10 rad, jak poznat hrozbu výpovědi.

1. Vedení firmy nekomunikuje. Pokud management firmy nedává zaměstnancům žádné informace o tom, jak na tom společnost je, může chystat propouštění. "Embargo na informace vždy znamená, že je něco špatně. Často to bývá jen ticho před bouří a pak se začne ve velkém propouštět," varuje Vladimír Pozdníček z personální agentury Profi-men.

2. Ve firmě se mění organizační struktura. Pokud se ve vašem podniku najednou začnou dít velké změny, je to signál, že se bude i propouštět. "Často je to například slučování pozic v rámci šetření nákladů. V takovém případě se propouští vždy," říká Daniela Čajánková, ředitelka personální agentury Stimul.

3. Nedostáváte mzdu v řádném termínu. "Pokud se vám zpožďuje mzda, je možné, že právě vy jste na seznamu budoucích propuštěných. Protože buď firma nemá prostředky na mzdy, nebo upřednostňuje jiné zaměstnance na váš úkor," varuje Iva Válková z personální agentury Pragma.

4. Nedostáváte bonusy, snižují se vám prémie. Pokud vám firma najednou přestane vyplácet bonusy, zruší vám prémie nebo jiné zaměstnanecké výhody, může to znamenat, že se blíží výpověď. "Je to signál, že firma začíná šetřit. Tudíž že se jí nevede dobře, což zřejmě brzy povede k propouštění," vysvětluje Vladimír Pozdníček.

5. Berete vyšší plat než kolegové. Pokud dostáváte vyšší mzdu než kolegové, kteří pracují na podobné pozici jako vy, je pravděpodobné, že právě s vámi se firma rozloučí. "Mzdy jsou vysokou položkou v rozpočtu firmy. Nelze se tedy divit, že se snaží šetřit právě tam. Pokud jsou vaše požadavky na mzdu příliš vysoké, můžete očekávat výpověď. Firmy se chovají racionálně," říká Daniela Čajánková.

6. Jste absolvent bez praxe. Když se společnost rozmýšlí, koho ze svých zaměstnanců propustí, právě absolventi, kteří byli přijati, i když nemají praxi v oboru, jsou první na ráně. "Pokud při studiu nedělali žádnou praxi, jsou při propouštění velmi ohroženým druhem," upozorňuje Daniela Čajánková.

7. Chování šéfa se mění. Váš nadřízený najednou začne vystupovat jinak. "Pokud je šéf vůči vám najednou více arogantní, nebo naopak je zničehonic vstřícnější, můžete si být jisti, že se něco děje," soudí Mária Sokolovská, ředitelka personální agentury Alp Consulting.

8. Šéf vám začne vytýkat i drobné chyby. Pokud vám šéf začne najednou vytýkat i drobnosti, je to špatné znamení. "Často to znamená, že si jen hledá záminku, za co dát výpověď," říká Vladimír Pozdníček.

9. Dostáváte méně práce. "Pokud vám šéf začne dávat méně úkolů, je to varovný signál, že už vás tolik nepotřebuje a práci deleguje na někoho jiného," říká Iva Válková.

10. Nemáte tak dobré výsledky jako ostatní. Pokud sami vidíte, že ostatní jsou v práci mnohem lepší než vy, vězte, že právě vy jste kandidátem na vyhazov. "Špatné pracovní výsledky a trvalé zaostávání za kolegy je nejčastějším důvodem k vyhazovu," upozorňuje Jan Vinter ze společnosti Samheadhunting.


10 rad, jak výpověď odvrátit

1. Soustřeďte se co nejvíc na práci. Když už víte, že se ve vaší firmě bude propouštět, nejlepší, co můžete udělat, je prostě dělat svou práci, jak nejlépe to jde. "Maximálně se soustředit na práci a podávat ten nejlepší výkon. To vás může před vyhazovem zachránit," říká Jan Vinter z personální agentury Samheadhunting.

2. Buďte aktivní, noste nápady.Právě v době krize by měl zaměstnanec být co nejvíc aktivní, přemýšlet o nových řešeních, chodit se zajímavými nápady, které firmě pomůžou, a on se tak stává nepostradatelným. "Inovativní přístup je hodně důležitý. Pokud patříte k těm nepostradatelným, nemusíte se o své místo bát," říká Daniela Čajánková, ředitelka personální agentury Stimul.

3. Buďte týmový hráč. Snažte se zapojovat do dění ve firmě, spolupracujte co nejvíce s kolegy i se šéfem. "Zajímejte se o problémy, které podnik má. U šéfa tím jedině stoupnete," říká Vladimír Pozdníček z personální agentury Profi-men.

4. Udělejte si odborný kurz. Pokud váš šéf uvidí, že máte snahu se vzdělávat, může to posílit vaši pozici. Dobře působí, pokud si uděláte odborný nebo jazykový kurz. "Pokud se sami začnete učit cizí řeči, zaměstnavatel uvidí, že jste aktivní. Z naší zkušenosti víme, že právě schopnost udělat něco navíc hodně pomáhá," říká Lucie Vlková, ředitelka jazykové školy Slůně.

5. Buďte k firmě loajální. Pokud to zaměstnavatel potřebuje, tak se mu podřiďte. "Ať už jde o práci navíc, přesčasy či dokonce o snižování platu, váš šéf by měl cítit, že právě vy jste věrným zaměstnancem, který firmu podrží," doporučuje Mária Sokolovská z Alp Consulting.

6. Nestresujte se předem. I během vlny propouštění zachovejte klid. Můžete se tím vyhnout vyhazovu. "Hlavně nemějte strach a nestresujte se předem. Je velmi důležité zachovat klid a chovat se racionálně jak v práci, tak ve vztahu ke kolegům a k šéfovi," říká Jan Vinter.

7. Zeptejte se šéfa otevřeně. Když už se ve firmě objeví spekulace o propouštění, nejlepší je jít přímo za šéfem. Zeptat se ho, co s vámi dál zamýšlí. Jednoduše se ho zeptejte, jestli jste v ohrožení. Otevřený přístup se cení a je to lepší než se spoléhat na šuškandu.

8. Nepropadejte panice. Pokud nechcete být také vy na seznamu propuštěných, nezúčastňujte se "šuškandy o propouštění" mezi zaměstnanci. "Takové ty debaty, že jedna paní povídala, nejsou tím nejlepším řešením. Protože nikdy nevíte, jestli jsou informace správné. Jen vás to dostane do paniky a můžete zbytečně začít dělat chyby," říká Mária Sokolovská.

9. Nepomlouvejte svou firmu. Nikdy, ani když víte, že se propouští, nemluvte o své firmě špatně. "Jakmile se vedení dozví, že svůj podnik pomlouváte nebo že vynášíte ven informace, budete první, s kým se rozloučí," upozorňuje Vladimír Pozdníček.

10. Hrajte golf. Pokud je váš šéf golfovým nadšencem, přidejte se k němu. "Na greenu se dá potkat hodně vlivných lidí a nebo si promluvit se šéfem v osobnější rovině. Byla by škoda toho nevyužít," podotýká Jan Vinter.


V jakých oborech hrozí vyhazov