Sdružení softwarových firem Business Software Alliance (BSA) chce, aby se tuzemští podnikatelé navzájem udávali z nelegálního užívání programů. Spustilo svou novou, zatím nejkontroverznější akci v boji proti nelegálnímu software ve firmách. Dvacet tisíc českých firem od něho dostane výzvu k udávání.

A pokud se zapojí, mohou manažeři, majitelé firem i zaměstnanci odeslat oznámení písemně prostřednictvím formuláře přiloženého k dopisu, který obdrží poštou. I když se podle odborníků softwarové pirátství přesouvá spíše do domácností, část firem se stále snaží snížit své náklady instalací pirátských programů. Zejména specializované společnosti, jako jsou konstrukční kanceláře, architekti,grafici, tak mohou ročně na nákupu legálního softwaru ušetřit až statisíce korun.

Podle mluvčího BSA Jana Hlaváče tím získávají neopodstatněnou konkurenční výhodu. BSA totiž kromě Microsoftu organizuje velké výrobce specializovaných programů, jako je třeba Photoshop nebo AutoCad.

"Náš software je pro mnoho firem klíčovým výdělečným prostředkem. Jeho vývoj je zohledněn v ceně, kterou však mnohé podniky odmítají platit. Často se setkáváme s tím, že firma například o patnácti konstruktérech si koupí pouze tři licence a zbytek instalací provede nelegálně," říká obchodní manažer společnosti Autodesk Filip Hvízdal.

BSA tvrdí, že míra softwarového pirátství je v Česku 38 procent a pomalu klesá, průměrně o procento za rok, a díky tomu se drží v třicítce zemí s nejnižší softwarovou kriminalitou.