Dnes předává svoje zkušenosti zájemcům, kteří do Austrálie odjíždějí za studiem a prací. Studyline do zahraničí vysílá stovky studentů ročně na různé typy programů od au-pair, pracovních programů Work and Travel, jazykových pobytů, až po studium na střední škole v zahraničí. Byla jsem proto zvědavá, co mi pan Tykal poví s odstupem několika let od doby, kdy byl sám studentem, co vše se od té doby změnilo.


Proč jste si zvolil pro studium právě Austrálii?

Austrálie mě zajímala odmalička. Pamatuji si, že jako teenager jsem sledoval australský seriál Skippy, ve kterém hlavní dětský hrdina nechodil do školy kvůli velkým vzdálenostem a studoval doma pomocí vysílačky. Za domácího mazlíčka měl klokana, se kterým podnikal spoustu dobrodružství. Už tehdy mě Austrálie velmi zaujala. Věděl jsem, že jednou zjistím, jestli to tak v Austrálii skutečně je.


To je originální důvod. Proč ale volí Austrálii pro studium a práci stále více mladých Čechů a Slováků?

Austrálie je ideálním místem, kde můžou spojit studium s prací, poznat nové přátele z celého světa a prožít spoustu dobrodružství při cestování. Studium v Austrálii patří mezi stále populárnější, ročně odjíždí do Austrálie studovat okolo 3000 Čechů a Slováků hned z několika důvodů, a těmi jsou klima, pláže a exotika.

Komu by se to nelíbilo? Každý kousek Austrálie je pro Evropana exotický, nádherný a naprosto unikátní svojí různorodostí a rozmanitostí, ale také příznivý, a to přijatelnou cenou - studium v Austrálii je díky klesajícímu kurzu australského dolaru (před deseti lety byl kurz 23 Kč / 1 AUD, dnes je kurz 15 Kč / 1 AUD) levnější, než v některých anglicky mluvících zemích, přijatelnými životními náklady - díky pracovnímu povolení a nízkým životním nákladům si můžete pobyt v Austrálii užít opravdu naplno, a do třetice i životním stylem - první, co vás v Austrálii příjemně překvapí je přátelská, otevřená a mírná povaha Australanů. Vstřícní a příjemní jsou i lidé v bankách, na úřadech a na policii.


Jak probíhá vyřizování pobytu a jak je to časově náročné?

V první řadě je třeba se rozhodnout pro místo studia v Austrálii. Poté je potřeba si rozmyslet termín odjezdu, nástup ke studiu, délku studia, zvolit správné kurzy, typ ubytování a mnoho dalších parametrů pobytu. Se vším zájemcům o studium v Austrálii poradíme, stačí nás kontaktovat. V Austrálii platí, čím severněji, tím tepleji, čím větší město, tím větší výběr škol a kurzů, více pracovních příležitostí, ale také vyšší životní náklady (Sydney, Melbourne).

Naopak, čím menší město, tím pohodovější atmosféra a více klidu na studium a nižší životní náklady (Brisbane, Perth, Cairns, Gold Coast, Adelaide). Všechna tato kritéria je potřeba zvážit před zahájením vyřizování pobytu. Jazykový pobyt v Austrálii je vyřízen během několika týdnů, hlavně díky mnohem jednoduššímu zařizování víz od září 2008, a také již není potřeba absolvovat lékařskou prohlídku. Tím se celý proces podstatně zkrátil. Přesto doporučuji začít s vyřizováním pobytu v Austrálii 1 - 2 měsíce před předpokládaným odletem.


Kam jezdí nejvíce studentů?

Většina českých a slovenských studentů míří do Sydney. Vzhledem k nejširší nabídce škol a kurzů v Austrálii, ale také pracovních pozic v Austrálii. V Sydney jsou tři oblasti, kde je nejvíce škol: City, Manly a Bondi Junction. Každý si tak může vybrat lokalitu pobytu podle svých preferencí. Já sám jsem během svého ročního pobytu bydlel v Manly a tam se mi líbilo úplně nejvíc. Dostanete se tam trajektem ze City, cesta trvá 30 minut a z ruchu velkoměsta jste rázem na riviéře. O Manly se říká, že je to nejhezčí pláž v Sydney a mohu potvrdit, že tomu tak opravdu je.


Jak je to s ubytováním v Austrálii, doporučujete zajistit si ho před odjezdem?

Ano, to určitě doporučuji! Když jsem do Austrálie odlétal, dal jsem na doporučení agentury a ubytování si hledal až po příletu do Sydney v deset hodin večer na letišti. Bylo to celkem dobrodružné a ubytování jsem našel, ale dnes jsou naše služby i služby ostatních agentur na úplně jiné úrovni a všichni naši studenti odjíždějí s ubytováním zajištěným na prvních 14 dnů až měsíc.

V Austrálii můžou studenti bydlet u příbuzných nebo známých, v australských rodinách, hostelech, hotelech nebo v tzv. Share Accommodation. Většina našich studentů volí Share Accommodation. Jedná se o ubytování v domech nebo bytech typu miniaturní studentské koleje. Ubytování je dobře vybavené (kromě základního vybavení domácnosti je samozřejmostí také PC s připojením k internetu, někde dokonce i bazén). Ubytování se nachází přibližně 20 - 30 minut od centra Sydney a nabízí vyvážené národnostní složení studentů z celého světa.


Při studiu v Austrálii lze pracovat, dá se prací při studiu v Austrálii vůbec uživit?

Chcete-li pracovat v Austrálii, musíte studovat angličtinu, odborný kurz nebo univerzitu na plný úvazek. Tedy minimálně 20 hodin týdně. Držitelé studentských víz mohou v Austrálii legálně pracovat, a to 20 hodin týdně v průběhu studia a na plný úvazek v době prázdnin. Kolik si student během studijního pobytu v Austrálii vydělá, záleží na velkém množství faktorů. Zejména na typu a délce studia, místě studia, na pracovních zkušenostech, úrovni angličtiny, charakteru a ochotě pracovat. Student v Austrálii musí počítat s tím, že na něho čekají práce jako číšník, pomocná síla v kuchyni, rozvoz pizzy, doplňování zboží v supermarketech, uklízení či práce na stavbách.

Těšit ho může to, že tyto práce jsou finančně ohodnoceny v podstatě stejně jako běžné kancelářské práce, hrubá mzda se pohybuje kolem 15 AUD / hod. To stačí na pokrytí životních nákladů během pobytu v Austrálii. Většina studentů si navíc našetří na další kurz a prodloužení pobytu v Austrálii nebo na cestování po Austrálii. Nutné je také dodat, že studium a práce v Austrálii zabere hodně času a většina studentů má jen jeden volný den v týdnu. Přesto to stojí za to!


Máte pro zájemce o studium v Austrálii nějaký tip nebo doporučení?

Doporučuji každému, kdo se rozhodne podniknout studijně pracovní pobyt v Austrálii, aby si vyčlenil čas na cestování po Austrálii. To lze realizovat během prázdnin nebo po skončení studia v Austrálii, kdy je vízum o měsíc delší než kurz. Také si lze vyřídit vízum turistické. Cestování po Austrálii, to je odměna na závěr pobytu!