Lidem po škole se rozhodně vyplatí aktivita, kterou ale mnozí podceňují. "Dá se říci, že až děsivě vysoký počet absolventů naprosto podceňuje klíčovou fázi svého života - tedy ukončení studia a nástup do prvního zaměstnání," říká Oliver Schmitt z poradenské firmy Teamconsult. "Přitom je to fáze, která ovlivní příštích čtyřicet až padesát let jejich života."

Přitom zaměstnavatelé hledí nejen na vzdělání, ale také na to, jestli student někde pracoval nebo se angažoval ve veřejném životě.Řada mladých je schopná si už při škole vydělávat na brigádě, často si ji ale vybírají mimo okruh práce, kterou by chtěli dělat. I tak je to ale lepší než nic. Z výzkumu absolventů, který udělal portál Jobs.cz se slovenským Topjobs, vyplynulo, že pouze 40 procent studentů získá praxi v oboru už na škole.

1: Praxe nad zlato


Na trhu práce vítězí absolventi, kteří už během studia, nebo hned po něm získají praxi - byť ne jako zaměstnanci. Firmy si rády člověka "oťukají" nanečisto a smlouvu s ním uzavírají, když už ho znají. Výhodné je to pro obě strany. "Student má možnost získat zkušenosti už při studiu a my následně získáme zaměstnance, kterého známe a nemusíme ho dlouho zapracovávat," říká Olga Svědínková, personální ředitelka společnosti 3M.

Stínování manažerů


Společnost Business Leaders Forum (BLF) letos oslovila 99 fakult v Česku, aby nabídla jejich studentům možnost zblízka sledovat při práci představitele firem a jiných organizací. Do programu se přihlásilo 116 studentů.

Traniee programy


Některé firmy nabízejí studentům i traniee programy, třeba Česká pojišťovna (ČP). "Absolventi jsou na vybraná pracoviště zařazováni po dohodě s manažery jednotlivých úseků. Následně dostanou svého garanta, který se o ně rok stará," vysvětluje Lenka Bláhová, vedoucí referátu lidských zdrojů ČP. Ročně tímto programem projde pět až deset absolventů. Pak obdrží nabídku místa a pracovní smlouvu na dobu neurčitou. "Úspěšnost programu je 80 až 90 procent," říká Lenka Bláhová.

Podle Petra Hutly zodpovědného za lidské zdroje v ČSOB má tato banka pro čerstvé absolventy program Křepelky. Procházejí v něm odbornými školeními, připravují se na pozice specialistů a manažerů.

Spolupráce firem a škol


Společnost AVG Technologies CZ se snaží s vysokoškoláky pracovat po celou dobu jejich studia. "Přitom mohou dostávat po dobu zpracování svých prací určitou finanční podporu," říká specialistka oddělení lidských zdrojů firmy Ludmila Szemlová. Po absolutoriu pak mají snazší možnost nástupu do již známého prostředí.

AVG Technologies CZ spolupracuje s brněnskými školami, například s Fakultou informačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Novinkou je projekt Internship pro studenty vysokých a vyšších odborných škol v Česku a na Slovensku - soutěž o nejlepší zpracování libovolného tématu z oblasti bezpečnosti IT. Do konce listopadu 2009 mohou studenti přihlásit své seminární či diplomové práce nebo jakýkoli jiný původní materiál. Výzkumné a vývojové centrum společnosti AVG Technologies CZ poskytne nejlepším projektům zázemí pro realizaci. První cenou je tříměsíční pracovní stáž v kalifornské pobočce AVG Technologies v Silicon Valley v roce 2010 a dalších 30 dní určených k cestování po Spojených státech.

Práce v neziskovce


Odvážnější absolventi se mohou ucházet o grant a místo třeba v neziskové organizaci. Určitě překvapí jejího šéfa, když přijdou s informací, že lze žádat o grant právě na místo pro absolventa. Až 100 tisíc poskytuje nadace Open Society Fund, která chce zmírnit dopady krize na mladé. Žádosti se podávají do 15. září. V úvahu také přichází veřejně prospěšné práce ve školství, stacionářích - zkrátka kdo hledá, najde.

2: Web sobě na míru


Na hledání přes internet sází podle výzkumů LMC celých 88 procent studentů.

Užitečné weby


Nejčastěji využívají jobs.cz, práce.cz, sprace.cz, jopilot.cz, jobdnes.cz, profesia.cz, spravnykrok.cz, kampomaturite a vysokeskoly.com. Pro studenty je novinkou web Tvojekariera, který zprostředkovává kontakt mezi vysokoškoláky, absolventy a firmami.

Vhodné je zavítat na stránky firem, v nichž by chtěl absolvent pracovat. "O místě v advokátní kanceláři Havel & Holásek jsem se dozvěděla na jejich webu," říká Eva Boháčová. Právnickou fakultu absolvovala v květnu 2009. "Pocházím z Havlíčkova Brodu. Ucházela jsem se o pozici koncipientky v advokátní kanceláři sídlící na Vysočině, kde však není mnoho možností uplatnění," říká. "Pracuji jak v centrále v Praze, tak i zastupuji advokátní kancelář právě na Vysočině, což je pro mne velká výzva," dodává.

3: Osobní hledání


Některé menší a střední firmy, zvláště v regionech, volná místa neinzerují. Dávají přednost spíše osobnímu kontaktu. Potřebují vidět uchazeče v praxi, protože jeho manuální šikovnost z vysvědčení neposoudí.

Přestože jsou pracovní portály skvělou pomůckou, mladí by proto neměli sázet jenom na ně. Často jim dávají přednost, protože jsou zvyklí hlavně na internetovou komunikaci. Jenže šéfové firem a personalisté dostávají denně desítky různých živopisů a jen z papíru a e-mailové korespondence těžko poznají motivaci o osobnost uchazeče o práci.

