NEJTĚŽŠÍ ROK. Krize zmenšila absolventům šanci na práci. Jejich úspěšní kolegové a potenciální zaměstnavatelé radí, jak na to.

Jak najít práci

1. Nechte si poradit od kariérního poradce. Například dnes se v Praze koná konference kariérového poradenství, kde vám pomohou odborníci na kariérní růst. Bližší informace na www.euroguidance.cz,

2. Navštěvujte veletrhy pracovních příležitostí. Můžete tam navázat osobní kontakty přímo se zástupci firem.
Podzimní veletrh ŠANCE 10. až 11. 11. 2009 od 9 do 17 hodin, VŠE Praha, nám. Winstona Churchilla 4, Rajská budova
Veletrh pracovních příležitostí na Provozně-ekonomické fakultě ČZU v Praze, středa 25. listopadu, Kamýcká 129, Praha 6
Veletrh Vzdělání a řemeslo České Budějovice, 30. 9. až 2. 10. 2009
Veletrh vzdělávání DIDACTA 2009 Třebíč (21. 10. až 22. 10. 2009)
Veletrh pracovních příležitostí T-Fórum při Technické univerzitě v Liberci, 2. 12. 2009

3. Hledejte práci přes EURES.
Na Evropském portálu pracovních příležitostí http://eures.europa.eu jsou konkrétní pracovní nabídky institucí EU.

4. Využijte programy na úřadech práce. Úřady práce musí poskytovat absolventům zvýšenou péči. Žádejte rady a informace o všech speciálních regionálních programech. Ty nejlepší, například ve Frýdku-Místku nebo České Lípě, poskytují absolventům kariérové poradenství.

5. Informujte se na Call centru služeb zaměstnanosti. Číslo poradenské linky je +420 844 844 803.

6. Vsaďte na správný web. Nemusíte hledat jen na těch největších. Novinkou je například web vytvořený studenty tvojekariera.cz, který zprostředkovává zaměstnání vysokoškolákům a absolventům.

7. Nespoléhejte jen na web, zkuste i osobní komunikaci

Lucie Hanousková, 24 let
Hledá specializovanou pozici produkční, protože vystudovala masovou komunikaci na Vysoké škole Jana Amose Komenského. Nejprve vsadila na nejznámější web jobs.cz, potom práce.cz a superkariera.cz. Jenže ji bohužel řada firem ani neodpoví, slušnější pošlou automatickou odpověď. "Pokud to takhle půjde dál, tak do firmy osobně zavolám nebo si vyžádám osobní rozhovor, zda můj životopis vůbec viděli," říká Lucie Hanousková.

8. Nechejte si zasílat pracovní nabídky na e-mail. Tuto službu nabízí řada pracovních portálů.

9. Registrujte se u personální agentury podle své specializace. Přitom vsaďte na doporučení spolužáků, rodičů či známých.

10. Využívejte internetové sítě. Najít profesně a osobnostně stejně zaměřené lidi můžete na facebooku, nebo jiných sociálních sítích.

11. Navštěvujte firemní stránky. Při hledání specifických pozic, jako například právník, hledejte rovnou na webech právních kanceláří.

12. Udržujte kontakty se svou bývalou školou.

Bohuslava Šenkýřová, rektorka Vysoké školy finanční a správní
Na Vysoké škole finanční a správní je například běžné propojování studentů a absolventů do sociálních sítí, které umožňují získání velmi podstatné přidané hodnoty, totiž kontakty. To se v dnešní i budoucí době velmi hodí. A tak jeden absolvent zaměstnává jiné absolventy. Partneři školy vyhledávají u nás vhodné zaměstnance. Dokonce i naše univerzita si ze svých nejtalentovanějších absolventů vybírá svoje nové kolegy.

13. Vsaďte na svoje známé. Například ze školy, kroužků a klubů. Využijte také kontakty rodičů.

14. Zapojte se do rodinné firmy nebo byznysu přátel.

Thomas Mershon, ředitel pro střední Evropu University of Pittsburgh
To, co studenti potřebují, je najít způsob - jakýkoliv způsob - jak získat nějaké zkušenosti předtím, než dokončí svá studia. Brigádnická činnost pro neziskové nebo společenské organizace, každoroční praxe v kanceláři po dobu několika měsíců nebo prostě jen příležitostná výpomoc získaná přes pracovní agenturu nebo pomoc příteli či rodinnému příslušníku v malém podnikání - to všechno jsou způsoby, jak získat alespoň malou praxi.

