Kam po maturitě?


Nová doba otevírá nesmírné příležitosti. Studium vysoké školy v České republice nebo v zahraničí, studium jazyků, cestování a práce v Evropě. V srpnu už mají státní školy přijímací řízení většinou uzavřené, ale stále je tu šance dostat se na soukromou vysokou školu. Tyto školy poskytují všechny tři druhy studia: prezenční, distanční nebo kombinované. Prezenční studium znamená pokračování bezstarostného života v podobě denní docházky do školy. Zároveň ale je nutné žít s vědomím závislosti na rodičích a s pár korunami v kapse. Distanční studium naopak znamená minimální účast ve škole. Orientované je zejména na samostudium a učení se z učebnic a skript. V České republice je již mnoho možností jak studovat při práci alternativní - kombinovanou formou. V praxi to znamená, že student chodí přibližně jednou měsíčně do školy (obvykle přes víkend), a pak si naplánuje termíny zkoušek, případně odevzdání prací.

Na otázku, co považuje za nejdůležitější faktor při výběru vhodné školy, předseda představenstva Brno International Business School Ing. Miloš Drdla, Dr., MBA odpověděl: "Při výběru vysoké školy je potřeba řádně zvážit, zda jsou lektoři odborníky z praxe. Posláním učitele není memorování informací, naopak měla by to být snaha naučit studenta používat získané poznatky v praxi."

Při výběru studia by tak uchazeč měl zvážit jak obor, kterému se chce dále věnovat, tak i to, jestli mu škola dokáže poskytnout vzdělání, které je pak schopný "předat" svému zaměstnavateli s co nejlepším výsledkem.

Letní škola slovanských studií


1. srpna byl v Praze zahájen již XLIV. běh Letní školy slovanských studií, který pro zahraniční učitele, studenty, postgraduanty, překladatele a další zájemce o bohemistiku a slavistiku organizuje Ústav bohemistických studií Filozofické fakulty UK.

Zájem zahraničních účastníků o studium českého jazyka, literatury, kultury a historie je i letos veliký. "Letos máme 170 účastníků z 37 zemí," uvedl ředitel školy Jan Kuklík a dodal, že většinu účastníků tvoří stipendisté a akademici. Někteří se však chtějí učit česky třeba jen proto, že je zaujala česká hudba. Nejvíc studentů přijelo z Německa a Francie, další jsou kupříkladu z Latinské Ameriky nebo USA. Vyučuje se ve čtyřech úrovních, začátečníci a mírně pokročilí mohou absolvovat kurz v angličtině, němčině, francouzštině, ruštině či španělštině. Pro středně pokročilé a pokročilé účastníky jsou připraveny semináře z českých reálií a literatury a specializované konverzační semináře.

V rámci kulturní a společenské části programu LŠSS se konají projekce českých filmů, komorní koncerty, večery české hudby i oblíbené zpívání českých národních písní a také návštěvy pražských pamětihodností, galerií a muzeí a sobotní a nedělní exkurze na historicky a kulturně památná místa ČR.

Slavnostní zakončení XLIV. běhu LŠSS je plánováno na čtvrtek 24. 8. 2009, kdy účastníci převezmou osvědčení o absolvování LŠSS ve Velké aule staroslavného Karolina.

Graduation 2009 University of Northern Virginia - Prague


Slavnostní promoce University of Northern Virginia - Prague je již tradičně pořádána v pečlivě vybraných lokalitách, známých svou historickou a kulturní hodnotou. Tento rok obdrželo 65 absolventů své diplomy v překrásném Majakovského sále v Národním domě na Vinohradech. Ceremoniál byl současně i oslavou pětiletého působení pobočky této prestižní americké univerzity v Praze.

Týdny vzdělávání dospělých v ČR


Asociace institucí vzdělávání dospělých ČR, o.s. (AIVD) pořádá letos již patnáctý ročník celostátní akce s názvem Týdny vzdělávání dospělých (TVD), jejímž hlavním cílem je motivace potenciálních účastníků celoživotního vzdělávání, vzdělavatelů a zaměstnanců k účasti na vzdělávání dospělých.

TVD se ve světě konají již mnoho let. Mezi státy, které se zapojují do aktivit na podporu vzdělávání dospělých, patří Rakousko, Německo, Norsko, Švýcarsko, Rusko, Japonsko, ale také Island, Madagaskar, Filipíny, Jihoafrická republika, Arábie, Austrálie či Nový Zéland. Jedná se tedy o skutečně významnou akci, která má široký mezinárodní záběr a je významně podporována představiteli jednotlivých států.

V České republice jsou TVD podporovány pouze ministerstvem práce a sociálních věcí, které u vědomí důležitosti vzdělávání dospělých pro zaměstnanost a zvýšení zaměstnatelnosti podporuje TVD menší částkou na zajištění centrální koordinace.

Aktivity konané v rámci TVD jsou centrálně řízeny AIVD a na krajské úrovni koordinovány krajskými zástupci asociace. Cílem je, aby co nejvíce vzdělávacích i poradenských institucí uspořádalo alespoň jednu akci na podporu vzdělávání dospělých - může se jednat o otevřenou přednášku či seminář, konferenci, ukázkovou hodinu, happening ve městě, dny otevřených dveří ve vzdělávacích institucích, vydání letáku na podporu vzdělávání v dospělosti apod.

Mottem letošního ročníku TVD je heslo Zvyšování kompetencí - větší šance na trhu práce. "Zvláště v právě probíhající ekonomické krizi je průběžné prohlubování a rozšiřování kompetencí nezbytnou součástí rozvoje každého z nás. Jedině neustálou adaptací na měnící se podmínky jsme schopni udržet tempo s dobou, v níž žijeme - tedy s dobou všudypřítomných změn a nejisté budoucnosti," tvrdí PhDr. Zdeněk Palán, Ph.D., prezident AIVD. Jednou z cest, jak požadavkům doby dostát, je právě vzdělávání dospělých.

TVD budou letos slavnostně zahájeny na Festivalu vzdělávání dospělých AEDUCA 2009 v září v Olomouci a jejich ukončení je naplánováno na závěrečné konferenci AIVD v listopadu v Praze.