Americké vládě jsou trnem v oku vysoké odměny, které si vyplácí vrcholový management ve firmách čerpajících miliardovou pomoc z kapes daňových poplatníků.

Zvláštní zmocněnec prezidenta Baracka Obamy pro manažerské platy Kenneth Feinberg se rozhodl jednat. Manažerům hrozí, že budou muset "přemrštěné" prémie, které si vyplatili za minulý rok, vrátit.

"Zákon schválený Kongresem mě k takovému postupu opravňuje," zdůrazňuje třiašedesátiletý Feinberg, nazývaný také jako "platový car". Americké veřejnosti je znám jako nekompromisní právník, který v minulosti zastupoval například pozůstalé po obětech teroristických útoků 11. září 2001.

Šéf AIG má své jisté


Feinberg prověří platové podmínky v manažerských kontraktech, které byly uzavřeny před letošním jedenáctým únorem. Tento termín stanovil v přijatém zákoně Kongres.

Platový car si podle agentury Bloomberg v nejbližší době "posvítí" na odměňování v sedmi klíčových společnostech, například v ústavech Citigroup a Bank of America či v automobilkách General Motors a Chrysler.

V hledáčku má také platy vrcholových manažerů v pojišťovně AIG, jejíž záchrana dosud americké daňové poplatníky stála 182,5 miliardy dolarů. Její nový šéf Robert Benmosche na ročním platu dostane tři miliony dolarů v hotovosti a další čtyři miliony v akciových opcích.

Benmoscheho manažerský kontrakt, podle kterého v případě neúspěchu nemá nárok na žádné "odchodné", přísný Feinberg "v zásadě schválil".

"Benmosche dostal hodně peněz, ale vzhledem k významu pojišťovny AIG na americké poměry nepředstavují nic mimořádného," komentuje Jeanne Branthoverová, šéfka newyorské poradenské firmy Boyden Global Executive Search

Citigroup je pod tlakem


Kenneth Feiberg si chce "došlápnout" na finanční ústav Citigroup, který loni prodělal 27,7 miliardy dolarů a stát mu poskytl kapitálovou injekci za 45 miliard dolarů.

Šéf Citigroup Vikram Pandit si loni přišel na 10,8 milionu dolarů, ale letos se rozhodl pracovat za symbolický dolar ročně. Přesto má s "carem" problém, neboť Citigroup loni vyplatila 100 milionů dolarů Andrewovi Hallovi, zkušenému obchodníkovi s ropou.

Pandit by měl nyní Halla přesvědčit, aby vrátil velkou část této prémie a jako kompenzaci přijal firemní akcie. Ale Hall na to zřejmě nepřistoupí. Odměnu dostal za řízení dceřiné firmy Phibro LLC, která měla lví podíl na loňském zisku 667 milionů dolarů, jehož celá Citigroup dosáhla v obchodování s komoditami.


Tlak na banky sílí


Bonusy v USA


Devět amerických bank, které získaly vládní pomoc, loni na prémiích dohromady vyplatilo 32,6 miliardy dolarů. Ústavy letos začínají vydělávat, a proto chtějí bonusy zvýšit o 40 - 50 procent. Vláda je proti, neboť soudí, že manažeři v honbě za velkými penězi ztrácejí cit pro finanční riziko.

Přísnější pravidla v Británii


Nová pravidla regulující výplatu bonusů v 26 bankách schválil britský regulátor FSA. Stephen Hester, šéf ústavu Royal Bank of Scotland, kde drží majetkový podíl vláda, řekl, že souhlasí s tím, aby byl jeho pobídkový balík v hodnotě 16 milionů dolarů "ořezán".

Pozdvižení také ve Francii


Na "kobereček" k samotnému prezidentovi Nicolasi Sarkozymu půjdou příští týden francouzští bankéři. Na pranýři je také největší banka BNP Paribas, která top managementu za loňský rok vyplatila bonusy za skoro 50 milionů eur.