15. Vytvořte si vlastní webové stránky. Pokud můžete prezentovat výsledky své tvůrčí a umělecké činnosti, nezapomeňte si zpracovat vlastní webové stránky.

16. Sledujte inzerci v tištěných médiích. Kupte si noviny se specializovanými přílohami s nabídkou pracovních míst.

17. Prověřujte nástěnky ve škole. Zaměstnavatelé tam občas poptávají absolventy nebo studentům nabízejí stáže.

18. Zkuste i cizinu. "Tyto zkušenosti jsou dobré pro zlepšení jazykových dovedností absolventů," říká Oliver Schmitt z poradenské společnosti Teamconsult.

19. Jděte do oboru, kde zrovna hledají zaměstnance. Pokud nejste vyhraněnými specialisty, tak podle průzkumů na jobs.cz máte největší šance najít práci v těchto oborech: obchod, farmacie, strojírenství.


Jak získat pracovní zkušenost

20. Upozorněte firmu na možnost čerpání grantu. Do 15. září mohou neziskové organizace zažádat o grant u nadace Open Society Fund, která chce zmírnit dopady krize na mladé lidi. Nadace poskytne až 100 tisíc korun na práci absolventa například v oblasti školství, sociálním ústavu, příspěvkové organizaci.

21. Využijte školní praxi. Pro firmy jsou zajímavější vysokoškoláci, které jejich šéfové znají z dob jejich studií. "Na ČVUT vedou někteří naši odborníci semináře. Když se u nás hlásí student z tohoto programu, víme, jaké má kvality," vysvětluje Petr Sedláček, mluvčí firmy Siemens.

22. Zkuste Programy vysokých škol pro absolventy. Na Moravě funguje například program Úspěšní absolventi svým následovníkům. Projekt připravilo Regionální vysokoškolské infocentrum ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR, Společenstvím průmyslových podniků Moravy a Slezska

23. Sežeňte si zahraniční stáž. Prokazujete tím vysokou míru samostatnosti. V přírodovědeckých oborech je stáž dnes podmínkou k získání kvalitního místa

24. Stínujte manažery. Vyplatí se sledovat stránky společnosti Business Leaders Forum. Loni například oslovila 99 fakult a nabídla studentům možnost zblízka sledovat při práci představitele firem. Programu se zúčastnilo116 studentů.

25. Přihlaste se na trainee programy. Obraťte se na větší a respektované firmy, které mají speciální programy právě pro vysokoškoláky nebo absolventy. "Absolventi jsou na jednotlivá pracoviště zařazováni po dohodě s manažery jednotlivých úseků. Následně dostanou garanta, který se o ně rok stará," vysvětluje Lenka Bláhová, vedoucí referátu lidských zdrojů České pojišťovny.

26. ČSOB má užitečný program Křepelky.

Tereza Měrtlová, analytik vztahů k investorům v ČSOB
Po absolvování matematiky a biologie na Univerzitě Karlově v Praze jsem se spolu s dalšími 14 lidmi dostala do tohoto programu. Prošli jsme tréninkem komunikačních dovedností, vyjednávání, etikety nebo výukou angličtiny. Výsledkem toho bylo, že jsem po čtyřech měsících v programu "Křepelky" nastoupila na pozici analytika v útvaru vztahy k investorům. Jako výhodu programu vidím hlavně to, že jsem si mohla až po nástupu do banky vybrat útvar, ve kterém bych chtěla pracovat, a že jsem díky programu kromě "Křepelek" poznala spoustu lidí, což je oproti klasickému nástupu do práce určitě velké plus.

27. Zapojte se do výzkumné práce. Například společnost AVG Technologies CZ poskytne nejlepším projektům zázemí pro realizaci a také finanční podporu. Aktuální novinkou ze strany AVG je projekt Internship, tedy soutěž pro studenty vysokých a vyšších odborných škol v České a Slovenské republice o nejlepší zpracování libovolného tématu z oblasti bezpečnosti IT. Do konce listopadu 2009 mohou studenti přihlásit nejen své seminární či diplomové práce, ale i jakýkoli jiný původní materiál. První cenou je tříměsíční stáž v kalifornské pobočce v Silicon Valley v roce 2010 a dalších 30 dní určených k cestování po Spojených státech.

