Přestože rok 2009 znamenal razantní úbytek volných pracovních pozic v řadě odvětví, existují oblasti, v kterých poptávka po nových zaměstnancích neochladla. Podle šéfa personální agentury Robert Half Aleše Křížka je mezi zaměstnavateli stále zájem o účetní, finanční specialisty a v oblasti IT o obchodníky a programátory v jazyku Java s praxí nejméně tři roky.

"Díky tomu, že se dlouhodobě zaměřujeme právě na tyto segmenty trhu a ne na výrobní sféru, nemusíme teď rychle převlékat plášť a dělat pro firmy třeba outplacement (profesionální podpora propuštěných zaměstnanců - pozn. red.) jako některé jiné personální agentury," říká Křížek.

HN: Zvýšila se v roce 2009 na trhu práce poptávka po některých oborech, a to i přes krizi?

Co se týče oborů, tak nevidím žádný, v němž by poptávka po pracovnících nějak raketově vylétla. Pokud je teď v nějakém oboru stabilní poptávka po lidech, tak je to obrovský úspěch. Kromě finančních a účetních pozic se nezměnila poptávka po právnících či pracovnících v logistice, i když toto odvětví má letos nižší objemy přepravy. Zaměstnavatelé přestali nabírat absolventy, zejména na odborné pozice. Pokud chtějí zaměstnavatelé specialisty, vyžadují praxi alespoň dvou či tří let.

HN: BusinessWeek dokonce nazval současné absolventy "ztracenou generací"... Jakou byste jim dal radu?

Moje rada pro absolventy teď zní - zapomeňte na platy z roku 2008 a předtím. Vezměte i práci, která není skvěle ohodnocená. I v jiných oborech, třeba u lékařů, je běžné, že pracují za nízký plat, než získají praxi, a s ní pak vyšší kvalifikaci, za kterou jsou placeni. Nevidím absolventy jako ztracenou generaci, ačkoli, kdyby tady seděli, možná by namítli, že se mi to lehce říká. Faktem je, že i absolventi dostali ledovou sprchu.

HN: Před krizí jim firmy nabízely vysoké platy. Jak to bude teď?

Vysoké platy získávali hlavně v odvětvích informačních technologií a telekomunikací. IT byl do konce roku 2008 obor s vysokým náborem. Absolvent si mohl vybírat mezi třemi nabídkami a nástupní plat se pohyboval kolem 35 tisíc.

Můj kolega, který se zaměřuje na IT, už v roce 2008 říkal, že trh s absolventy je hodně přehřátý. V roce 2009 nabídka poklesla. Trh se u těchto pozic vrátil o nějakých pět šest let zpátky. Mladí budou muset jít zase standardnější cestou - vypracovat se.

HN: Je nějaký obor, který není rozvinutý, ale mohl by mít budoucnost?

Budoucnost by mohla mít oblast soukromého zdravotnictví. Dosud jsme byli zvyklí na státní péči, která je dlouhodobě podfinancovaná. Začínáme mít poptávku po odbornících z oblasti zdravotnictví, která přichází ze soukromé sféry.

HN: Jaký očekáváte vývoj na trhu práce v roce 2010?

Dobrou zprávou je, že letos jsme se v mnoha oborech přiblížili dnu. Nečekáme tedy, že v příštím roce dojde k podobnému propadu. Určitě budeme potřebovat trpělivost, protože se ekonomika bude zvedat pomaleji, bude to takové trochu hopsání po dně. Nečeká nás ale studená sprcha toho typu, že třeba klesnou platy o třicet procent nebo dojde procentuálně k takovému nárůstu nezaměstnanosti jako v roce 2009.

HN: Máme se děsit čísel o nezaměstnanosti?

Když se podíváte třeba do Spojených států, tak v Česku se nezaměstnanost nepohybuje na nějakých strašných číslech. Osmiprocentní nezaměstnanost bych neviděl jako tragédii.

HN: Pročistila krize trh personálních agentur, kterých tu bylo před krizí asi 1500?

Nejvíce agentur vzniklo do roku 2008. Statistiky ale nerozlišují, zda se jedná o agenturu, kde pracuje jeden člověk, nebo jde o renomovanou mezinárodní firmu. V roce 2009 došlo k poklesu. Spousta agentur, vzniklých před dvěma třemi roky rychle zmizela. V řadách stabilnějších hráčů se to až na nějaké výjimky neprojevuje. Jedno slabší období totiž nemůže stabilní firmou otřást tolik, aby zanikla. Ale samozřejmě mnoho agentur svou činnost buď skončilo.