Na to upozorňuje Libuše Gonet Šulcová, která zaměstnává mladé lidi na vlastní vinici ve Francii. Říká, že doba se strašně zrychlila a technologie na jednu stranu absolventům sice pomohla a na druhou stranu také uškodila.

"Lidé zlenivěli, chtějí si všechno najít na internetu. Nechce se jim obcházet zaměstnavatele a angažovat se osobně. Je to špatně, protože mizí lidský kontakt. Pak nemohou obě strany poznat, zda by se jim společně dobře pracovalo." Libuše Gonet Šulcová, která chce každého uchazeče o práci osobně poznat.

Její postřehy korespondují s výzkumy z loňského roku, který pravidelně dělá Národní ústav odborného vzdělávání. Čísla potvrdila, že například studenti na středních školách, kteří mají hodně odborné praxe, nemají problém navázat kontakty a "chytit" se i v praxi.

Pokud jsou šikovní, většinou je osloví už během praxe jejich mistr nebo někdo z podniku. I v krizi platí, že poptávka je stále po technických oborech.

4: Kontakty rodičů


Pokud někdo s maturitním vysvědčením nebo výučním listem nemá po škole místo, než zamíří na úřad práce, měl by vsadit na kontakty rodičů, příbuzných a známých. Není to ostuda.

Na začátku kariéry nikdo nepředpokládá, že má mladý člověk v rukávu zásobu profesních kontaktů. Pokud však někdo zůstává dlouho "mimo", většinou neukázal moc zájmu o obor nebo se potýká s výchovnými problémy. Ovšem v regionech se mohou objektivně projevit důsledky krize a hledat tam práci není pro nikoho legrace, natož pro absolventa. Proto středoškolákům nebo těm, kteří mohou ještě studovat, radí odborníci, aby raději pokračovali ve studiu.

5: Centra informací


Podle výzkumu absolventů na Jobs.cz 31 procent českých firem plánuje, že absolventům nabídne zkrácený úvazek nebo příležitostnou výpomoc. Absolventi by tedy měli maximálně využít svou výhodu - flexibilitu.

Z příležitostné práce nebo krátkodobého úvazku se může časem vyvinout řádný pracovní poměr. "Záleží hodně na tom, zda jsou absolventi dostatečně pružní a ochotní se dále vzdělávat v případě, že nenajdou uplatnění ve svém oboru. A také zda existuje dostatečná nabídka dalšího vzdělávání, kterou by mohli využít," vysvětluje Zoja Franklová, tisková mluvčí Národního ústavu odborného vzdělávání.

Některé úřady práce, například ve Frýdku-Místku nebo v České Lípě, jdou s dobou a poskytují absolventům kariérové poradenství. Využívají k tomu peněz z Evropské unie.

Vysoké školy většinou chtějí, aby se studenti a firmy vzájemně poznávali co nejdříve, ne až v době, kdy student přijde žádat o místo. Zřizují proto pro ně i speciální projekty. Příkladem může být program "Úspěšní absolventi svým následovníkům".

Tento projekt připravilo Regionální vysokoškolské infocentrum ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR, Společenstvím průmyslových podniků Moravy a Slezska. Hlavním cílem organizace je podpora talentované mládeže Moravskoslezského kraje.

Dosud nejznámějším projektem se stal veletrh pracovních příležitostí Symbióza. Dodnes využilo jejich služeb více než 250 prestižních zaměstnavatelů z Česka i zahraničí. pořádají prezentace firem na univerzitách. Organizují odborné konference a semináře, vydávají informační materiály pro studenty, provozují webové stránky. Navíc se pracoviště REVIC nachází přímo v areálu kolejí Vysoké školy báňské - Technické univerzity v Ostravě, kde je ubytováno 4000 studentů.

6: Pružný úvazek


Lidem po škole se rozhodně vyplatí aktivita, kterou ale mnozí podceňují. "Dá se říci, že až děsivě vysoký počet absolventů naprosto podceňuje klíčovou fázi svého života - tedy ukončení studia a nástup do prvního zaměstnání," říká Oliver Schmitt z poradenské firmy Teamconsult. "Přitom je to fáze, která ovlivní příštích čtyřicet až padesát let jejich života."

Přitom zaměstnavatelé hledí nejen na vzdělání, ale také na to, jestli student někde pracoval nebo se angažoval ve veřejném životě.Řada mladých je schopná si už při škole vydělávat na brigádě, často si ji ale vybírají mimo okruh práce, kterou by chtěli dělat. I tak je to ale lepší než nic. Z výzkumu absolventů, který udělal portál Jobs.cz se slovenským Topjobs, vyplynulo, že pouze 40 procent studentů získá praxi v oboru už na škole.


Co dělat, když se nedaří?



Nezakrnět


"S ohledem na zlepšení situace v roce 2010 je vhodný čas, aby si absolvent bez práce navýšil kvalifikaci, ať již formou sebevzdělávání nebo prací na částečný úvazek," radí Filip Šanda, personální manažer Raiffeisenbank. Až se situace firem zlepší, ochotněji převedou zkrácené pracovní úvazky na plné.

Zkusit cizinu


Různé studentské agentury zprostředkují zahraniční stáže. "Jsou dobré pro zlepšení jazykových dovedností absolventů," říká Oliver Schmitt z poradenské společnosti Teamconsult.

Jít do nultého ročníku


Pro středoškolské absolventy je efektivní využít další rok na pomaturitní studium jazyka. Zaplatí za něj sice zhruba 30 tisíc korun, ale neztratí status studenta.