Od prvního ročníku si mohou vysokoškoláci půjčit na své studium od pěti tuzemských bank. Jsou jimi Česká spořitelna, UniCredit Bank, Komerční banka, Poštovní spořitelna a Raiffeisenbank. Podle údajů České spořitelny činí průměrná částka studentského úvěru 100 tisíc korun a má splatnost devět let.

Nejvíc, půl milionu korun, dají v Komerční bance a v Raiffeisenbank. Až 300 tisíc půjčí Česká spořitelna a maximálně 200 tisíc korun Poštovní spořitelna. Studentský úvěr v UniCredit Bank má horní limit 150 tisíc korun.

Banky si stanovují i minimální hranici tohoto úvěru. Ta se pohybuje v jednotlivých ústavech mezi 20 až 50 tisíci korunami. Výjimkou je Česká spořitelna, která dolní limit nemá. "V případě desetitisícových půjček je pro klienta asi praktičtější využívat kontokorentní úvěry nebo kreditní kartu k účtu," říká Pavla Langová z České spořitelny.

Možnost získat maximální limit někdy ale banky vážou podmínkou, že zájemce začne splácet standardně - tj. jistinou s úrokem už během studia. V opačném případě třeba Komerční banka půjčí nejvíc 150 tisíc.

Zatímco u některých z výše uvedených bank dostanou studentský úvěr jen lidé od 18 do 30 let, Poštovní spořitelna stanovila horní hranici do 55 let. Raiffeisenbank dokonce nad 65 let. "Náš účelový úvěr na studia je totiž určený i na jazykové a rekvalifikační kurzy v zahraničí," vysvětluje Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank. Starším půjčí i v KB.

Půjčky nejsou určeny jen studentům řádného denního studia na vysoké škole, ale také lidem, kteří dělají školu dálkově, studentům víceletých odborných škol nebo studentům MBA. Půjčky jsou určené dokonce i zájemcům o pilotní licence dopravního pilota. Vztahují se přitom na školy v Česku i v zahraničí.

Půjčky výhodné úrokem i odpuštěním poplatků...

K nesporným výhodám studentských půjček patří úrok. Pohybuje se většinou kolem osmi a devíti procent. Úročení klasické hotovostní půjčky je minimálně o dvě procenta vyšší. Například v Komerční bance začíná úrok u studentského úvěru už na 7,16 procenta ročně, u úvěru na 150 tisíc korun na deset let je teď zhruba o dva procentní body vyšší. Poštovní spořitelna teď zase garantuje zájemcům úrok 8,8 procenta po celou dobu splácení, v České spořitelně je tento pevný úrok o desetinu vyšší.

Banky navíc u úvěrů na studium většinou upouštějí od poplatků za jejich zpracování. Vedení jednoduchých měsíčních kont je stále zdarma a i se zahrnutím úvěrového účtu tak představují měsíční náklady s tím spojené řádově desetikoruny. Kromě České spořitelny a Raiffeisenbank také umožňují předčasné splacení bez sankčního poplatku, který například v Raiffeisenbank činí čtyři procenta z předčasně splacené částky.

... ale nevýhodné výší přeplatku a podmínkami

Společným jmenovatelem studentských úvěrů je možnost splácet je deset let, v nichž jsou zahrnuty i roky strávené na škole. Existuje i možnost domluvit si odklad splácení jistiny úvěru. Vedle Komerční banky tuto variantu nabízejí ještě Česká spořitelna, Poštovní spořitelna a Unicredit Bank. Splácení úvěru pak probíhá tak, že po dohodnutou dobu splácí student jen úroky z úvěru. Splátky jistiny s úroky nechá až na dobu, kdy po skončení studia má šanci na vyšší příjem. Tato varianta však vyjde podstatně dráž.

Například při standardním způsobu splácení 150 tisíc korun v Komerční bance, kdy student splácí dluh v pevné měsíční splátce po celou dobu 10 let, ho přeplatí o 85 570 korun. Při pětiletém odkladu splátek jistiny je ale celkový přeplatek 114 300 korun.

Odložení splátek během studia není ve všech bankách dostupné, nenabízí jej Raiffeisenbank.

Slabinou současných studentských půjček je také nutnost jejich splácení už během studia. Banky počítají buď s pravidelným příjmem studenta nebo se ke splácení musí formou spoludlužníka či ručením zavázat rodiče či další třetí osoba. Když tuto podmínku student nemůže splnit, tak mu prostě žádná banka na studium nepůjčí.

Navíc studentské půjčky v ekonomické krizi zdražují. V Raiffeisenbank se nyní úroky půjčky odrážejí od hladiny 9,6 procenta, zatímco vloni na jaře byly od 7,4 procenta.

Na počtu žadatelů o půjčku se však prý krize nepodepisuje. "V současné době vedeme 175 tisíc studentských účtů, což znamená meziroční nárůst o 7 procent a celkový objem úvěrů studentům činí téměř 520 milionů korun,« uvádí Monika Klucová, mluvčí Komerční banky. Také Česká spořitelna se těší podle slov své mluvčí Pavly Langové stejnému zájmu studentů o půjčku jako v loňském roce, přičemž jenom letos poskytla přes 200 studentských úvěrů v hodnotě asi 22 milionu korun.