28. Vyzkoušejte práci v neziskové organizaci. Možná nezískáte rovnou plat, ale určitě pracovní zkušenost. Výhodou je široké spektrum působení od ochrany památek, životního prostředí až po sociální nebo humanitární oblast.

Robert Bash, výkonný ředitel Nadace Open Society Fund
Neziskové organizace na rozdíl od velkých firem nemají problém zaměstnávat schopné mladé lidi, kteří jsou plni elánu a s minimální praxí. Naopak, rády po nich sáhnou, jelikož na již "hotové" zaměstnance většinou nemají dostatek financí. Pracují s nimi i třeba jako s dobrovolníky či na snížené úvazky. Člověk sice musí počítat s tím, že bude mít nízký či dokonce žádný příjem, na druhou stranu ale může položit důležité základy pro svou budoucí kariéru, které je možné v budoucnu zužitkovat - získání tolik ceněné praxe a nových zkušeností, budování pracovních návyků, kontaktů.

29. Vsaďte na podnikání aneb Milionový nápad. Při studiu VŠ podniká pouze 11?% studentů. Pomoci dalším studentům může třeba soutěž Milionový nápad. "Snažíme se studenty podporovat například vzdělávacími akcemi a semináři zaměřenými na podnikatelské dovednosti, odborným poradenstvím nebo prostřednictvím soutěže podnikatelských záměrů. V té mohou zájemci na svůj projekt získat investici až pět milionů korun a řadu dalších hodnotných cen. Rozhodující přitom není formální zpracování, ale obsah," řekl Martin Kešner, projektový manažer Institutu rozvoje podnikání (IDE).

30. Vytvořte místo sami pro sebe.

Jiří Mlejnek, 25 let, absolvent ČVUT, nyní podnikatel
Vystudoval ČVUT fakultu elektrotechniky, obor kybernetika a měření.Užší zaměření bylo letecké informační systémy. Zkoušel hledat práci dva měsíce, než absolvoval. Tam, kde se hlásil, se vymlouvali na krizi. Hlásil se také na řízení letového provozu v Praze. Sem ale chtělo tisíc lidí a vybírali asi dvacet, neuspěl. Proto se rozhodl pro vlastní podnikání, pro výrobu elektroniky na zakázku. Během studia spolupracoval s několika firmami, takže nasbíral kontakty. "Vyšlo mi vstříc letiště, kde provozuji svého koníčka - létaní na bezmotorových větroních. Na letišti jsem získal pronájem kanceláře," říká Jiří Mlejnek.

31. Využijte podpory začínajícím podnikatelům - START.
Program zvýhodněných úvěrů pro začínající podnikatele START je jedním z programů Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI)). Počítá s podporou ve formě bezúročného úvěru až do výše 90?% výdajů projektu, případně ve formě zvýhodněné záruky s finančním příspěvkem k zaručovanému úvěru.

32. Přijměte i kratší úvazek. Podle průzkumů jobs.cz 31 procent českých firem plánuje, že absolventům nabídne zkrácený úvazek nebo příležitostnou výpomoc. Z příležitostné práce se může vyvinout řádný pracovní poměr.

33. Zapojte se do výzkumu. Absolventi tradičních univerzit, jako jsou Masarykova a Karlova, mohou těžit z toho, že se snáze dostanou ve velkých městech k výzkumu. Oslovte své profesory s dotazem na místo ve výzkumném ústavu.

34. Staňte se členem mezinárodních virtuálních týmů. Skupina lidí řeší odborný problém v týmu, který se reálně nepotkává, ale pracuje na internetu. Můžete tak získat trvalé místo.

35. Matematici mají zelenou v USA. Americká Národní asociace vysokých škol a zaměstnavatelů tvrdí, že matematických expertů mají nedostatek. Pokud rozumíte matematice, stáváte se velmi cenným zaměstnancem. Podle statistik se jejich průměrný roční plat šplhá až k 85 tisícům dolarů ročně. Absolventi humanitních oborů dostanou asi 30 tisíc dolarů.


Jak si to na poslední chvíli nepokazit

36. Zjistěte si o firmě maximum informací. Personalista ve společnosti, kde se ucházíte o zaměstnání, rychle pozná, zda rozumíte oblasti, v níž firma působí. Měli byste umět vysvětlit, jak přínosný byste jí byli právě vy.

