Bude to těžké. Šéfové firem se shodují, že konec šrotovného v Německu může nadělat problémy nejen automobilovým podnikům

Ekonomická recese v Česku zvolna končí, lidem i firmám však mohou nastat ještě těžké časy. Shodují se na tom manažeři největších českých firem. Ti se včera zúčastnili Fóra Hospodářských novin na téma: Jak se české firmy vyrovnávají s krizí.

"Díky šrotovnému je letos pro nás krize v podstatě neškodná. Jenže šrotovné již skončilo v Německu, končí ve Velké Británii. Krize tak na nás dopadne až v roce 2010. Ale jsme na to připraveni," prohlásil Holger Kintscher, člen představenstva Škoda Auto, který má na starosti ekonomiku.

Podobně, ještě s o něco větším despektem, hodnotí současný stav krize v Česku i místopředseda představenstva těžařské OKD Ján Fabián. Podle něj je teď na tom těžba uhlí nejhůře v historii. "Doufáme, že za pár měsíců se z toho dostaneme. Ale obáváme se, že oživení bude pouze krátkodobé. Obáváme se hlavně konce šrotovného," řekl Fabián.

Uhlí totiž stojí na začátku celého průmyslového řetězce. Je závislé na spotřebě oceláren, které zase dodávají ocel pro automobilky. Výroba ocele však poklesla a až odezní efekt šrotovného, může spadnout ještě hlouběji.

Šrotovné, které mnoho vlád volilo jako pomoc podnikům v krizi, tak v konečném důsledku může ekonomickou situaci ještě zhoršit. Potom, co se ekonomika stabilizovala, ji spolu s rostoucí nezaměstnaností může poslat znovu ke dnu.

"Máme však výhodu, že firmy si na horší prostředí již zvykly. Zeštíhlily, zvýšily efektivitu a díky tomu se situace stabilizovala. Ale přiznávám, že někde to ještě dopadne. Některé firmy mohou ještě zkrachovat," shrnul Michal Petrman, vedoucí partner poradenské firmy Deloitte Czech Republic.

Podle Fabiána existuje několik scénářů dalšího možného vývoje ekonomiky. I při tom nejoptimističtějším počítá, že produkce jeho firmy se vzpamatuje nejdříve v polovině příštího roku.

Šéfové firem jsou tak do příštího roku opatrnější než ekonomické prognózy. Česká národní banka třeba v příštím roce počítá s růstem ekonomiky o jedno procento. Zlepšovat by se měla i situace v Německu, na čemž výkon českého hospodářství z velké míry závisí.

Jak krize postihla Česko, lze vysledovat i z chování zákazníků. Podle šéfa obchodního řetězce Globus Petra Vyhnálka lidé teď nakupují stále hodně, ale levnější výrobky. "Potravní řetězce musely jít s cenami dolů," připustil Vyhnálek. "Ani případné zvýšení DPH o dvě procenta by neměli spotřebitelé pocítit. Pokud by to bylo pět procent, to už by bylo něco jiného," dodal.

Klesá i spotřeba elektřiny. To potvrdil finanční ředitel skupiny ČEZ Martin Novák.

"Ten nejprudší pokles byl v dubnu, teď již se to začíná zlepšovat," uvedl Novák. Jde však o poptávku od firem. Lidé ale zatím kvůli krizi svítit nepřestali.

Podle něj však fakt, že se meziroční propady poptávky snižují, může být také důsledkem zavedení šrotovného na západě.

Většina firem také příští rok nehodlá zvyšovat platy - nanejvýš o inflaci. "Ale to je zcela logické. Vracíme se do normálu. Před krizí bylo lidí nedostatek a přepláceli se," vysvětlil Petrman.

A co říkají manažeři největších českých společností na současnou absurdní politickou situaci? "Alespoň člověk vidí, že je to někde ještě horší než v byznyse," shrnul za všechny Vyhnálek.


Jak vidí krizi:

Holger Kintscher, finanční šéf Škoda Auto

"Letos je situace, pokud to tak lze říci, neškodná, protože nám pomohlo šrotovné.
Nevíme ale, co bude, až skončí."

Michal Petrman, partner Deloitte CR

"Pořád firmám říkáme, že mají šetřit a šetřit. Ale když jim chceme nabídnout služby, tak říkají "vždyť vy jste nám říkali, že máme šetřit".

Ján Fabián, ředitel pro strategii a rozvoj OKD

"Těžba uhlí je nejnižší v novodobé historii. Teď pociťujeme oživení, ale obáváme se, že bude jen krátkodobé.
Bojíme se hlavně konce šrotovného."

Petr Vyhnálek, ředitel Globus ČR

"Letos se ceny potravin propadly, tržby ale stagnují. Takže lidé si jídla kupují více. Říká se, že málokdo si koupí novou ledničku, ale dobře plní tu, co už má."

Martin Novák, finanční šéf ČEZ

"Nevíme, jestli krize končí, jen vidíme, že se mírní pokles spotřeby elektřiny. Ale ještě není jasné, jak moc je to způsobeno například šrotovným."

Marek Ditz, manažer ČSOB

"Do krize vstoupilo bankovnictví velmi silné. Navíc jsme neměli půjčky v cizích měnách, což byl zdroj problémů v jiných zemích."

 

-5,5% nejisté oživení

Pád ekonomiky o 5,5 procenta jako ve druhém čtvrtletí by se již neměl opakovat, růst ale manažeři také nečekají.

 

-4,9% domácnosti mají méně peněz

Rostoucí nezaměstnanost i nejistota do budocna si již vyžádala svou daň v nižších maloobchodních tržbách (propad za červenec - 4,9 %). Trpí obchodníci, výrobci i stát, který vybírá méně na DPH.

 

8,5% vysoká nezaměstnanost

Firmy už netrápí hledání lidí a růst mezd. Teď musí propouštět a strašák nezaměstnanosti (v srpnu 8,5 %) sehraje roli při jednání o nových kolektivních smlouvách.

JAK BUDE? Manažeři šesti velkých českých firem včera v redakci Hospodářských novin diskutovali o dalším vývoji české ekonomiky. Zleva: Petr Vyhnálek (Globus), Ján Fabián (OKD), tlumočník, Holger Kintscher (Škoda Auto), Petr Šimůnek (šéfredaktor HN), Michal Petrman (Deloitte CR), Martin Novák (ČEZ), Marek Ditz (ČSOB). FOTO: HN – ZUZANA ŠMAJLEROVÁ