1. Firemní garsonka

Radana Brábníková

výkonná ředitelka,
Gamin, obchodní firma

Celkem se na chodu této malé firmy z Ostravy podílí 12 lidí. Někteří kolegové a externí pracovníci pracují ale i ze Slovenska nebo z pobočky v Písku. Při cestě do "centrály" mohou využít zajímavý - hostinský pokoj. Tak firma ušetří vysoké náklady za hotely. Jedná se o kompletně vybavenou garsonku s WC, sprchou a kuchyňským koutem, a to přímo v sídle firmy. Mezi všemi zaměstnanci je oblíbené i grilování na zahradě. O tu se nestarají zaměstnanci, ale profesionální zahradník. Přesto na ní mohou relaxovat i pracovníci. Pokud chtějí, mohou zahradničit na vlastním relaxačním záhonku, což firmu nestojí ani halíř. V budoucnu by měl na zahradě přibýt ještě terč na lukostřelbu, aby se ten, kdo chce, mohl odreagovat. Firma Gamin se zaměřuje na prodej přístrojů pro hodnocení povrchových úprav. Jde třeba o korozní komory, tryskací a lakovací techniku.

2. Spoření ve vnitropodnikové záložně

Petr Bambuch

ředitel firmy Kovar,
výrobce kontejnerů

Zaměstnanci firmy Kovar spoří ve vnitropodnikové záložně s výhodným úročením. Úroková sazba je 5?%, což je více než v běžných bankách. Každý zájemce o spoření má vlastní účet, který je veden zcela bezplatně a jednou za měsíc je zdarma poslán výpis. Firma poskytuje bezúročné půjčky ze sociálního fondu ve výši 15 až 50 tisíc korun. Pracovníci dostávají také odměny při odchodu do důchodu, oslavě padesátin nebo svatbě. Odměny jsou odstupňovány podle zásluh pro podnik. Například při odchodu do důchodu pro někoho, kdo v něm pracoval
od dvou do patnácti let, čeká odměna 10 tisíc korun. Pokud odsloužil více než patnáct let, tak dostává 15 tisíc. Oslavenec padesátník, který je ve firmě nejméně dva roky a nejvíce patnáct let, dostane pět tisíc. Nad patnáct let dostává deset tisíc. Ti, kdo uzavírají sňatek, se radují také z jednorázového příspěvku ve výši pět tisíc.

3. Sport a humor

Martin Černohorský

ředitel
Et netera

Pracovní tým tvoří 80 lidí, jejichž věkový průměr je 28 let. Firma pomáhá podnikům třeba s webovými prezentacemi či prodejem na internetu. Odměnou, kterou mladí vítají, je kvalitně strávený čas po práci. V Et netera se hodně sportuje, což je běžné i v jiných firmách. Jenže zde sportovní fandové povyšují sport na vyšší úroveň. Má soutěžní družstva či jednotlivce, kteří se účastní i celorepublikových sportovních klání. Firma je titulárním sponzorem triatlonového závodu Doksyman, což je dvoudenní celostátní závod. Účastní se jej i zaměstnanci firmy. To by nebylo možné bez vloženého času řady dobrovolníků, kteří tyto aktivity organizují. Po důkladných trénincích následují různé víkendové výlety a společenská setkání. Vzniká tak firemní kultura, kde lidské hodnoty a smysl pro humor jsou důležitější než formální pravidla. V podniku vychází třeba i firemní komiks.

4. Volno o Vánocích

Jozef Papp

výkonný ředitel,
poradenská firma Confidence Human Capital

Rozhodli jsme se zavřít kancelář přes celé vánoční svátky. Zaměstnancům dáme jako vánoční dárek dovolenou. Myslím, že se vyplatí dát zaměstnancům pár dní v roce, kdy mohou zůstat doma. Třeba když jsou nemocní, tak poskytnout takzvané sickdays. Z vlastní zkušenosti vím, že obvykle ty nejchytřejší benefity ve finále nic nestojí, ale mají obrovský dopad na klima ve firmě. Hlavně v krizi potřebuje tým držet spolu. Mnohým zaměstnavatelům se nezdá vytvoření "dobré nálady" v kanceláři jako benefit, ale možná by nakonec byli velmi překvapeni. Zaměstnanci ocení to, když se s nimi jedná na rovinu, jsou informováni o životě firmy, když se jí daří, nebo také ne. Vždyť lidé hrají v budoucích plánech firmy velice důležitou roli. Dobrá komunikace vede k tomu, že se lidé těší do práce, protože pracují v prostředí, které je více motivuje než stresuje.

5. Zvýšení šancí na trhu práce

Andrea Ferklová
ředitelka Grandhotelu Pupp Karlovy Vary

Letos v Puppu strategii při udělování benefitů zásadně neměnili ani změny neplánují. Ale přihlásili se do projektu EU Operační program lidské zdroje a zaměstnanost. Jde v něm o další vzdělávání a zvyšování kvalifikace personálu. Nejzajímavější je na něm přidaná hodnota - kdyby lidé přišli o práci, kterou jsou zvyklí vykonávat v Puppu, lektoři je vyškolí v jiných dovednostech. Jde třeba o pokojské a pomocný personál, který se naučí pracovat na počítači. Projekt v grandhotelu pojali komplexně napříč všemi věkovými skupinami a pracovními pozicemi. Větší jistota na trhu práce, co nejvyšší kvalifikace - to jsou hodnoty, které zaměstnanci v nejisté době ocení více než například jednorázové odměny. S lidmi se snažíme na pracovišti hlavně otevřeně komunikovat
a vysvětlovat situaci, která nastala v době krize, a dotkla se samozřejmě i hotelnictví.

6. Auto k soukromým účelům

Arthur Braun
partner kanceláře bpv Braun Haškovcová

Auto pro soukromé účely je ve většině velkých společností běžný benefit spíše u vyšších pozic. Ale zachovat si ho mohou i malé firmy. Finanční krize a tlak na úspory sice zpomalily obměny vozových parků v podnicích, ale na druhé straně proti tomuto trendu směřovala dlouho očekávaná změna úpravy odpočtu DPH. Ta umožňuje od 1. dubna 2009 nárokovat za daných podmínek DPH i při pořízení osobních automobilů. Zpětně od začátku zdaňovacího období, které začalo v roce 2009, je tedy možné využít paušálního výdaje na dopravu silničním vozidlem, u kterého není nutné vést podrobnou knihu jízd. Úlevu lze uplatnit nejvýše za tři vozidla ve firmě. Pro velké podniky s rozsáhlým vozovým parkem a pro vozidla, kde skutečné výdaje na provoz (pohonné hmoty a parkovné) výrazně převyšují maximální možnou částku odpočtu 5000 korun, se ovšem nic zásadního nemění.