37. Ověřte si stabilitu firmy. Například ve výroční zprávě zjistíte, jak se firmě dařilo loni.

38. Aktualizujte svůj životopis. Vyplatí se konzultovat svoje CV se starší a zkušenější osobou. Pokud nevíte, jak napsat CV, můžete použít strukturovaný formulář na pracovních portálech. Nezapomeňte na motivační dopis. U absolventa je důležitější než CV, protože se nemůžete pochlubit bohatou praxí. K životopisu doložte diplomy, certifikáty o absolvovaných kurzech a další doklady.

39. Připravte si včas vhodné oblečení na motivační pohovor. Snažte se svým oblečením trefit do firemní kultury společnosti, kam se hlásíte. Jste to vy, kdo o něco žádá.

40. Naučte se prezentovat. Nestyďte se jít do nějakého kurzu prezentace nebo si zkuste pohovor "nanečisto" s někým blízkým. Trénink vám pomůže suverénněji zvládnout pohovor "naostro".

41. Zpracujte svoje portfolio prací. Absolventi uměleckých oborů by měli mít dobře zpracované portfolio prací a vizitky. Měli by se co nejvíce prezentovat na výstavách.

42. Rozhoduje také vystupování. Vysokoškolský diplom z regionální školy mohou firmy mladým lidem "prominout", pokud je uchazeč zaujme vystupováním a ctižádostí. "Vedle znalostí hraje u pohovoru roli i osobnostní profil uchazeče a jeho ambice," potvrzuje Renata Baslová, konzultantka agentury Synergie.

43. Nemachrujte, naslouchejte. U pohovoru i v prvních dnech na pracovišti se vyplatí sledovat okolí, teprve pak reagovat.

44. Nikdy nelžete. Mohou vás odhalit, nebo získáte místo, na které se vůbec nehodíte.

45. Spolehněte se i na náhodu. "Pokud generální ředitel společnosti nemá vysokoškolský titul, upřednostní člověka, který ho spíše přesvědčí svými zkušenostmi než diplomem z prestižní univerzity," říká Ida Kodrlová, personální konzultantka a psycholožka z Mita Thor International.

46. Buďte za každých okolností slušní. Starší vás vnímají jako konkurenci. Vyplatí se jim ukázat, že chcete spolupracovat, ne je vystrčit z místa.

47. Projevte ochotu se dále vzdělávat. Pracujte na sobě. Buďte flexibilní.

48. Nezapomeňte prezentovat ocenění a vítězství. Ukažte své úspěchy v zajímavých projektech či mezinárodních soutěžích.

49. Dejte si pozor na smlouvy. Pokud už dostanete pracovní smlouvu, dejte si pozor, aby splňovala tyto náležitosti: druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat, místo nebo místa výkonu práce, den nástupu do práce.

50. A platový výměr. Pokud nemáte zájem, aby měl zaměstnavatel právo měnit výši mzdy bez vašeho vědomí, trvejte na uvedení její výše nejen ve mzdovém výměru, ale také v pracovní smlouvě.

+1. Nikdy se nevzdávejte a jděte za svým snem.

Martin Lopour, absolvent právnické fakulty, 25 let
Práci nenašel, přestože ji vytipovává půl roku. "Díval jsem se po pozicích, o kterých vím, že by mě bavily, což je v mém případě mezinárodní veřejné právo," vysvětluje Martin Lopour. Tyto posty jsou ve veřejné sféře na zastupitelských úřadech nebo v advokátních kancelářích, které dělají mezinárodní právo či mezinárodní obchod. "Vystudoval jsem švédštinu a dánštinu, takže chci využít i znalost těchto jazyků. Hledal jsem práci na specializovaných serverech, nyní přecházím na ty méně speciálně zaměřené," říká Lopour. Reagoval i na rady kolegů, kteří doporučovali kanceláře, které údajně místa ani nevyvěšují na web. Vysněné místo zatím nepřichází, Martin Lopour se smiřuje s tím, že si asi bude muset odbýt rutinu v nějaké advokátní kanceláři. "Takže asi na dva roky přijmu cokoliv, a pak bych rád pracoval v nějaké velké severské firmě," dodává. Nebrání se ani případnému stěhování.


Dvojstranu připravila Hana Kejhová