Globální krize projevující se v hlubokém propadu výroby a vývozu připravuje o práci také stále více Slováků. Úřady práce jich koncem července evidovaly skoro 320 tisíc, a průměrná míra nezaměstnanosti přesáhla 12 procent.

Podle včerejší zprávy slovenského Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny je nezaměstnanost nejvyšší od března roku 2005.

Červencovou statistiku nepříznivě ovlivnili nejen zaměstnanci propuštění ze slovenských továren, ale i ti, kteří se vrátili z ciziny, kde pracovali. Na trh práce vstoupili také čerství absolventi škol.

Nezaměstnanost na Slovensku v důsledku krize stoupla už devátý měsíc za sebou a v meziročním srovnání je o 4,6 procentního bodu vyšší. Naopak rekordně nízké nezaměstnanosti ekonomika pod Tatrami zaznamenala loni v srpnu, kdy její průměrná míra činila 7,4 procenta.

"V dalším období počítáme s tím, že nezaměstnanost v důsledku krize i přílivu absolventů škol dále poroste," prohlásil podle agentury Reuters Vladimir Hasko z Ústředí práce.

Pracovních míst citelně ubývá především v průmyslu, jehož výroba během druhého čtvrtletí v meziročním srovnání klesala o dvacet tři procent.

"Stoupající nezaměstnanost, obavy o pracovní místo i omezený růst mezd budou mít záporný vliv na výdaje domácností," upozorňuje Eduard Hagara, ekonom bratislavské pobočky ING.

Maloobchodní obrat na Slovensku v červnu meziročně spadl už pošesté za sebou, tentokrát o 11,3 procenta.

Slábnoucí poptávka domácností způsobí, že obchodníci nebudou mít prostor pro zvyšování cen. Červnové číslo o inflaci však nemile překvapilo, neboť hladina spotřebitelských cen meziročně stoupla o 2,5 procenta ve srovnání s květnovými 2,4 procenta.