomu, že další kolo výběrového řízení bude v plném proudu už na podzim, je ten správný čas pro nastínění přínosů programu pro školy i studenty samotné.

HMC a OSF


Iniciativa HMC vznikla na začátku devadesátých let, aby umožnila studentům ze střední a východní Evropy získat vzdělání a zkušenosti na středních školách ve Velké Británii. HMC sama o sobě je sdružením více než 250 nejlepších soukromých škol ve Velké Británii. Soukromý sektor ve vzdělávání zde má dlouhou tradici, je vysoce uznávaný a díky systému státních maturit lze hodnotit úroveň dosaženého vzdělání studentů objektivně.

Program, který umožňuje studentům získat stipendium, je nabízen našim studentům prostřednictvím Nadace Open Society Fund Praha. Nadace OSF byla založená filantropem maďarského původu Georgem Sorosem. Díky jeho financím dostali první účastníci programu mimo jiné i příspěvek na cestovné a životní náklady v Británii.

"V počátcích projektu byli studenti HMC podle západních standardů zoufale chudí. Své věci si s sebou přiváželi v papírových kufrech. Teď si s sebou vozí notebooky!" vzpomíná Patrick Tobin, hlavní administrátor projektu.

Od rodiny studenta je požadován příspěvek ve výši 2 000 liber, což není málo. Proto OSF neustále hledá další partnery, kteří by pomohli snížit finanční náklady rodin.

Michael Punt, ředitel Chigwell School v Essexu, k udělování stipendií poznamenává: "Musíme přihlížet k příjmům rodin studentů, kteří by stipendium měli získat, stejně jako v případě studentů britských. To proto, abychom nerozdávali školní peníze (škola je ze zákona registrována jako charitativní organizace) velmi bohatým rodinám, které by byly schopné školné uhradit."

Život studentský


I pouhý rok na střední škole ve Velké Británii dokáže změnit život těch, kteří tam odejdou studovat. Studenti žijí na kolejích, které jsou součástí škol a ubytovávají jak britské, tak zahraniční studenty. Samozřejmě se školy liší jedna od druhé, například přímo v Chigwell School na kolejích žije "pouze" 40 zahraničních studentů a domácí studenti dojíždí denně z širokého okolí.

Studenti stipendijního programu přicházejí do předposledního ročníku, který s tím úplně závěrečným tvoří takzvaný Sixth Form. V něm se studenti specializují pouze na čtyři předměty, ze kterých potom skládají státní maturitu, takzvané A-levels. Výběr předmětů je v podstatě neomezený a je možné kombinovat přírodní vědy s humanitními i uměleckými obory.

Pobytem v britských školách se ovšem studenti seznamují nejen s britským vzdělávacím systémem, ale i s britskou kulturou, politikou, životním stylem, zapojí se do školních klubů, ať už jsou zaměřené na hraní divadla nebo na debatní konference. Možností je celá řada. Pravidlem je, že čím aktivněji student využije nabízených klubů, tím více dokáže sám sebe obohatit.

Jak se do programu přihlásit?


Výběrové řízení má v podstatě tři části. V první - kromě vyplněné přihlášky - musí studenti napsat motivační dopis OSF, ve kterém popíší své úspěchy a především vysvětlí, proč by chtěli studovat na zahraniční škole, co škole přinesou, a co by si rádi odnesli. Poté jsou pozváni na podzimní jazykové testy do Prahy. Přibližně šedesát nejlepších se poté účastní pohovorů se zástupci britské HMC - a na jejich základě potom cca šest studentů získá roční stipendium. Bližší informace, a to i o dalších stipendiích, které OSF zprostředkovává, lze nalézt na webové stránce OSF http://www.osf.cz.

"Na naše studenty HMC (momentálně jeden student a jedna studentka každý rok) jsme velmi hrdí. Pokaždé jsou z nich skvělí členové školního kolektivu," uzavírá Michael Punt.